REKLAMA

Przełomowa konferencja na temat przemysłu futrzarskiego w Polsce

graf1Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! zaprasza  na prezentację raportu o polskim przemyśle futrzarskim. W czasie konferencji, która odbędzie się 31 stycznia (wtorek) o godz. 11 w Polskiej Agencji Prasowej na ul. Brackiej 6/8, przedstawiciele fundacji zaprezentują wyniki badań swojego śledztwa. Gośćmi będą prof. dr hab. Wojciech Pisula oraz aktorki Maja Ostaszewska i Agata Buzek.

 

Podczas konferencji zostaną przedstawione nigdzie do tej pory niepublikowane informacje na temat działania przemysłu futrzarskiego w Polsce, gdzie co roku zabija się niemal 8 mln zwierząt na prawie 700 fermach. Pod względem liczby hodowanych zwierząt Polska jest druga w Europie, a trzecia na świecie. Okazuje się jednak, że liczba ferm jest formalnie znacznie mniejsza.

– Pod tym samym adresem widnieje bowiem w rejestrze często kilka, a nawet kilkadziesiąt gospodarstw. Ma to miejsce np. w przypadku gigantycznej fermy w Góreczkach, która w spisie została sztucznie rozbita na 39 małych ferm, choć w praktyce jest to jeden obiekt – mówi Mikołaj Jastrzębski z Fundacji Viva!.

Jak wynika z badania instytutu GfK, zleconego przez Fundację Viva!, 67% Polaków jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra. Wśród kobiet poparcie dla wprowadzenia zakazu wynosi 73%.


Przedstawiciele przemysłu zakładają własne organizacje promujące polskie rolnictwo, a jednocześnie działają często na szkodę i wbrew mieszkańcom miejscowości, w których budują fermy. Lobbują także w parlamencie i rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. Twierdzą na przykład, że na polskich fermach zatrudnienie znajduje 50 tys. osób. Taką informację można także znaleźć w raporcie „Wpływ ekonomiczny branży hodowców zwierząt futerkowych na gospodarkę Polski” przygotowanym na zlecenie PZHiPZF przez PwC w 2014 r. Miała ona pochodzić z Ministerstwa Rolnictwa, które jednak w oficjalnym piśmie poinformowało Fundację Viva!, że nie dysponuje ani nigdy nie dysponowało informacjami na temat zatrudnienia w tej branży. Co więcej, według europejskiej organizacji Fur Europe, zrzeszającej hodowców zwierząt futerkowych, liczba wszystkich osób zatrudnionych w całym łańcuchu produkcji w Europie wynosi 60 tys. osób.


Fundacja Viva! wystosowała także prośbę o dostęp do informacji publicznej na temat kontroli weterynaryjnych na fermach do ponad 300 Powiatowych Inspektoratów Weterynarii. Wyniki analizy uzyskanych danych okazały się szokujące. Średnia liczba kontroli na jednej fermie z zakresu dobrostanu w latach 2010–2015 wynosiła 0,9 kontroli na rok. Niektóre z kontroli przeprowadzane były w nierealnie krótkim czasie, a kontrole doraźne przeprowadzane były bardzo rzadko.


Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! postuluje o wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce dla dobra zwierząt, ludzi i środowiska.

– Są złe i dobre sposoby zarabiania pieniędzy. I to [przemysł futrzarski] jest zły sposób zarabiania pieniędzy, ponieważ w imię płaskich i małych wartości ponoszone są ogromne koszty ekologiczne, etyczne i inne –podkreśla prof. Wojciech Pisula.

Przemysł futrzarski działa na szkodę Polaków, którzy coraz głośniej wypowiadają się przeciwko niemu, o czym świadczy 140 tys. podpisów pod petycją za wprowadzeniem zakazu. Przedstawiciele fundacji wręczą ją politykom w czasie konferencji.

– Każdy, kto decyduje się na noszenie futer, powinien zobaczyć, jak naprawdę wygląda znęcanie się nad zwierzętami, bo słowo „produkcja” jest w tym wypadku hipokryzją – komentuje Maja Ostaszewska.

 
 

Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! www.viva.org.pl www.facebook.com/fundacjaviva

Fanpage filmu „Jutro będzie futro” www.facebook.com/vivajutrobedziefutro

125ml milk

graf1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:
komentarz
@ Przełomowa konferencja na temat przemysłu futrzarskiego w Polsce | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl
Gość Jagoda | 2018-01-29 17:39:26 | IP: 31.0.124.*
Najwyższy czas skończyć z okrucieństwem wobec zwierząt.Hańbą jest zaspakajanie fanaberii bezdusznych ludzi kosztem cierpienia bezbronnych istot.
komentarz
@ Przełomowa konferencja na temat przemysłu futrzarskiego w Polsce | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl
Gość | 2018-01-28 15:37:16 | IP: 46.215.85.*
Dzień dobry a dlaczego nikt nie weźmie się za to aby na takich fermach był jak powinno być przy hodowli zwierząt tak jak przepisy mówią a nie odrazu najlepiej zamknąć kontrolę państwowe to jedna wielka bzdura i lipa w takich zakładach jak w każdym zakładzie niech żadni inspektorzy nie czarują że robią to co donicy należy przymykają oczy na wszystko karę jak nakładają to śmiechu warte prostym sposobem jest zamknąć takie zakłady w większości pracujący tam ludzie pochodzą ze wsi po pepegerowskich które państwo polskie też rozwaliło jak wiele innych zakładów nikt nie liczy się z ludźmi z niższej klasy jak to państwo nich mówi bo przedsiębiorca każdy sobie poradzi a ci wszyscy ludzie co na nich pracują ilu z nich znajdzie pracę w większości zakładów zatrudnieni są obcokrajowcy którzy będą pracować za niższe pieniądze tymi ludźmi nikt się nie przejmuje i niech te wszystkie złodzieje z rządu nie chwalą się tym co robią dla ludzi ci wszyscy ludzie na tego typu zakładach pracy pracuje na nich jest to brutalne ale ludzie większości pracujących tam cieszą się że chociaż tą pracę mają i mają co swoim dzieciom dać do jedzenia dlatego denerwują mnie wypowiedzi że trzeba pozamykać takie zakłady najpierw niech dadzą coś w zamian

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

produkcji Europie osób. Fundacja wystosowała prośbę dostęp informacji dysponuje publicznej weterynaryjnych bardzo Niektóre zobaczyć, świadczy podpisów petycją zakazu. Przedstawiciele wręczą politykom konferencji. – Każdy, decyduje noszenie futer, powinien naprawdę przeciwko wygląda znęcanie zwierzętami, słowo „produkcja” wypadku hipokryzją komentuje Ostaszewska.     Fundacja www.viva.org.pl www.facebook.com/fundacjaviva Fanpage „Jutro futro” niemu, wypowiadają nierealnie sposób krótkim czasie, kontrole doraźne PZHiPZF rzadko. Fundacja postuluje wprowadzenie zwierząt, środowiska. – sposoby pieniędzy. [przemysł futrzarski] pieniędzy, głośniej ponieważ płaskich wartości ponoszone ogromne koszty ekologiczne, etyczne –podkreśla Pisula. Przemysł futrzarski działa Polaków, którzy Miała informację zlecenie Europie, niepublikowane informacje Polsce, zabija niemal prawie fermach. względem liczby hodowanych Polska trzecia przedstawione świecie. Okazuje jednak, formalnie znacznie mniejsza. – adresem widnieje bowiem rejestrze kilka, kilkadziesiąt nigdzie zostaną miejsce Agencji Fundacja zaprasza  prezentację raportu polskim przemyśle futrzarskim. konferencji, odbędzie stycznia (wtorek) Polskiej Prasowej konferencji Brackiej przedstawiciele zaprezentują wyniki badań swojego śledztwa. Gośćmi będą Pisula aktorki Ostaszewska Buzek.   Podczas gospodarstw. przypadku przygotowanym Twierdzą jednocześnie działają mieszkańcom miejscowości, których budują fermy. Lobbują parlamencie rozpowszechniają nieprawdziwe informacje. przykład, polskie polskich zatrudnienie znajduje osób. znaleźć raporcie „Wpływ ekonomiczny branży futerkowych gospodarkę Polski” rolnictwo, promujące gigantycznej wynika Góreczkach, spisie została sztucznie rozbita praktyce obiekt mówi Mikołaj Jastrzębski Fundacji Viva!. Jak badania organizacje instytutu zleconego Polaków całkowitego przeznaczeniem futra. Wśród kobiet poparcie wprowadzenia 73%. Przedstawiciele zakładają własne www.facebook.com/vivajutrobedziefutro
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »