REKLAMA

Rekordowa liczba przedszkolaków z całej Polski dowie się, jak dbać o środowisko naturalne.

 
Foto1 unsplash 1Naukowcy i ekolodzy są zgodni – natura potrzebuje naszej pomocy. Sama nie poradzi sobie z efektem działań człowieka: zanieczyszczeniem wody i powietrza, ginącymi gatunkami zwierząt czy coraz mniejszą ilością terenów zielonych. Odpowiedzialność za jej stan spoczywa na nas wszystkich, a proces edukacji proekologicznej powinien rozpoczynać się jak najwcześniej. Dlatego cieszy fakt, że w tym roku szkolnym, w X edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Kubusiowi Przyjaciele Natury” weźmie udział rekordowa liczba przedszkolaków – aż 620 tys. Dzieci dowiedzą się, jak każdy z nas – nawet najmłodszy, może dbać o środowisko naturalne, a także poznają zasady właściwego odżywiania i korzyści płynące z aktywnego wypoczynku i ruchu.

Za problemy z jakimi dziś boryka się przyroda w znacznej mierze odpowiada człowiek, który – mimo, że jest częścią natury wciąż podejmuje działania pogarszające jej stan. Każdy niezakręcony kran, niepotrzebnie zapalona żarówka czy wyrzucony papierek dają w sumie tysiące litrów wylanej wody, megawaty zmarnowanej energii oraz góry odpadów. Jeśli nie chcemy ponosić kosztów – zdrowotnych i ekonomicznych takich działań, to zmiany musimy zacząć już teraz, od własnego podwórka. A jeśli nie chcemy, by również nasze dzieci czy wnuki ponosiły je w przyszłości – edukację najmłodszych w tym zakresie rozpoczynajmy jak najwcześniej.

Anna Słaboń, psycholog, coach i ekspert akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” podkreśla, że – Edukacja – także ta ekologiczna – zaczyna się w domu. Małe dzieci uczą się obserwując swoich bliskich, których zachowania mimowolnie przyswajają i potem naśladują. Tak utrwalają się nawyki, które z czasem mogą stać się naturalnym zachowaniem dziecka – zwłaszcza, jeżeli będą kojarzyć je z spójnym działaniem i przekazem rodziców. Dlatego, jeśli chcemy by nasze dzieci chciały dbać o środowisko, sami powinniśmy pokazywać, w jaki sposób mają to robić, np. poprzez wspólną segregację odpadów w osiedlowych pojemnikach czy zakręcanie kranu przy myciu zębów. Jak dodaje ekspert – Także przedszkole jest dobrym miejscem na zdobywanie wiedzy i naukę pozytywnych zachowań – dzieci w tym wieku chętnie słuchają wychowawców, a w dodatku lubią dzielić się nowo nabytymi umiejętnościami. W ten sposób przedszkole może stać się źródłem nowych nawyków dla dziecka oraz inspiracją dla całej rodziny do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim domu.

Przedszkolaki pomagają naturze
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, skierowany do placówek w całej Polsce. Jego celem jest proekologiczna edukacja najmłodszych. Do tej pory wzięło w nim udział w sumie ponad 3,5 mln dzieci. W tym roku rozpoczęła się X jubileuszowa edycja akcji, która potrwa do czerwca 2018 r. Objęła ona swym zasięgiem rekordową liczbę 620 tys. dzieci z niemal 7,5 tys. przedszkoli w całej Polsce. Oznacza to, że maluchy z co drugiego przedszkola w kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jakie formy aktywności ruchowych są dla nich najlepsze. W ramach programu przedszkolaki poznają korzyści płynące z ruchu, a wychowawcy będą mieli okazję do przeprowadzenia ciekawych zajęć z wykorzystaniem przygotowanych zestawów ćwiczeń. Do przeprowadzenia lekcji nauczyciele ze zgłoszonych placówek otrzymali bezpłatne materiały edukacje przygotowane przez metodyków: poradnik dla nauczycieli ze scenariuszami zajęć, książeczki dla dzieci z grami i zabawami edukacyjnymi oraz płyty CD z dodatkowymi materiałami. Wszystkie przedszkola biorące udział w programie otrzymają specjalny certyfikat potwierdzający fakt, że dbają o ekologiczną edukację swoich podopiecznych.

– Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” cieszy się dużą popularnością wśród przedszkoli w całej Polsce. Wiele z nich przystąpiło do akcji już po raz kolejny, co oznacza, że nasze materiały są wartościowe merytorycznie dla wychowawców, a zajęcia odbywające się na ich podstawie są atrakcyjne dla dzieci. Ważny jest dla nas również fakt, że zwiększa się liczba dzieci objętych programem oraz, że przy okazji okrągłej, 10tej rocznicy naszych działań padł pod tym względem rekord. Dzięki temu coraz więcej maluchów dowiaduje się, jak zadbać o środowisko naturalne i dlaczego warto aktywnie spędzać czas ruszając się, a co za tym idzie zyskują podstawy do tego, by wyrosnąć na odpowiedzialnych dorosłych świadomych faktu, jak ich decyzje wpływają na przyrodę nie tylko w najbliżej okolicy, ale też globalnie – podsumowuje Daniel Karaś, koordynator Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

 

125ml milk

Foto1 unsplash 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

programem objętych rocznicy naszych względem rekord. wartościowe Ważny atrakcyjne podstawie odbywające zajęcia merytorycznie specjalny programie programu wykorzystaniem nauczyciele lekcji ćwiczeń. aktywnie zestawów przygotowanych zajęć otrzymali ciekawych spędzać okazję wychowawcy ruchu, przedszkolaki zgłoszonych bezpłatne biorące książeczki Wszystkie materiałami. dodatkowymi płyty edukacyjnymi zabawami zajęć, zadbać scenariuszami nauczycieli poradnik metodyków: przygotowane dzielić edukacje zakręcanie lubią aktywnego przyroda boryka jakimi problemy ruchu. Za wypoczynku odżywiania mierze właściwego zasady naturalne, najmłodszy, każdy dowiedzą znacznej odpowiada przedszkolaków niezakręcony tysiące papierek wyrzucony żarówka zapalona niepotrzebnie Każdy człowiek, pogarszające podejmuje wciąż natury częścią który Dzieci rekordowa wylanej poradzi gatunkami ginącymi powietrza, zanieczyszczeniem człowieka: efektem pomocy. mniejszą naszej potrzebuje natura zgodni ekolodzy Naukowcy   zwierząt ilością weźmie rozpoczynać edukacyjnej ogólnopolskiej edycji szkolnym, Dlatego najwcześniej. powinien terenów proekologicznej edukacji proces wszystkich, spoczywa Odpowiedzialność zielonych. litrów megawaty dodatku działaniem powinniśmy środowisko, chciały Dlatego, rodziców. przekazem spójnym robić, kojarzyć jeżeli zwłaszcza, zachowaniem naturalnym czasem pokazywać, poprzez nawyki, miejscem słuchają chętnie zachowań naukę wiedzy zdobywanie dobrym wspólną Także dodaje zębów. pojemnikach osiedlowych odpadów segregację które utrwalają zmarnowanej takich własnego teraz, zacząć musimy zmiany działań, ekonomicznych chcemy, zdrowotnych kosztów ponosić Jeśli odpadów. góry energii podwórka. ponosiły naśladują. ekologiczna przyswajają mimowolnie zachowania bliskich, obserwując zaczyna Edukacja przyszłości podkreśla, psycholog, Słaboń, najwcześniej. Anna rozpoczynajmy zakresie najmłodszych Natury”.  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »