REKLAMA

Rekordowa liczba przedszkolaków z całej Polski dowie się, jak dbać o środowisko naturalne.

 
Foto1 unsplash 1Naukowcy i ekolodzy są zgodni – natura potrzebuje naszej pomocy. Sama nie poradzi sobie z efektem działań człowieka: zanieczyszczeniem wody i powietrza, ginącymi gatunkami zwierząt czy coraz mniejszą ilością terenów zielonych. Odpowiedzialność za jej stan spoczywa na nas wszystkich, a proces edukacji proekologicznej powinien rozpoczynać się jak najwcześniej. Dlatego cieszy fakt, że w tym roku szkolnym, w X edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Kubusiowi Przyjaciele Natury” weźmie udział rekordowa liczba przedszkolaków – aż 620 tys. Dzieci dowiedzą się, jak każdy z nas – nawet najmłodszy, może dbać o środowisko naturalne, a także poznają zasady właściwego odżywiania i korzyści płynące z aktywnego wypoczynku i ruchu.

Za problemy z jakimi dziś boryka się przyroda w znacznej mierze odpowiada człowiek, który – mimo, że jest częścią natury wciąż podejmuje działania pogarszające jej stan. Każdy niezakręcony kran, niepotrzebnie zapalona żarówka czy wyrzucony papierek dają w sumie tysiące litrów wylanej wody, megawaty zmarnowanej energii oraz góry odpadów. Jeśli nie chcemy ponosić kosztów – zdrowotnych i ekonomicznych takich działań, to zmiany musimy zacząć już teraz, od własnego podwórka. A jeśli nie chcemy, by również nasze dzieci czy wnuki ponosiły je w przyszłości – edukację najmłodszych w tym zakresie rozpoczynajmy jak najwcześniej.

Anna Słaboń, psycholog, coach i ekspert akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury” podkreśla, że – Edukacja – także ta ekologiczna – zaczyna się w domu. Małe dzieci uczą się obserwując swoich bliskich, których zachowania mimowolnie przyswajają i potem naśladują. Tak utrwalają się nawyki, które z czasem mogą stać się naturalnym zachowaniem dziecka – zwłaszcza, jeżeli będą kojarzyć je z spójnym działaniem i przekazem rodziców. Dlatego, jeśli chcemy by nasze dzieci chciały dbać o środowisko, sami powinniśmy pokazywać, w jaki sposób mają to robić, np. poprzez wspólną segregację odpadów w osiedlowych pojemnikach czy zakręcanie kranu przy myciu zębów. Jak dodaje ekspert – Także przedszkole jest dobrym miejscem na zdobywanie wiedzy i naukę pozytywnych zachowań – dzieci w tym wieku chętnie słuchają wychowawców, a w dodatku lubią dzielić się nowo nabytymi umiejętnościami. W ten sposób przedszkole może stać się źródłem nowych nawyków dla dziecka oraz inspiracją dla całej rodziny do wprowadzenia pozytywnych zmian w swoim domu.

Przedszkolaki pomagają naturze
„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, skierowany do placówek w całej Polsce. Jego celem jest proekologiczna edukacja najmłodszych. Do tej pory wzięło w nim udział w sumie ponad 3,5 mln dzieci. W tym roku rozpoczęła się X jubileuszowa edycja akcji, która potrwa do czerwca 2018 r. Objęła ona swym zasięgiem rekordową liczbę 620 tys. dzieci z niemal 7,5 tys. przedszkoli w całej Polsce. Oznacza to, że maluchy z co drugiego przedszkola w kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jakie formy aktywności ruchowych są dla nich najlepsze. W ramach programu przedszkolaki poznają korzyści płynące z ruchu, a wychowawcy będą mieli okazję do przeprowadzenia ciekawych zajęć z wykorzystaniem przygotowanych zestawów ćwiczeń. Do przeprowadzenia lekcji nauczyciele ze zgłoszonych placówek otrzymali bezpłatne materiały edukacje przygotowane przez metodyków: poradnik dla nauczycieli ze scenariuszami zajęć, książeczki dla dzieci z grami i zabawami edukacyjnymi oraz płyty CD z dodatkowymi materiałami. Wszystkie przedszkola biorące udział w programie otrzymają specjalny certyfikat potwierdzający fakt, że dbają o ekologiczną edukację swoich podopiecznych.

– Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” cieszy się dużą popularnością wśród przedszkoli w całej Polsce. Wiele z nich przystąpiło do akcji już po raz kolejny, co oznacza, że nasze materiały są wartościowe merytorycznie dla wychowawców, a zajęcia odbywające się na ich podstawie są atrakcyjne dla dzieci. Ważny jest dla nas również fakt, że zwiększa się liczba dzieci objętych programem oraz, że przy okazji okrągłej, 10tej rocznicy naszych działań padł pod tym względem rekord. Dzięki temu coraz więcej maluchów dowiaduje się, jak zadbać o środowisko naturalne i dlaczego warto aktywnie spędzać czas ruszając się, a co za tym idzie zyskują podstawy do tego, by wyrosnąć na odpowiedzialnych dorosłych świadomych faktu, jak ich decyzje wpływają na przyrodę nie tylko w najbliżej okolicy, ale też globalnie – podsumowuje Daniel Karaś, koordynator Programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

 

125ml milk

Foto1 unsplash 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

najbliżej przyrodę odpowiedzialnych wyrosnąć podstawy dorosłych świadomych wpływają decyzje faktu, odbywające zajęcia zajęć, scenariuszami nauczycieli książeczki zabawami dodatkowymi płyty edukacyjnymi poradnik metodyków: nauczyciele lekcji ćwiczeń. zgłoszonych otrzymali dzielić edukacje bezpłatne materiałami. Wszystkie wśród popularnością dużą przystąpiło kolejny, merytorycznie wartościowe oznacza, Program podopiecznych. – otrzymają programie biorące specjalny certyfikat ekologiczną dbają potwierdzający zestawów zakręcanie problemy ruchu. Za wypoczynku jakimi boryka mierze znacznej przyroda aktywnego odżywiania każdy dowiedzą Dzieci najmłodszy, naturalne, właściwego zasady odpowiada człowiek, żarówka zapalona niepotrzebnie wyrzucony papierek wylanej litrów tysiące niezakręcony Każdy natury częścią który wciąż podejmuje pogarszające przedszkolaków rekordowa zanieczyszczeniem człowieka: efektem powietrza, ginącymi mniejszą zwierząt gatunkami poradzi pomocy. ekolodzy Naukowcy   zgodni natura naszej potrzebuje ilością terenów szkolnym, Dlatego najwcześniej. edycji ogólnopolskiej weźmie edukacyjnej rozpoczynać powinien spoczywa Odpowiedzialność zielonych. wszystkich, proces proekologicznej edukacji megawaty zmarnowanej Dlatego, rodziców. przekazem chciały środowisko, robić, pokazywać, powinniśmy działaniem spójnym naturalnym czasem które zachowaniem zwłaszcza, kojarzyć jeżeli poprzez wspólną naukę wiedzy zdobywanie zachowań chętnie dodatku słuchają miejscem dobrym osiedlowych odpadów segregację pojemnikach zębów. Także dodaje nawyki, utrwalają musimy zmiany działań, zacząć teraz, chcemy, podwórka. własnego takich ekonomicznych odpadów. góry energii Jeśli ponosić zdrowotnych kosztów ponosiły przyszłości bliskich, obserwując zaczyna zachowania mimowolnie naśladują. przyswajają ekologiczna Edukacja rozpoczynajmy zakresie najmłodszych najwcześniej. Anna Słaboń, podkreśla, psycholog, lubią
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »