„Każdy z nas zyska na ochronie środowiska” – takie przesłanie do swoich koleżanek i kolegów wystosował Dawid Kawerski, tegoroczny laureat konkursu ekologicznego Eko Gwiazda. Zdaniem jurorów, uczeń Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie w swoim filmie „Mój akumulator” przedstawił, w sposób czytelny i jednocześnie humorystyczny, problem właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi.
Przy obecnym postępie cywilizacyjnym i szybkim tempie przemian społeczno-gospodarczych, ochrona środowiska jest naszym obowiązkiem. Jednym z elementów tego procesu jest edukacja. Kształtowanie postawy młodych ludzi, ich proekologicznych zachowań to konieczność. Dlatego Mercedes-Benz Polska od kilku lat konsekwentnie wspiera młodzież w zdobywaniu wiedzy na ten temat - tylko człowiek świadomy może czuć się odpowiedzialny za stan środowiska.
- Zdrowa rywalizacja i udział w konkursach są ważnymi elementami rozwoju młodego człowieka. Uważam, że każdy jest w czymś dobry, a rolą nauczyciela jest odkrywanie unikalnych zdolności i motywowanie ucznia do rozwoju. Konkursy poszerzają horyzonty, dają możliwość przeżycia wspaniałej przygody. Co więcej, taka przygoda zakończona sukcesem na pewno daje olbrzymi zastrzyk energii do dalszego twórczego działania. To też świetna promocja dla ucznia i szkoły – mówi Justyna Ujma, pedagog z Zespołu Szkół Samochodowych w Lublinie. - W przypadku tego konkursu nie bez znaczenia pozostaje fakt, że był organizowany przez globalną markę będącą synonimem doskonałości i nowoczesności. Również tematyka prac konkursowych, dotycząca jakże aktualnych spraw związanych z ochroną środowiska, była dodatkowym bodźcem do wzięcia w nim udziału. Dawida nie trzeba było długo namawiać, gdyż główną nagrodą była możliwość wizyty w samym centrum „świata” Mercedesa. Głęboko wierzyłam w jego sukces i jestem z niego bardzo dumna – podkreśla opiekunka tegorocznego zwycięzcy.
Odpady niebezpieczne (zużyte baterie i akumulatory) to poważne zagrożenie. Wprowadzone do ekosystemu powodują zakłócenia procesów samooczyszczania w wodach i glebie. Ze względu na ich właściwości, bardzo ważnym elementem w procesie „unieszkodliwiania eko śmieci” jest selektywne ich gromadzenie oraz przechowywanie. Nieprawidłowe postępowanie z odpadami niebezpiecznymi bardzo często wynika z niewiedzy, dlatego tak istotnym jest uświadamianie zależności pomiędzy przyrodą a człowiekiem i jego działalnością. Przecież nikt z nas świadomie nie chce pić wody zanieczyszczonej ołowiem, kadmem czy niklem.
- Już od 5 lat realizujemy program edukacji ekologicznej. Do tej pory obejmował on uczniów z klas pod patronatem Mercedes-Benz. W tym roku rozszerzyliśmy formułę konkursu i do udziału w nim zaprosiliśmy także młodzież ze szkół zawodowych i techników samochodowych, nieobjętych patronatem naszego koncernu – mówi dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor PR Mercedes-Benz Polska - Biorąc pod uwagę liczbę nadesłanych zgłoszeń, nasz projekt zyskał po raz kolejny duże uznanie, zarówno wśród pedagogów, jak i uczniów - dodaje.
W nagrodę zwycięzca oraz opiekun spędzą weekend w Stuttgarcie i zwiedzą Muzeum Mercedes-Benz.
Laureaci drugiego i trzeciego miejsca to filmy:
„Eko szeryf”, autorzy: Karol Bartkiewicz i Mateusz Kluczewski, Zespół Szkół Samochodowych
i Licealnych nr 2 w Warszawie.
„Rok z życia akumulatora”, autorzy: Agnieszka Lewandowska i Jan Kęska, Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu.