REKLAMA

Samowystarczalny dom, czyli połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi

W obecnym czasie niestabilności cen energii, niezależność cieplna i energetyczna jest dużym komfortem. Zmiany w kwotach wynikają m.in. z sytuacji na rynku węgla i polityki energetycznej (w tym walki ze smogiem). OZE - odnawialne źródła energii, czyli energia z natury to zasób niewyczerpywalny w porównaniu do energii uzyskanej ze spalania węgla, oleju czy gazu. Zakumulowana energia ze słońca znajduje się w powietrzu, glebie i wodzie i wystarczy ją tylko odpowiednio odebrać i przetworzyć, aby cieszyć się z ekologicznej energii.
Urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii to m.in. panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd i pompy ciepła, tworzące ciepło lub chłód. Instalacja obu urządzeń w domu, gospodarstwie, przedsiębiorstwie daje komfort energetyczny i samowystarczalność.
Panele zapewniają energię elektryczną, zaś nadmiar odprowadzany jest do sieci bądź magazynowany. Zależne jest to od wyboru systemu przez inwestora. Pompa ciepła, aby przetworzyć pobraną energię na ciepło o wystarczającej temperaturze i zapewnić komfort grzewczy, musi być zasilana prądem. Połączenie PC z PV tworzy system samowystarczalny. Maksymalne obniżenie kosztów otrzymamy posiadając duże zapotrzebowanie na energię w ciągu całego roku (rozliczymy się z zakładem energetycznym otrzymując za darmo 80% oddanej do sieci energii słonecznej) i w ciągu dnia, ponieważ „prąd ze słońca” jest od razu wykorzystywany na własne potrzeby. Jeżeli jednak w ciągu roku wykorzystamy mniej energii niż jej wyprodukowaliśmy to nie otrzymamy za nią ani złotówki. W polskich warunkach, kiedy świeci słońce i energia z paneli jest darmowa, zazwyczaj mniej korzystamy z prądu w domu (jesteśmy w pracy lub latem częściej wyjeżdżamy), dlatego, aby w pełni wykorzystać system fotowoltaiczny, warto jest zastosować pompy ciepła, które latem produkują ciepłą wodę użytkową i chłodzą, a zimą ogrzewają pomieszczenia.
Najczęściej połączenie pompy i instalacji PV stosuje się w systemie on-grid. System występuje w domach, w których instalacja fotowoltaiczna połączona jest z siecią elektryczną. Pozwala na bieżące użytkowanie energii produkowanej ze słońca zupełnie za darmo, a gdy nie ma bieżącego zapotrzebowania możliwe jest jej magazynowanie w sieci i darmowy pobór 80% tej energii, wtedy kiedy jest ona potrzebna. System off-grid jest zaś praktykowany u osób, które chcą być niezależne od dostawców energii elektrycznej. Niestety, akumulatory są nadal drogie i łatwiej jest wykorzystać sieć, jako swoisty magazyn z „80% sprawnością”.
Pompa ciepła pobiera 80% energii z OZE, zaś pozostaje 20% stanowi pobrany prąd. Montaż paneli fotowoltaicznych to nie tylko zasilenie pompy ciepła, ale również całego sprzętu w domu.
Firma NIBE wypuściła na rynek pompę ciepła z systemem fotowoltaicznym. W skład zestawu wchodzi też moduł komunikacyjny EME 20, dzięki któremu pompa pobiera jak najwięcej „energii ze słońca”, co prowadzi do niemal zerowych rachunków.
System jest wyposażony w mobilną aplikację NIBE Uplink umożliwiającą zdalne sterowanie pompą ciepła.
Panele mogą być montowane na każdym rodzaju powierzchni dachu, ponieważ wyposażone są w specjalne uchwyty.
System fotowoltaiczny NIBE dostępny jest w zestawach: 3, 6, 9, 12, 21 kW, gdzie 3 kW to podstawowy pakiet zawierający 10 paneli. Każdy panel ma moc 290 Wp. Monokrystaliczne ogniwa krzemowe wykorzystującą technologię PERC. Panele posiadają aluminiową obudowę, klasę szczelności IP65. W zależności od zapotrzebowania można dodawać bądź usuwać panele.
Zastosowanie takiego komplementarnego połączenia instalacji PV i pompy ciepła jest korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska, gdyż jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii powoduje redukcję CO2i innych niebezpiecznych cząsteczek dostających się do powietrza w wyniku niskiej emisji.
O kampanii „Zielona Eskadra”
Kampania „Zielona Eskadra” jest inicjatywą firmy NIBE-BIAWAR, producenta energooszczędnych urządzeń grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Celem kampanii jest propagowanie życia w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, promowanie ekologicznych rozwiązań technicznych, a także prośrodowiskowej postawy. 
 
Strona internetowa: www.zielonaeskadra.pl
Facebook: www.facebook.com/ZielonaEskadra/
Instagram: @zielonaeskadra  
 
O NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.
NIBE AB to przedsiębiorstwo będące największym producentem urządzeń grzewczych oraz liderem na rynku europejskim w sprzedaży pomp ciepła i elektrycznych ogrzewaczy wody. Ten szwedzki koncern od 1952 roku zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań w zakresie ogrzewania budynków w gospodarstwach domowych oraz w dużych obiektach komercyjnych. Firma NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. dołączyła do rodziny NIBE w 2000 roku, stopniowo wprowadzając do oferty urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła, stając się liderem sektora w Polsce.
 
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:
komentarz
@ Samowystarczalny dom, czyli połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi - eco-news.pl
Jakub36 | 2018-07-20 11:19:51 | IP: 193.254.246.*
Bardzo dobrze jest wykorzystywać odnawialne źródła energii nie tylko z uwagi na dbałość o naturalne środowisko, czyli same względy ekologiczne, ale także na zaskakującą oszczędność i wydajność, której trudno dorównać. Sam zdecydowałem się na pompę ciepła od http://ozepro.pl/ i jestem zadowolonym posiadaczem.

125ml milk

producentem @zielonaeskadra     O www.facebook.com/ZielonaEskadra/ Instagram: www.zielonaeskadra.pl Facebook: postawy.    Strona ogrzewaczy prośrodowiskowej europejskim także technicznych, sprzedaży elektrycznych Eskadra” zakresie będące Wykorzystanie dodawać usuwać panele. Zastosowanie takiego komplementarnego połączenia korzystne naszego obiektach portfela, środowiska, ekologiczne rozwiązanie. odnawialnych ogrzewania cząsteczek emisji. O niskiej wyniku powietrza dostających budynków niebezpiecznych dużych innych redukcję gospodarstwach powoduje zasilenie domowych źródeł Niestety, fotowoltaicznych elektryczną, systemu wyboru Zależne magazynowany. odprowadzany nadmiar zapewniają przetworzyć samowystarczalność. Panele energetyczny przedsiębiorstwie gospodarstwie, Instalacja chłód. tworzące inwestora. pobraną fotowoltaiczne Maksymalne zakładem (rozliczymy zapotrzebowanie posiadając kosztów obniżenie samowystarczalny. wystarczającej tworzy Połączenie prądem. zasilana grzewczy, zapewnić temperaturze wytwarzające panele otrzymując Zmiany energetycznej polityki węgla sytuacji wynikają kwotach komfortem. natury dużym energetyczna cieplna niezależność niestabilności czasie obecnym smogiem). zasób energii. Urządzenia wodzie ekologicznej cieszyć przetworzyć, odebrać odpowiednio wystarczy glebie niewyczerpywalny powietrzu, znajduje Zakumulowana węgla, spalania uzyskanej porównaniu energetycznym oddanej Montaż darmo, pobór darmowy magazynowanie możliwe zapotrzebowania bieżącego zupełnie off-grid produkowanej użytkowanie bieżące Pozwala elektryczną. siecią połączona potrzebna. praktykowany instalacja magazyn prąd. pobrany stanowi pozostaje sprawnością”. Pompa „80% swoisty osób, sieć, łatwiej drogie akumulatory elektrycznej. dostawców niezależne fotowoltaiczna których słonecznej) wyprodukowaliśmy darmowa, słońce świeci warunkach, polskich złotówki. wykorzystamy korzystamy jednak Jeżeli potrzeby. własne wykorzystywany słońca” „prąd zazwyczaj prądu domach, chłodzą, występuje on-grid. systemie stosuje pomieszczenia. Najczęściej ogrzewają użytkową (jesteśmy ciepłą produkują zastosować fotowoltaiczny, dlatego, wyjeżdżamy), częściej Polsce.    
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »