REKLAMA

Rusza pierwsza ogólnopolska sieć szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych - to nowy etap rozwoju elektromobilności w Polsce

 

Warszawa, 6 grudnia 2016 r. Dziś rozpoczyna się nowy etap rozwoju elektromobilności w Polsce. Właśnie wystartowała pierwsza ogólnopolska sieć publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwszego ładowania elektrycznego pojazdu w sieci dokonali dziś w Galerii Mokotów w Warszawie Peter Badik, współzałożyciel Greenway Infrastructure i  Michał Kurtyka, wiceminister energii.

Clipboard02To pierwsza stacja szybkiego ładowania zainstalowana w ramach sieci Greenway, która obejmie 75 publicznie dostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych w pobliżu autostrad i głównych dróg w całej Polsce. Ich lokalizacja umożliwi posiadaczom pojazdów napędzanych prądem poruszanie się po terenie całego kraju i sprawi, że główne polskie drogi staną się tzw. zielonymi korytarzami. Infrastruktura ładowarek jest niezbędna, aby samochody elektryczne mogły przemieszczać się na większe odległości, dzięki czemu stają się one faktyczną alternatywą dla pojazdów spalinowych.

Samochody elektryczne są przyjazną dla środowiska naturalnego alternatywą dla pojazdów spalinowych. Nie emitują zanieczyszczeń konwencjonalnych, takich jak tlenki siarki czy azotu, które są problemem wielu polskich miast. Są jednocześnie znacznie cichsze niż pojazdy spalinowe, co pozwoli obniżyć poziom hałasu zwłaszcza w większych aglomeracjach.

- Pojazdy elektryczne to bez wątpienia technologia przyszłości w motoryzacji. Jesteśmy dumni, że nasza firma sprowadza jej najnowocześniejsze osiągnięcia do Polski. Projekt na taką skalę i o takim zasięgu może być przełomowym impulsem rozwojowym, który wesprze rynek pojazdów elektrycznych w Polsce, wpływając istotnie na poprawę stanu środowiska i gospodarki – powiedział Peter Badik z Greenway. - Cieszymy się, że elektromobilność została doceniona przez Ministerstwo Energii w Planie Rozwoju Elektromobilności, co daje przewidywalność na rozwijającym się rynku pojazdów i infrastruktury.
- Cieszę się, że nasze działania w obszarze elektromobilności spotykają się z tak pozytywną reakcją ze strony przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, którzy traktują Polskę jako wiarygodnego partnera. Projekt który dziś startuje wpisuje się w nasze działania w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu i stanowiący jego część Plan Rozwoju Elektromobilności – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka. – Mam nadzieję, że ten - pierwszy tego typu - projekt będzie inspiracją dla kolejnych inicjatyw, które przyczynią się do rozwoju ekosystemu transportu elektrycznego w Polsce. Będziemy się im przyglądać uważnie i z życzliwością – dodał.  
Stacja zlokalizowana w Galerii Mokotów pozwoli na ładowanie jednocześnie dwóch samochodów. Jednorazowe ładowanie odbywać się będzie w średnim czasie ok. 30 minut – zdecydowanie szybciej, niż w większości ładowarek publicznie dostępnych do tej pory w Polsce. Greenway wciąż szuka miejsc do instalowania swojej infrastruktury, dlatego chętnie nawiązuje współpracę i przyjmuje oferty od właścicieli gruntów i zarządców nieruchomości na terenie całej Polski.

Galeria Mokotów to szczególnie dobra lokalizacja dla pierwszego punktu ładowania, nie tylko ze względu na jej położenie w miejscu o dużym ruchu komercyjnym w stolicy ale przede wszystkim ze względu na  dbałość o wszelkie aspekty związane z ekologią, w tym dążenie do korzystania w 100 proc. z certyfikowanej energii odnawialnej.

Realizacja projektu, który finansowany jest przy wsparciu funduszy europejskich, potrwa dwa lata. Po ukończeniu instalacji, sieć tworzona przez Greenway połączy Polskę z istniejącymi szlakami ładowania pojazdów elektrycznych w całej Europie. Projekt będzie rozwijany wzdłuż głównych korytarzy transportowych w Polsce, ze wschodu na zachód i z południa na północ. Zielony korytarz połączy kraj z sąsiadami, od Bałtyku po Adriatyk, wchodząc w skład sieci obejmującej aż 12 proc. terenu kontynentalnej Europy, dostępną dla 60 milionów mieszkańców.

Biorąc pod uwagę problemy z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce, pojazdy elektryczne o zerowej emisji będą odgrywać szczególnie ważną rolę w poprawie jakości powietrza w polskich miastach i miejscowościach.

 
Wizją GreenWay Infrastructure jest czysta, zdrowa i mniej zależna od ropy naftowej Europa Centralna i Wschodnia, dzięki powszechnemu korzystaniu z samochodów elektrycznych. Nasza działalność ma sprawić, że pojazdy napędzane energią elektryczną staną się realną, a nawet preferowaną opcją transportu dla wszystkich ludzi. Budujemy i zarządzamy infrastrukturą do ładowania samochodów elektrycznych w Centralnej i Wschodniej Europie. Współpracujemy z osobami indywidualnymi, firmami, organizacjami i przedstawicielami administracji, ciągle rozwijając i rozszerzając zakres działania ekosystemu elektromobilności.
Wierzymy w świat przyszłości w którym inteligentne, połączone ze sobą sieci ładowarek pojazdów elektrycznych i napędzane prądem pojazdy łączą się w Nowy System Energetyczny oparty na odnawialnych źródłach energii, inteligentnych sieciach, w których uczestniczą prosumenci, a aplikacje zarządzające magazynowaniem energii są w powszechnym użyciu.
Jesteśmy operatorem sieci 20 dostępnych publicznie stacji ładowania samochodów elektrycznych na Słowacji. Dzięki umowom z partnerami umożliwiamy korzystanie z usług operatorów analogicznych sieci w Austrii, Słowenii i w Niemczech, pozwalając tym samym na swobodne poruszanie się po tych sąsiadujących krajach.
Jesteśmy członkiem eclearing.net, jednej z największych sieci przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych.

Firma powstała w 2011 na Słowacji
Założyciele: Peter Badik & Juraj Ulehla
Dyrektor Zarządzający w Polsce: Damian Gadzialski
Zarządzane projekty w ramach European Union Connecting Europe Facility (CEF) & Trans European Transport Network (TEN-T): Central European Green Corridors Project (marzec 2014-grudzień 2015), projekt Green Hubs (marzec 2014 – grudzień 2015 ) projekt NCE-FastEvNet (marzec 2016 – marzec 2019).Nowa era elektromobilności w Polsce

Planowane lokalizacje stacji ładujących samochody elektryczne w sieci Greenway

Clipboard01 1

 

 

 

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Clipboard02
Współpracujemy Wschodniej Centralnej infrastrukturą inteligentne, łączą partnerami a aplikacje umowom Dzięki Słowacji. operatorem użyciu. powszechnym magazynowaniem zarządzające prosumenci, System uczestniczą których sieciach, inteligentnych energii, źródłach odnawialnych oparty Energetyczny związane miejsc wszelkie takich cichsze znacznie miast. problemem azotu, siarki tlenki konwencjonalnych, obniżyć zanieczyszczeń emitują spalinowych. naturalnego przyjazną spalinowych. Samochody faktyczną stają spalinowe, poziom większe sprowadza impulsem przełomowym zasięgu i o takim skalę Polski. osiągnięcia najnowocześniejsze dumni, hałasu Jesteśmy motoryzacji. technologia wątpienia Pojazdy aglomeracjach. - większych zwłaszcza odległości, przemieszczać wesprze pojazdu Kurtyka, i  współzałożyciel Badik, Warszawie dokonali w sieci Pierwszego stacja publicznych ogólnopolska wystartowała Właśnie w Polsce. rozpoczyna grudnia   Warszawa, energii. To zainstalowana mogły napędzanych niezbędna, Infrastruktura korytarzami. zielonymi polskie główne sprawi, całego posiadaczom Greenway, umożliwi dróg i głównych autostrad w pobliżu punktów obejmie która rozwojowym, wpływając  dbałość o średnim swojej instalowania wciąż większości szybciej, zdecydowanie czasie odbywać dlatego Jednorazowe samochodów. dwóch zlokalizowana dodał.   Stacja życzliwością uważnie przyglądać infrastruktury, chętnie przyczynią punktu wszystkim przede stolicy komercyjnym dużym miejscu położenie ładowania, pierwszego nawiązuje Polski. Galeria nieruchomości zarządców gruntów właścicieli oferty i przyjmuje współpracę Będziemy inicjatyw, istotnie Planie spotykają obszarze Cieszę infrastruktury. - rozwijającym przewidywalność Elektromobilności, Energii reakcją Ministerstwo doceniona została elektromobilność Cieszymy Greenway. i gospodarki poprawę pozytywną strony kolejnych Czystego inspiracją pierwszy nadzieję, Kurtyka. Elektromobilności część stanowiący Transportu Pakietu przedsiębiorców, wpisuje startuje partnera. wiarygodnego traktują którzy zagranicznych, inwestorów Greenway        
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »