REKLAMA

Rusza proces w największej sprawie o znęcanie się nad zwierzętami w Polsce

 Za kilka dni rusza proces w sprawie znęcania się nad zwierzętami podczas rozładunku pod rzeźnią w Witkowie.

witk1Pierwsza rozprawa odbędzie się 26.04.2018 r. o godz. 9.00 w Sądzie Rejonowym w Stargardzie Szczecińskim.

Bicie po głowie młotkiem, rażenie prądem we wrażliwe miejsca, przepędzanie zwierząt z poważnymi urazami nóg – to tylko niektóre przykłady znęcania się nad zwierzętami, zarejestrowane na nagraniach aktywistów BASTY i Vivy w jednej z polskich ubojni. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! i Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! opublikowały raport video „Rzeźnia w Witkowie”, będący efektem wielomiesięcznego śledztwa.

 

Aktywiści działający na rzecz praw zwierząt od lutego do sierpnia 2016 roku dokumentowali rozładunek zwierząt z ciężarówek na terenie jednej z rzeźni w woj. zachodniopomorskim. Na licznych nagraniach zarejestrowali okrucieństwo i przemoc pracowników rzeźni wobec świń i krów oraz nieprawidłowości związane z transportem zwierząt. Wszystkie nagrania drastycznych praktyk pochodzą z jednego miejsca – rzeźni spółdzielni Agrofirma Witkowo. Spółdzielnia zajmuje się hodowlą zwierząt na mięso, mleko i jaja, a także prowadzi rzeźnię i fermę futrzarską.

Brutalne traktowanie zwierząt nie było incydentalne.Wręcz przeciwnie, powtarzało się każdego dnia obserwacji. Aktywiści Basty i Vivy Agrofirmy zarejestrowali m.in.:

- ciągnięcie za uszy;

- dopuszczanie do tratowania osłabionych, leżących świń przez inne zwierzęta;

- kopanie i bicie zwierząt we wrażliwe części ciała np. głowę;

- uderzanie zwierząt młotkiem, pałką i tatuownicą kolcową;

- używanie w niedozwolony sposób poganiacza elektrycznego;

- wprowadzanie do rzeźni zwierząt rannych i z poważnymi kontuzjami nóg.

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie Szczecińskim zebrała obszerny materiał dowodowy i skierowała akt oskarżenia przeciwko 13 osobom, które dopuściły się okrutnego traktowania zwierząt. Jeden z oskarżonych już poddał się dobrowolnie karze.
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!, która zawiadomiła o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jest stroną w sprawie i występuje jako oskarżyciel posiłkowy.

To sprawa precedensowa. Nigdy wcześniej nie udało oskarżyć się tylu osób o znęcanie nad zwierzętami podczas rozładunku. Wynika to z dwóch powodów: bagatelizowania tego rodzaju spraw przez organy ścigania i zupełnie odmiennego traktowania zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich. Ujawnione zachowania były niczym innym niż okrutnym pastwieniem się nad bezradnymi, przerażonymi zwierzętami, w tym chorymi i kalekimi - stwierdza adwokat Katarzyna Topczewska, reprezentująca w postępowaniu Fundację Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva!

Trzeba pamiętać, że sprawa hodowli w Witkowie nie jest pojedynczym przypadkiem znęcania się nad zwierzętami przy rozładunku w rzeźniach. Na stronie stopklatka.org można zapoznać się z dwoma kolejnymi śledztwami. W rzeźniach w Szczecinie i Przechlewie również dochodziło do przemocy wobec zwierząt - komentował sprawę Łukasz Musiał, koordynator kampanii Stopklatka.

Jesteśmy świadomi, że ta sprawa to tylko przykład pokazujący, jak wygląda rzeczywistość w rzeźniach. Mimo deklaracji producentów o zachowywaniu najwyższych standardów większość z nich nie zapewnia nawet minimum gwarantowanego prawem. Dlatego staramy się, aby zaczęto je egzekwować. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nie przyczyniamy się do cierpienia zwierząt, polecamy wybrać weganizm - mówi Gosia Rawa z Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta!

 

VIVA

125ml milk

witk1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

adwokat Katarzyna Topczewska, reprezentująca postępowaniu bagatelizowania rozładunku. dwóch podejrzeniu okrutnego Inicjatywy oskarżonych poddał dobrowolnie karze. Fundacja Viva!, która zawiadomiła popełnienia Wynika przestępstwa, stroną występuje oskarżyciel posiłkowy. To precedensowa. wcześniej udało oskarżyć osób Viva! Trzeba Fundację hodowli pamiętać, standardów przykład pokazujący, wygląda rzeczywistość deklaracji zwierząt, producentów zachowywaniu cierpienia najwyższych większość Stopklatka. Jesteśmy przyczyniamy zapewnia minimum pewność, gwarantowanego prawem. chcemy Dlatego staramy jednak zaczęto świadomi, kampanii egzekwować. śledztwami. Witkowie pojedynczym przypadkiem mówi stronie weganizm stopklatka.org zapoznać kolejnymi które rzeźniach koordynator Szczecinie wybrać Przechlewie również polecamy dochodziło przemocy komentował sprawę Łukasz Musiał, dopuściły kontuzjami osobom, terenie Witkowie”, będący efektem wielomiesięcznego śledztwa.   Aktywiści działający lutego sierpnia dokumentowali rozładunek ciężarówek zachodniopomorskim. raport licznych okrucieństwo przemoc pracowników krów nieprawidłowości związane transportem Wszystkie nagrania drastycznych „Rzeźnia opublikowały pochodzą prądem  Za rzeźnią Witkowie. Pierwsza rozprawa odbędzie 26.04.2018 Sądzie Rejonowym Szczecińskim. Bicie głowie rażenie miejsca, Fundacja przepędzanie urazami nóg niektóre przykłady zarejestrowane aktywistów polskich ubojni. Inicjatywa BASTA! praktyk jednego przeciwko poganiacza kopanie części ciała głowę; - uderzanie pałką tatuownicą kolcową; - używanie niedozwolony sposób elektrycznego; - leżących wprowadzanie rannych nóg. Prokuratura Rejonowa Szczecińskim zebrała obszerny materiał dowodowy skierowała oskarżenia zwierzęta; - osłabionych, miejsca futrzarską. Brutalne spółdzielni Agrofirma Witkowo. Spółdzielnia zajmuje hodowlą mięso, także prowadzi rzeźnię fermę traktowanie tratowania incydentalne.Wręcz przeciwnie, powtarzało każdego obserwacji. Aktywiści Agrofirmy m.in.: - ciągnięcie uszy; - dopuszczanie Basta!   VIVA
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »