REKLAMA

To nie kominki trują, tylko my

 

M FilipowiczProblem smogu nie zniknie wraz z zimą. Z prof. Mariuszem Filipowiczem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozmawiamy o tym, jak każdy z nas może zadbać o jakość powietrza w Polsce. Przez cały rok.

Wraz z wiosną jakość powietrza w Polsce uległa wreszcie poprawie. Niestety wkrótce upały spowodują, że będziemy mieć w miastach smog letni, którego głównym składnikiem są spaliny samochodowe. Lepiej wtedy zostawić auto w garażu i wybrać komunikację miejską.
Nie możemy jednak spoczywać na laurach w temacie smogu zimowego – ciepłe miesiące warto wykorzystać na intensywną edukację Polaków na temat niskiej emisji i bardziej przyjaznego środowisku ogrzewania domu. Spalanie nieodpowiednich lub niespełniających norm paliw jest bowiem najważniejszą przyczyną smogu, który wróci do nas w ostatnim kwartale roku.

Na temat spalania drewna w kominku można usłyszeć sprzeczne opinie. W Krakowie w 2019 r. będzie to zakazane. Z drugiej strony powstają w Polsce organizacje broniące drewna jako ekologicznego paliwa. Jaka jest prawda?

To, czy nasz domowy kominek będzie źródłem smogu, zależy do nas. Jeżeli palimy odpowiednim drewnem w urządzeniu, które spełnia normy emisji spalin, nie zanieczyszczamy powietrza. Najważniejsze są świadomość, jak to robić i chęć dostosowania się do wymogów. Dlatego radykalne zakazy nie są konieczne. Konieczna jest za to edukacja społeczeństwa w tematyce niskoemisyjnego spalania w urządzeniach grzewczych.

Zatem jak to robić?

Drewno powinno być twarde - liściaste, suszone przez okres około dwóch lat i zupełnie naturalne, bez sztucznych dodatków, a kominek – spełniający najwyższe normy. W Polsce bez problemu można kupić taki sprzęt, który spełnia wymogi stopniowo wprowadzanego do naszego kraju ekoprojektu. Warto wybrać urządzenie wyposażone w elektroniczny sterownik, kontrolujący proces spalania, i wielostopniowy układ podawania powietrza. Wysokiej klasy kominek jest niskoemisyjny.

 


Uchwały antysmogowe, regulujące używanie kominków i drewna, idą w dobrym kierunku?

Zdecydowanie. Przede wszystkim zakazywanie spalania konkretnego paliwa nie ma mocnych podstaw, bo w Polsce wciąż brak badań na temat najpoważniejszych źródeł smogu. Nie wiemy, jaki jest udział spalin ze śmieci, słabej jakości węgla czy mokrego drewna w niskiej emisji. Na szczęście jest szansa, że to się zmieni, bo powstają nowoczesne stacje pomiaru jakości powietrza, które są w stanie rozróżnić typy zanieczyszczeń. Wymagają jednak dość zaawansowanej analizy danych. Do powstawania i zwiększania smogu w większym stopniu przyczynia się wadliwe urządzenie niż kiepskie paliwo. Dlatego to dobrze, gdy piece i kominki są obejmowane przepisami prawnymi, a spalanie drewna nie jest zakazywane.

Jeszcze nigdy nie mówiło się u nas o smogu tyle, ile tej zimy. Czy dzięki temu świadomość ekologiczna Polaków rośnie?

Nie dowiemy się, póki nie przeprowadzimy stosownych badań. Kampania antysmogowa „Nie Rób Dymu”, z którą współpracuję, zleciła takie badanie jesienią ubiegłego roku. Wyniki niepokoją – np. 42 proc. badanych uważa, że spalanie śmieci jest zachowaniem proekologicznym. Moim zdaniem podobne ankiety trzeba powtarzać cyklicznie.

Spójrzmy na problem w mikroskali. Czy źle używany kominek szkodzi domownikom?

Niewątpliwie. W pierwszej kolejności należy zadbać o szczelny przewód kominowy, tak, by spaliny nie przedostawały się do pomieszczenia. Oczywiście kominek, który nie spełnia europejskich norm, ma otwartą komorę spalania i jest opalany mokrym drewnem, będzie bardziej trujący dla osób przebywających w mieszkaniu lub domu, a dym zanieczyści całą instalację. Jest to niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby dróg oddechowych. Dlatego ogrzewajmy domy mądrze, by nie szkodzić ani sobie, ani własnej rodzinie, ani otoczeniu.

Dziękuję za rozmowę.

125ml milk

M Filipowicz
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

stanie przeprowadzimy póki Dymu”, stosownych opalany pierwszej kolejności należy szczelny przewód kominowy, przedostawały pomieszczenia. Oczywiście kominek, europejskich otwartą komorę mokrym szkodzi drewnem, trujący przebywających mieszkaniu zanieczyści całą instalację. niebezpieczne zwłaszcza dzieci, oddechowych. starszych cierpiących choroby domownikom? Niewątpliwie. używany badań. niepokoją sobie, Kampania antysmogowa „Nie Rób którą współpracuję, zleciła badanie dobrym jesienią ubiegłego Wyniki szkodzić mikroskali. mądrze, badanych uważa, śmieci zachowaniem ogrzewajmy proekologicznym. zdaniem podobne ankiety trzeba powtarzać cyklicznie. Spójrzmy problem kierunku? Zdecydowanie. sterownik, drewna, niespełniających laurach temacie zimowego ciepłe miesiące wykorzystać intensywną edukację przyjaznego środowisku ogrzewania Spalanie nieodpowiednich bowiem możemy najważniejszą przyczyną wróci ostatnim kwartale roku. Na kominku usłyszeć sprzeczne opinie. zakazane. drugiej strony spoczywać miejską. Nie broniące wreszcie   Problem zniknie zimą. Mariuszem Filipowiczem Akademii Górniczo-Hutniczej rozmawiamy każdy Polsce. rok. Wraz wiosną uległa poprawie. komunikację Niestety wkrótce upały spowodują, będziemy miastach letni, którego głównym składnikiem samochodowe. Lepiej zostawić garażu organizacje ekologicznego kominków wprowadzanego dwóch zupełnie naturalne, sztucznych dodatków, spełniający najwyższe normy. problemu kupić sprzęt, wymogi stopniowo naszego suszone ekoprojektu. wyposażone elektroniczny kontrolujący proces spalania, wielostopniowy układ podawania Wysokiej niskoemisyjny.   Uchwały antysmogowe, regulujące używanie około liściaste, paliwa. robić prawda? To, domowy źródłem zależy Jeżeli palimy odpowiednim drewnem urządzeniu, spalin, zanieczyszczamy Najważniejsze świadomość, chęć twarde dostosowania wymogów. radykalne zakazy konieczne. Konieczna edukacja społeczeństwa tematyce niskoemisyjnego urządzeniach grzewczych. Zatem robić? Drewno powinno rozmowę.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »