REKLAMA

Rozwiewamy wątpliwości. Kominek nie szkodzi domownikom

 
Palenie drewnem w domowym kominku to gwarancja ciepła, relaksującego widoku i przytulnej atmosfery. A jaki jest jego wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo domowników?


Kominek w domu to marzenie niejednej rodziny. Rozpalony za szybą ogień przyciąga i jednoczy mieszkańców domu, pomaga odprężyć się po ciężkim dniu, ekonomicznie ogrzewa pomieszczenia i pięknie wygląda. Ogrzewanie za pomocą płonącego ognia było jednym z pierwszych, kluczowych wynalazków człowieka. Ślady prehistorycznych palenisk odnaleziono na wszystkich pięciu kontynentach. Zaletom posiadania kominka, towarzyszy jednak często wątpliwość – czy takie urządzenie nie zaszkodzi domownikom? Odpowiedź jest prosta. Kominek w domu jest całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że będziemy użytkować go właściwie.


Drewno przede wszystkim
Paliwem, które jest najodpowiedniejsze do palenia w kominku jest drewno. Jest nie tylko ekologiczne, ale także, przy odpowiednim ułożeniu i rozpaleniu, gwarantuje większą produkcję ciepła i sprawia, że substancje lotne nie uciekają z dymem, lecz spalają się w piecu i dalej w przewodzie kominowym. Nie mają więc szans, by przedostać się do pomieszczenia.


Jak rozpalać kominek właściwie?

- Kawałki drewna należy układać w kominku tak, by nie przylegały do siebie całą swoją długością. Wybierając drewno natomiast zwracajmy uwagę na jego wilgotność. Im bardziej suche, tym lepiej i wydajniej wykorzystana będzie jego wartość opałowa – mówi Patrycja Sobień z kampanii Nie Rób Dymu, która zajmuje się edukowaniem społeczeństwa w zakresie ekologicznego i ekonomicznego palenia w piecach i kominkach.


Wentylacja ma znaczenie

Proces spalania zachodzi, gdy zostaną spełnione trzy warunki: w kominku znajdzie się paliwo (najlepiej suche drewno liściaste), tlen i źródło ognia. Pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowane urządzenie musi posiadać system wentylacji: nawiewno-wywiewnej bądź grawitacyjnej (naturalnej). Rozwiązania proponowane przez producentów kominków dają możliwość podpięcia go bezpośrednio do wkładu, dzięki czemu do spalania nie zostanie zużyty tlen z pomieszczenia.


- Samo urządzenie, odcinek łączący wkład z kominem oraz przewód kominowy muszą być szczelne. Zapewni to odpowiednia i regularna konserwacja oraz przegląd techniczny instalacji kominkowej – mówi rzeczniczka Nie Rób Dymu. – Warto wyposażyć kominek w zewnętrzny dolot powietrza. W ten sposób, nawet przy zamkniętych oknach, będzie miał on zapewnioną odpowiednią ilość tlenu.


Zanim kupisz, sprawdź jakość
Rozważając zakup kominka, warto wybrać taki, który spełnia już najbardziej wyśrubowane unijne normy tzw. ekoprojektu (Dyrektywa 2009/125/WE). Wtedy będziemy mieć pewność, że zainwestowaliśmy w najwyższej klasy palenisko, które przy użyciu odpowiednich paliw nie będzie emitowało spalin do atmosfery.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

mówi drewno atmosfery. marzenie bądź ognia. Pomieszczenie, którym   Palenie zainstalowane posiadać system wentylacji: nawiewno-wywiewnej grawitacyjnej liściaste), (naturalnej). Rozwiązania proponowane producentów kominków możliwość podpięcia bezpośrednio wkładu, źródło (najlepiej zużyty zakresie gwarancja Patrycja Sobień kampanii domowym która zajmuje edukowaniem społeczeństwa ekologicznego paliwo ekonomicznego piecach kominkach. Wentylacja znaczenie Proces drewnem zachodzi, zostaną spełnione warunki: znajdzie dzięki pomieszczenia. - wartość wyśrubowane ilość tlenu. Zanim kupisz, sprawdź jakość Rozważając wybrać który spełnia najbardziej unijne zapewnioną ekoprojektu (Dyrektywa 2009/125/WE). pewność, zainwestowaliśmy najwyższej palenisko, użyciu odpowiednich emitowało odpowiednią oknach, urządzenie, odpowiednia odcinek łączący wkład kominem przewód kominowy muszą szczelne. Zapewni regularna zamkniętych konserwacja przegląd techniczny instalacji kominkowej rzeczniczka wyposażyć zewnętrzny powietrza. sposób, opałowa ciepła, niejednej jednak palenisk odnaleziono wszystkich pięciu kontynentach. Zaletom posiadania domowników? Kominek towarzyszy często Ślady wątpliwość bezpieczeństwo zdrowie zaszkodzi domownikom? Odpowiedź prosta. całkowicie bezpieczny, prehistorycznych człowieka. wpływ ciężkim rodziny. Rozpalony szybą ogień przyciąga jednoczy mieszkańców pomaga odprężyć ekonomicznie wynalazków ogrzewa pomieszczenia pięknie wygląda. Ogrzewanie pomocą płonącego jednym pierwszych, kluczowych warunkiem, użytkować wykorzystana swoją widoku właściwie? - Kawałki drewna należy układać przylegały siebie całą długością. pomieszczenia. Jak Wybierając relaksującego natomiast zwracajmy uwagę wilgotność. bardziej suche, lepiej wydajniej rozpalać przedostać właściwie. Drewno rozpaleniu, przede wszystkim Paliwem, najodpowiedniejsze przytulnej drewno. ekologiczne, także, odpowiednim ułożeniu gwarantuje szans, większą produkcję ciepła sprawia, substancje uciekają dymem, spalają przewodzie kominowym. spalin
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »