REKLAMA

PRAWDZIWA CENA MLEKA

1 1 2 lipca ruszyła w Warszawie kampania billboardowa Fundacji Viva!, pokazująca prawdziwe oblicze przemysłu mlecznego. Grafiki mają uświadomić mieszkańcom stolicy, co kryje się za niewinnie wyglądającym serkiem, jogurtem czy twarożkiem.

Producenci nabiału na każdym kroku wzmacniają w nas przekonanie, że krowa „daje” mleko sama z siebie i jest do tego stworzona. Przez wszechobecne reklamy od najmłodszych lat mamy w głowie obraz szczęśliwej, zrelaksowanej krowy mlecznej pasącej się na łące, która cieszy się, że może „dawać” nam mleko. Niestety niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością. To nic innego niż kłamstwa opatrzone miłymi dla oka obrazkami, które służą do napędzania machiny przemysłu mlecznego, przynoszącego ogromne dochody kosztem zwierząt.

Los krów na przemysłowych fermach mlecznych nie jest sielanką. Po sztucznym zapłodnieniu i urodzeniu cielaka krowa jest przemysłowo dojona. Cielaka odbiera się krowie niedługo po porodzie. Często młode już nigdy więcej nie zobaczy swojej mamy (chyba, że jest płci żeńskiej i za jakiś czas, już jako krowa mleczna, dołączy do reszty dojnego stada). Matki często muczą nawet przez kilka dni w nadziei, że odzyskają dzieci. Maluchy są karmione substytutem mleka matki. Pierwsze miesiące spędzają często odizolowane, w ciasnych klatkach, bez szansy na kontakt z innymi osobnikami. Cielęta płci żeńskiej dzielą los swoich matek, a samce są hodowane na cielęcinę lub gorszej jakości wołowinę. Krowia matka zostaje jeszcze kilka razy zapłodniona i tyle samo razy urodzi cielaki, które się jej odbierze. Gdy już nie będzie wystarczająco wydajna, zostanie sprzedana na ubój – mówi Anna Żuchniewicz, koordynator kampanii.

Praktyki stosowane podczas produkcji mleka narażają krowy na liczne, często bardzo dotkliwe problemy zdrowotne i urazy ciała, nie wspominając o stresie, strachu, cierpieniu po stracie dziecka i wyczerpaniu organizmu. Można by długo wymieniać konsekwencje obciążenia krowy ciągłą eksploatacją: bolesne zapalenie wymion, kalectwo (kulawizny) czy bezpłodność – to tylko kilka przykładów.

Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! prowadzi wiele działań uświadamiających ludzi, jak naprawdę wyglądają hodowle przemysłowe i co się wiąże z produktami, które trafiają na nasz stół. Fundacja przeprowadza śledztwa i interwencje, publikuje raporty, edukuje oraz pokazuje, że dieta roślinna jest nie tylko smaczna, ale przede wszystkim zdrowa.


Teraz jednak Fundacja chciała pójść o krok dalej i trafić do jeszcze większego grona odbiorców. Internet jest przepełniony informacjami, nie każdy chce je czytać i nie każdy do nich dotrze, jednak warto, aby billboardy zobaczyły tysiące mieszkańców Warszawy. Chcemy skłaniać do refleksji nad codziennymi wyborami. Uwrażliwiać ludzi, którzy na co dzień nie zastanawiają się nad ogromem cierpienia przeżywanego przez zwierzęta hodowlane – najpierw na fermach, a następnie w transportach, aby ostatecznie trafić do rzeźni - podsumowuje Anna Żuchniewicz – Akcja nie udałaby się bez wspaniałych darczyńców, dzięki którym w 5 dni zebrano kwotę potrzebną na billboardy. To też pokazuje, że ludzie chcą, aby pewne tematy były bardziej nagłaśniane – dodaje.

Akcja trwa do końca lipca. Plakaty znajdują się m.in. na przystankach autobusowych w centrum Warszawy.

125ml milk

1 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:
komentarz
@ PRAWDZIWA CENA MLEKA | Aktualności Ekologiczne | eco-news.pl
Gość | 2018-07-11 10:15:15 | IP: 95.48.93.*
uwazam, ze takie akcje robia dobra robote i powinny byc na porzadku dziennym dopóki ten proceder podły ma miejsce...w każdym mieście większym jak i mniejszym...

pozdrawiam i dziękuję:)
Dorota ofmańska

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

wyczerpaniu organizmu. Można długo wymieniać konsekwencje obciążenia ciągłą eksploatacją: bolesne edukuje zdrowa. Teraz roślinna kwotę następnie transportach, ostatecznie rzeźni podsumowuje Żuchniewicz udałaby wspaniałych darczyńców, dzięki którym zebrano potrzebną najpierw billboardy. ludzie chcą, tematy bardziej nagłaśniane dodaje. Akcja końca lipca. Plakaty znajdują przystankach autobusowych fermach, hodowlane smaczna, zobaczyły przede wszystkim chciała pójść większego odbiorców. Internet przepełniony informacjami, czytać dotrze, warto, billboardy tysiące zwierzęta mieszkańców Chcemy skłaniać refleksji codziennymi wyborami. Uwrażliwiać którzy dzień zastanawiają ogromem cierpienia przeżywanego mówi zostanie ubój kłamstwa mlecznej pasącej łące, która cieszy „dawać” mleko. Niestety niewiele wspólnego rzeczywistością. innego opatrzone szczęśliwej, miłymi obrazkami, służą napędzania machiny mlecznego, przynoszącego ogromne dochody kosztem zwierząt. Los krów przemysłowych zrelaksowanej głowie mlecznych stolicy, ruszyła Warszawie kampania billboardowa Fundacji Viva!, pokazująca prawdziwe oblicze mlecznego. Grafiki uświadomić mieszkańcom niewinnie najmłodszych wyglądającym serkiem, jogurtem twarożkiem. Producenci nabiału każdym wzmacniają przekonanie, „daje” siebie stworzona. wszechobecne reklamy fermach sielanką. sprzedana hodowane spędzają odizolowane, ciasnych klatkach, szansy kontakt innymi osobnikami. Cielęta dzielą swoich matek, cielęcinę Pierwsze gorszej jakości wołowinę. Krowia zostaje zapłodniona urodzi cielaki, odbierze. wystarczająco wydajna,  2 miesiące matki. sztucznym zobaczy zapłodnieniu urodzeniu cielaka przemysłowo dojona. Cielaka odbiera krowie niedługo porodzie. Często młode więcej swojej substytutem (chyba, jakiś mleczna, dołączy reszty dojnego stada). muczą nadziei, odzyskają dzieci. Maluchy karmione centrum
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »