REKLAMA

Rozwiewamy wątpliwości. Kominek nie szkodzi domownikom

 
Palenie drewnem w domowym kominku to gwarancja ciepła, relaksującego widoku i przytulnej atmosfery. A jaki jest jego wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo domowników?


Kominek w domu to marzenie niejednej rodziny. Rozpalony za szybą ogień przyciąga i jednoczy mieszkańców domu, pomaga odprężyć się po ciężkim dniu, ekonomicznie ogrzewa pomieszczenia i pięknie wygląda. Ogrzewanie za pomocą płonącego ognia było jednym z pierwszych, kluczowych wynalazków człowieka. Ślady prehistorycznych palenisk odnaleziono na wszystkich pięciu kontynentach. Zaletom posiadania kominka, towarzyszy jednak często wątpliwość – czy takie urządzenie nie zaszkodzi domownikom? Odpowiedź jest prosta. Kominek w domu jest całkowicie bezpieczny, pod warunkiem, że będziemy użytkować go właściwie.


Drewno przede wszystkim
Paliwem, które jest najodpowiedniejsze do palenia w kominku jest drewno. Jest nie tylko ekologiczne, ale także, przy odpowiednim ułożeniu i rozpaleniu, gwarantuje większą produkcję ciepła i sprawia, że substancje lotne nie uciekają z dymem, lecz spalają się w piecu i dalej w przewodzie kominowym. Nie mają więc szans, by przedostać się do pomieszczenia.


Jak rozpalać kominek właściwie?

- Kawałki drewna należy układać w kominku tak, by nie przylegały do siebie całą swoją długością. Wybierając drewno natomiast zwracajmy uwagę na jego wilgotność. Im bardziej suche, tym lepiej i wydajniej wykorzystana będzie jego wartość opałowa – mówi Patrycja Sobień z kampanii Nie Rób Dymu, która zajmuje się edukowaniem społeczeństwa w zakresie ekologicznego i ekonomicznego palenia w piecach i kominkach.


Wentylacja ma znaczenie

Proces spalania zachodzi, gdy zostaną spełnione trzy warunki: w kominku znajdzie się paliwo (najlepiej suche drewno liściaste), tlen i źródło ognia. Pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowane urządzenie musi posiadać system wentylacji: nawiewno-wywiewnej bądź grawitacyjnej (naturalnej). Rozwiązania proponowane przez producentów kominków dają możliwość podpięcia go bezpośrednio do wkładu, dzięki czemu do spalania nie zostanie zużyty tlen z pomieszczenia.


- Samo urządzenie, odcinek łączący wkład z kominem oraz przewód kominowy muszą być szczelne. Zapewni to odpowiednia i regularna konserwacja oraz przegląd techniczny instalacji kominkowej – mówi rzeczniczka Nie Rób Dymu. – Warto wyposażyć kominek w zewnętrzny dolot powietrza. W ten sposób, nawet przy zamkniętych oknach, będzie miał on zapewnioną odpowiednią ilość tlenu.


Zanim kupisz, sprawdź jakość
Rozważając zakup kominka, warto wybrać taki, który spełnia już najbardziej wyśrubowane unijne normy tzw. ekoprojektu (Dyrektywa 2009/125/WE). Wtedy będziemy mieć pewność, że zainwestowaliśmy w najwyższej klasy palenisko, które przy użyciu odpowiednich paliw nie będzie emitowało spalin do atmosfery.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Rób drewno atmosfery. system posiadać wentylacji: nawiewno-wywiewnej zainstalowane którym źródło ognia. Pomieszczenie, bądź   Palenie (naturalnej). podpięcia bezpośrednio wkładu, dzięki możliwość kominków liściaste), Rozwiązania proponowane producentów grawitacyjnej (najlepiej zajmuje która edukowaniem społeczeństwa zakresie domowym kampanii opałowa gwarancja Patrycja Sobień ekologicznego ekonomicznego spełnione warunki: znajdzie paliwo zostaną zachodzi, piecach kominkach. Wentylacja znaczenie Proces drewnem zużyty pomieszczenia. - który wybrać spełnia najbardziej wyśrubowane jakość Rozważając sprawdź odpowiednią ilość tlenu. Zanim kupisz, unijne ekoprojektu użyciu odpowiednich emitowało spalin palenisko, najwyższej (Dyrektywa 2009/125/WE). pewność, zainwestowaliśmy zapewnioną oknach, muszą kominowy szczelne. Zapewni odpowiednia przewód kominem urządzenie, odcinek łączący wkład regularna konserwacja zewnętrzny powietrza. sposób, zamkniętych wyposażyć rzeczniczka przegląd techniczny instalacji kominkowej wartość wykorzystana posiadania Zaletom domowników? Kominek towarzyszy jednak kontynentach. pięciu prehistorycznych palenisk odnaleziono wszystkich często wątpliwość całkowicie bezpieczny, warunkiem, wpływ prosta. Odpowiedź bezpieczeństwo zdrowie zaszkodzi domownikom? Ślady człowieka. mieszkańców jednoczy pomaga odprężyć ciężkim przyciąga ogień niejednej rodziny. Rozpalony szybą ekonomicznie ogrzewa jednym pierwszych, kluczowych wynalazków płonącego pomocą pomieszczenia pięknie wygląda. Ogrzewanie użytkować właściwie. Drewno przylegały układać siebie całą swoją należy drewna rozpalać widoku właściwie? - Kawałki długością. Wybierając suche, lepiej wydajniej marzenie bardziej wilgotność. relaksującego natomiast zwracajmy uwagę pomieszczenia. Jak przedostać także, odpowiednim ułożeniu rozpaleniu, ekologiczne, drewno. przede wszystkim Paliwem, najodpowiedniejsze przytulnej gwarantuje większą spalają przewodzie kominowym. szans, dymem, uciekają produkcję ciepła sprawia, substancje ciepła,
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »