REKLAMA

Nestlé wprowadza do swojej oferty produkty zawierające więcej owoców, warzyw i ziaren

Nestlé wprowadza do swojej oferty produkty zawierające więcej owoców, warzyw i ziaren
Firma Nestlé rozpoczyna wprowadzanie innowacji do swojej oferty produktowej. Pojawią się w niej nowości zawierające więcej owoców, warzyw i ziaren. Jednocześnie zredukowana zostanie zawartość cukru, soli i tłuszczów. Inicjatywa Nestlé for Healthier Kids Nestlé została ogłoszona 15 maja w Międzynarodowym Dniu Rodzin, zapoczątkowanym przez Zgromadzenie Narodowe ONZ. W ramach programu, do 2030 roku firma postawiła sobie za cel pomóc 50 milionom dzieci w prowadzeniu zdrowszego stylu życia.
Decyzja Nestlé to odpowiedź na potrzeby świata i głosy ekspertów, którzy coraz mocniej podkreślają konieczność wprowadzenia zmian w sposobie żywienia, w szczególności dzieci i młodzieży. Według danych WHO[i], od 1975 roku liczba wszystkich osób otyłych na świecie niemal się potroiła. Ten trend dotyczy też dzieci. W ciągu ostatnich 30 lat, w grupie pomiędzy 2 a 5 rokiem życia, liczba dzieci z nadwagą potroiła się. Obecnie WHO szacuje, że 42 mln dzieci powyżej 5 roku życia ma nadwagę lub otyłość. W Polsce[ii] w 2002 roku wskaźnik otyłości wśród 13-letnich dziewcząt wynosił 0,7%, a w 2014 roku już 1,6%, natomiast w przypadku 13-letnich chłopców, w 2002 roku 3,2%, a w 2014 już 6,2%. Łączną liczbę dzieci otyłych w Polsce szacuje się na 12-18%[iii]. Dodatkowo według badań przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka, co trzecie dziecko w Polsce uczestniczy nieregularnie lub wcale w zajęciach wychowania fizycznego[iv], co może przyczyniać się do powstawania nadmiernej masy ciała oraz trudności społecznych w starszym wieku. Badania w Stanach Zjednoczonych pokazały, że ponad 60% dzieci w tym kraju spożywa za dużo cukrów, 99% dzieci ma dietę z niewystarczającą zawartością błonnika, a 59% ubogą w wapń.
Dzieciństwo to ważny okres, w którym kształtują się nawyki na całe życie. To, co i jak dzieci jedzą w tym czasie, wpływa na ich styl odżywiania w późniejszym życiu i ich kondycję zdrowotną. W ramach inicjatywy Nestlé for Healthier Kids pragniemy pomóc rodzicom i opiekunom w dokonywaniu lepszych wyborów żywieniowych dla swoich dzieci. Dlatego zwiększamy wysiłki, by wesprzeć ich w wychowywaniu zdrowszych dzieci, a także zachęcamy innych, żeby do nas w tym dołączylipowiedział Prezes Nestlé S.A. Mark Schneider, inicjując program Nestlé for Healthier Kids.
Aby pomóc rodzicom i opiekunom w wychowywaniu zdrowszych dzieci, Nestlé wprowadzi do swojej oferty produkty o zdecydowanie niższej zawartości cukru, soli i tłuszczy. Jednocześnie zwiększy zawartość składników odżywczych, szczególnie tych, które według ekspertów ds. żywienia, są istotne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Zwiększona zostanie zawartość owoców i warzyw, a także ziaren bogatych w błonnik i mikroelementy. Nestlé przyspieszy również wdrażanie oddolnych programów edukacyjnych, które wspierają rodziców i opiekunów w kształtowaniu prawidłowych postaw żywieniowych u dzieci.
W Polsce przykładem takiej inicjatywy jest program „Lekkoatletyka dla każdego!” realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. Inicjatywa, którą jako Nestlé Polska realizujemy od 2014 roku, obejmuje 788 grup treningowych i angażuje ponad 700 trenerów. Od powstania programu w zajęciach uczestniczyło ponad 300 000 dzieci z całej Polski. W nadchodzących latach planujemy jego dalszy rozwój, gdyż przynosi on wymierne efekty w kształtowaniu prawidłowych postaw dzieci i młodzieży, zarówno w obszarze aktywności fizycznej, jak i wyborów żywieniowych. Staramy się z nim docierać do dzieci z całej Polski, w tym również do mniejszych miast, w których dostęp do ośrodków sportowych jest trudniejszy niż w dużych aglomeracjach – podkreślił Simon Smith, Prezes Nestlé Polska i Krajów Bałtyckich.
Nestlé zmniejszyło już zawartość cukru, soli i tłuszczu w całym asortymencie produktów i zwiększyło ilość korzystnych składników odżywczych. Od 2000 roku firma konsekwentnie redukuje cukier w swoich produktach – zmniejszyła jego zawartość już o 34%. Nestlé redukuje również zawartość tłuszczów nasyconych oraz soli – od 2015 roku jej użycie zmniejszyło się o ponad 20%. Do 2020 roku firma zobowiązała się zwiększyć zawartość warzyw o 750 milionów porcji, a produktów bogatych w błonnik, orzechy i nasiona o 300 milionów porcji oraz zredukować cukier i sól w produktach o kolejne 5% i 10%. Nowa inicjatywa to kontynuacja dotychczasowej polityki, w ramach której w 2017 roku Nestlé dostarczyło 174 miliardy porcji wzbogaconej żywności i napojów w 66 krajach o wyższej podatności na niedożywienia mikroelementami. W tym samym roku w odpowiedzi na potrzeby żywieniowe dzieci, wprowadzono ponad 1000 nowych produktów w różnych kategoriach i na różnych rynkach.
 
[i] http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/
[ii] Adolescent obesity and related behaviours: trends and inequalities in the WHO European Region, str. 50: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0019/339211/WHO_ObesityReport_2017_v3.pdf?ua=1
[iii] Oblacińska A., Jodkowska M. (red.): Otyłość u polskich nastolatków: epidemiologia, styl życia, samopoczucie. Instytut Matki i Dziecka. Warszawa, 2007,
[iv] Oblacińska A., Tabak I.: Jak pomóc otyłemu nastolatkowi?, IMiD, Warszawa 2006, 13-30.
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

800 400
2007, [iv] Warszawa, Dziecka. samopoczucie. Region, epidemiologia, nastolatków: polskich Otyłość (red.): Jodkowska http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0019/339211/WHO_ObesityReport_2017_v3.pdf?ua=1 [iii] krajach żywności ośrodków tłuszczu konsekwentnie odżywczych. korzystnych ilość asortymencie całym Bałtyckich. Nestlé tłuszczów Krajów Smith, podkreślił aglomeracjach dużych trudniejszy sportowych zmniejszyła nasyconych wzbogaconej kolejne miliardy dostarczyło której polityki, dotychczasowej kontynuacja inicjatywa sól użycie zredukować nasiona orzechy błonnik, porcji, zwiększyć zobowiązała mikroelementy. Schneider, błonnik potroiła. rokiem pomiędzy grupie ostatnich ciągu dotyczy niemal potroiła świecie osób wszystkich WHO[i], danych Według nadwagą Obecnie szczególności dziewcząt liczbę Łączną chłopców, przypadku natomiast wynosił wśród szacuje, otyłości wskaźnik Polsce[ii] otyłość. nadwagę życia powyżej młodzieży. sposobie 12-18%[iii]. owoców, ogłoszona została Inicjatywa tłuszczów. zredukowana ziaren. nowości Rodzin, Pojawią produktowej. innowacji wprowadzanie rozpoczyna Firma Międzynarodowym zapoczątkowanym wprowadzenia świata konieczność podkreślają mocniej którzy ekspertów, głosy odpowiedź Zgromadzenie życia. Decyzja zdrowszego prowadzeniu milionom postawiła programu, Narodowe szacuje Dodatkowo warzyw, dokonywaniu zachęcamy wesprzeć wysiłki, zwiększamy Dlatego lepszych pragniemy dołączyli zdrowotną. kondycję życiu późniejszym odżywiania wpływa innych, powiedział jedzą szczególnie owoców Zwiększona rozwoju prawidłowego istotne ekspertów odżywczych, inicjując zwiększy tłuszczy. zawartości niższej zdecydowanie wprowadzi Kids. Aby czasie, życie. badań wychowania trudności ciała nadmiernej powstawania przyczyniać fizycznego[iv], nieregularnie starszym uczestniczy dziecko trzecie Dziecka, Instytucie przeprowadzonych społecznych wieku. nawyki błonnika, kształtują którym okres, ważny wapń. Dzieciństwo ubogą zawartością Badania niewystarczającą dietę cukrów, spożywa pokazały, Zjednoczonych Stanach 13-30.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »