REKLAMA

Największą przyszłość w budownictwie mają ekorozwiązania, prefabrykaty zmniejszą problem kadrowy, a na swoje pięć minut muszą poczekać drony

s 440 x

Wśród 5 technologii, które w ciągu najbliższych 10 lat mają szansę najszybciej się upowszechnić w budownictwie, aż 3 to ekorozwiązania. Najwyższy odsetek firm (93 proc.) stawia na poprawę efektywności energetycznej budynków, 89 proc. respondentów liczy na powszechne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, a 81 proc. stawia na odzysk wody deszczowej – wynika z raportu EFL „Budownictwo przyszłości. Pod lupą”. Ze względu na deficyt pracowników budowlanych, coraz częściej koniecznością będzie prefabrykacja (77 proc.).

TOP5 rozwiązań, które w ciągu 10 lat w opinii przedstawicieli branży budowlanej najbardziej zyskają na popularności, tworzą kolejno:

  • poprawa efektywności energetycznej (93 proc.)
  • odnawialne źródła energii (89 proc.)
  • inteligentne systemy w budownictwie (89 proc.)
  • odzysk wody deszczowej (81 proc.)
  • prefabrykaty (77 proc.).

3 na 4 przedstawicieli budowlanki z entuzjazmem podchodzi do domów pasywnych, a 2 na 3 do wydruków 3D w budownictwie. Wśród rozwiązań, z którymi branża wiąże najmniejsze nadzieje, są domy z gliny i słomy. Aż 83% respondentów nie wierzy w ich upowszechnienie. Co ciekawe, niemal połowa zapytanych sceptycznie ocenia możliwość wykorzystania dronów w budownictwie (46 proc. wskazań). Tylko co trzeci architekt, inżynier budownictwa czy projektant wierzy w masowe uczestnictwo dronów w budowie obiektów mieszkalnych czy komercyjnych.

Na brak pracowników prefabrykaty

W branży budowlanej, w której aż 65 proc. firm ma problem ze skompletowaniem kadry, koniecznością coraz częściej będzie prefabrykacja. Przy wznoszeniu budynku w tej technologii zatrudnienie może być sporo mniejsze, a sama budowa trwa dużo krócej. M.in. ze względu na te aspekty prefabrykacja jest powszechnie stosowana np. w Skandynawii. W Polsce firmy deweloperskie wciąż preferują technologię tradycyjną, przede wszystkim z uwagi na złą opinię prefabrykatów wywodzącą się z czasów PRL, w których powszechnie stosowano tzw. wielką płytę. Jednak uprzedzenie do prefabrykacji zanika, co potwierdza Marcin Grzelewski, architekt, partner i współwłaściciel pracowni architektonicznej APA Wojciechowski Architekci.

- Sądzę, że przez następnych 10 lat mocno rozwinie się prefabrykacja i drukowanie 3D. Są już przykłady wytwarzania domów w tej technologii. Przewiduję także powrót do konstrukcji drewnianych. To jest coś, co wraz z rozwojem technologii umożliwia nowe realizacje na innym poziomie. Kiedyś budynki drewniane mogły mieć niedużą konstrukcję i rozpiętości. Dla inwestora z Gdańska projektujemy budynek biurowy, który będzie miał konstrukcję drewnianą. To przykład, jak technologia i materiały poszły do przodu, pozostawiając przepisy i normy w tyle – mówi Marcin Grzelewski.

W teorii innowacyjni, w praktyce ostrożni

- W przygotowanym przez nas raporcie możemy dostrzec sporą znajomość trendów i nowości technologicznych wśród reprezentantów budownictwa. O części z nich większość Polaków mogła nawet nie wiedzieć. Jednak teoria to jedno, a praktyka drugie. Pod względem adaptacji nowych rozwiązań większość badanych jest ostrożna. Tylko 13 proc. przedstawicieli branży to pionierzy, którzy dostrzegają potrzebę wyznaczania trendów oraz są gotowi podjąć ryzyko wdrożenia innowacji. Co dwunastemu zapytanemu odpowiada status quo. Natomiast największą grupę tworzą tzw. podmioty bierne. Aż 6 na 10 przedsiębiorstw związanych z budownictwem owszem interesuje się innowacjami i trendami, ale obawiając się chybionych inwestycji, wdraża nowe rozwiązania dopiero wtedy, jeśli te sprawdziły się w innych firmach – mówi Radosław Woźniak, Wiceprezes EFL.

Skłonność do szukania nowych rozwiązań oraz łatwość adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych w dużym stopniu zależy od specyfiki wykonywanego zawodu. Najbardziej otwartą na nowości grupą zawodową są architekci (88 proc.), architekci i projektanci wnętrz (87 proc.), projektanci wzornictwa przemysłowego (80 proc.) oraz budowlańcy inżynierowie (80 proc.). Z kolei najmniej za pan brat z trendami są urbaniści i planiści.

Pełna wersja raportu „Budownictwo przyszłości. Pod lupą” jest dostępny pod adresem https://media.efl.pl/reports/16870.

***

Metodologia badania:

Badanie „Budownictwo przyszłości. Pod lupą” zostało zrealizowane przez Ecorys Polska na zlecenie EFL S.A. na reprezentatywnej grupie 500 firm z branży budowlanej (budownictwo mieszkaniowe, komercyjne, inżynieryjne, działalność projektowa) dobranych w sposób losowo-kwotowy. 40 proc. stanowili mikroprzedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób, tyle samo mali przedsiębiorcy zatrudniający do 49 osób, a 20 proc. średni przedsiębiorcy z maksimum 249 osobami na pokładzie. Badanie wykonano metodą ilościową, techniką CATI (wywiad telefoniczny) od 7 czerwca do 4 lipca 2018 roku.


Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych. Firmę wyróżniono m.in. sześciokrotnie tytułem: Firmy Przyjaznej Klientowi i pięciokrotnie Finansowej Marki Roku. Już ponad 315 tysięcy klientów wybrało EFL na swojego partnera w biznesie. Więcej na: www.efl.pl.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:
komentarz
@ Największą przyszłość w budownictwie mają ekorozwiązania, prefabrykaty zmniejszą problem kadrowy, a na swoje pięć minut muszą poczekać drony - eco-news.pl
Jonka | 2019-02-13 17:08:16 | IP: 51.68.180.*
@Janek dużo ostatnio słyszę właśnie o tym faktoringu, ale też jest dużo sprzecznych informacji. Możesz coś polecić, gdzie najlepiej o tym poczytać?
komentarz
@ Największą przyszłość w budownictwie mają ekorozwiązania, prefabrykaty zmniejszą problem kadrowy, a na swoje pięć minut muszą poczekać drony - eco-news.pl
Gość | 2019-02-18 11:45:32 | IP: 192.99.37.*
Ja bym chyba po prostu poleciła artykuły wyjaśniające usługę przez samych faktorów, na ich stronach np takie jak tu: https://ideamoney.pl/faktoring albo po prostu bezpośrednie przejście się do oddziału i rozmowa z doradcą na temat wątpliwości jakie się ma ;)
komentarz
@ Największą przyszłość w budownictwie mają ekorozwiązania, prefabrykaty zmniejszą problem kadrowy, a na swoje pięć minut muszą poczekać drony - eco-news.pl
Jonka | 2019-02-21 19:58:22 | IP: 51.68.180.*
@Gość ogromne dzięki, poczytam i skorzystam z porady :)
komentarz
@ Największą przyszłość w budownictwie mają ekorozwiązania, prefabrykaty zmniejszą problem kadrowy, a na swoje pięć minut muszą poczekać drony - eco-news.pl
Janek | 2019-02-12 14:22:06 | IP: 188.146.26.*
Zapowiada się świetnie. Aby wszystko działało jak w zegarku, warto pamiętać o płynności finansowej. Korzystać z alternatywnych usług finansowania, faktoringu etc.

125ml milk

s 440 x
komercyjne, mieszkaniowe, (budownictwo ilościową, (wywiad i doświadczeń Agricole, wiedzy korzystać pozwala i bezpieczeństwo stabilność finansową firmie gwarantuje Crédit telefoniczny) częścią Polsce. leasingowych pierwszych powstał Leasingowy Fundusz roku. Europejski czerwca dostrzegają raporcie pionierzy, sceptycznie budownictwa inżynier trzeci wskazań). wykorzystania możliwość ocenia zapytanych masowe połowa niemal ciekawe, upowszechnienie. słomy. nadzieje, najmniejsze wiąże projektant uczestnictwo którymi wznoszeniu Skandynawii. stosowana aspekty krócej. budowa mniejsze, zatrudnienie budynku prefabrykacja. budowie kadry, skompletowaniem której budowlanej, prefabrykaty W komercyjnych. Na mieszkalnych obiektów branża Wśród deweloperskie odsetek energii, źródeł odnawialnych wykorzystywanie powszechne budynków, poprawę Najwyższy lupą”. ekorozwiązania. budownictwie, upowszechnić najszybciej szansę najbliższych technologii, Wśród wynika deficyt budownictwie. energii wydruków pasywnych, podchodzi entuzjazmem budowlanki proc.). 3 systemy inteligentne źródła budowlanych, odnawialne poprawa kolejno: popularności, zyskają najbardziej opinii TOP5 Polsce wciąż ostrożna. technologia teorii Grzelewski. W przepisy pozostawiając przodu, poszły materiały przykład, praktyce drewnianą. który biurowy, budynek projektujemy Gdańska inwestora rozpiętości. innowacyjni, ostrożni - mogły Polaków badanych względem drugie. praktyka jedno, teoria wiedzieć. mogła części przygotowanym budownictwa. reprezentantów wśród technologicznych znajomość sporą dostrzec możemy niedużą drewniane preferują stosowano partner Grzelewski, potwierdza zanika, prefabrykacji uprzedzenie płytę. wielką których pracowni czasów wywodzącą prefabrykatów opinię wszystkim przede tradycyjną, technologię współwłaściciel architektonicznej budynki także Kiedyś poziomie. realizacje umożliwia rozwojem drewnianych. konstrukcji powrót Przewiduję Wojciechowski technologii. wytwarzania przykłady drukowanie rozwinie następnych Sądzę, Architekci. - www.efl.pl.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »