Według danych Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Polska to jeden z krajów członkowskich UE z najwyższym odsetkiem zebranych przenośnych baterii i akumulatorów. W 2018 mogliśmy pochwalić się 80% skutecznością, podczas gdy w latach poprzednich było to 65,5% (2017), 39% (2016) 38,35% (2015) i 33,6% (2014). Dane pokazują wzrost świadomości ekologicznej w naszym kraju na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pomimo zwiększenia sprzedaży, na polskie wysypiska trafia coraz mniej odpadów niebezpiecznych. Mercedes ma w tym zapewne swój udział.
W tegorocznej odsłonie konkursu ekologicznego „Eko Gwiazda 2020”, wzięło udział blisko 70 uczniów i nauczycieli z 21 szkół średnich. Zadaniem uczestników było wykonanie krótkiego filmu jak poprawnie utylizować baterie i akumulatory. W sytuacji pandemii i ograniczenia wychodzenia z domu, uczniowie wykazali się zaskakującą kreatywnością. Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac jury wybrało trzy najlepsze realizacje.
- Wybór laureatów i finalistów nie był łatwy. Jesteśmy mile zaskoczeni wiedzą młodych ludzi, ale niestety zgodnie z regulaminem mogliśmy przyznać tylko trzy nagrody – mówi Andrzej Bargiel, sportowiec, który w swojej działalności zwraca uwagę na problemy zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska.
Jury w składzie: Ambasador marki EQ, Andrzej Bargiel oraz Dorota Kucharska, Mirosława Rudzka i Ewa Łabno-Falęcka (Mercedes-Benz Polska), pierwsze miejsce przyznało Zuzannie Rucińskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Legionowie, która pracowała pod opieką pani Anny Gogolewskiej, za film pt. „Bateria ma moc!”.
- Dobrze, że Mercedes robi taki konkurs. Jako pedagog doskonale wiem, że uczniowie wolą aktywną formę kształtowania świadomości ekologicznej, gdzie sami mogą coś zrobić, a nie tylko wysłuchać wykładu. Zuzia swoją edukację i aktywność ekologiczną zaczęła od najmłodszych lat. Swoją pasję do ekologii przekazywała m.in. podczas zajęć, które prowadziła dla dzieci w przedszkolu w Legionowie w ramach autorskiego projektu „Strażnicy przyrody” – mówi Anna Gogolewska z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Legionowie. - Praca nad filmem "Bateria ma moc!" zajęła jej kilka dni. Na początku wymyśliła głównych bohaterów. Wykonała mnóstwo zdjęć, po czym obrobiła je w programie graficznym oraz zmontowała, dodając dźwięk.
II miejsce zdobył film Natalii Lorek z XI Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie, pt. „EkoRap”, a III miejsce „Dla nas niewiele, a dla Ziemi przyszłość” autorstwa Gabrieli Maciaszek, uczennicy II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie. Nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie konkursu www.ekogwiazda.pl.
- To już siódma edycja konkursu Eko Gwiazda. Bardzo się cieszę, że z roku na rok przybywa w Polsce uczniów, którzy w często zabawny sposób potrafią wzywać nie tylko rówieśników, ale i dorosłych – często zawstydzając ich świadomością ekologiczną - do konkretnych działań w trosce o środowisko. Mamy jedną Planetę, na której wszyscy żyjemy, i musi ona wystarczyć następnym pokoleniom. - mówi Wolfgang Bremm von Kleinsorgen, prezes Mercedes-Benz Polska. – Jako wynalazca samochodu, Mercedes czuje się zobligowany do edukacji młodych pokoleń.
Laureaci konkursu Eko Gwiazda 2020 otrzymają tablety iPad 10.2, aparaty fotograficzne „Instax” oraz elektroniczne opaski sportowe.
Ambasadorami tegorocznej edycji konkursu byli Julia Wizowska – autorka bloga nanowosmieci.pl oraz książki „Nie śmieci”, w której sprawdza dokąd trafiają nasze śmieci i w jaki sposób są przetwarzane oraz Janusz Mizerny redagujący blog green-projects.pl, gdzie porusza tematykę ekologii, zielonej energii, zmian klimatycznych i zrównoważonego transportu. Swoimi działaniami zarówno w internecie, jak i w życiu codziennym starają się żyć w zgodzie z ideą „Zero Waste” oraz propagować troskę o środowisko.
Mercedes-Benz Polska od lat wspiera działania pro środowiskowe, angażuje się w projekty rewitalizacji parków (Parku Miejskiego w Jaworze czy polsko-niemieckie „Ogrody” w Parku Skaryszewskim w Warszawie), a na dachu siedziby w Warszawie działa „Pasieka Mercedes”. Plan koncernu Daimler AG to „Ambition 2039” czyli neutralność całej floty oraz zakładów produkcyjnych pod względem emisji CO2 do 2039 r. W Jaworze na Dolnym Śląsku już powstała nowa „inteligentna i zielona” fabryka silników i baterii elektrycznych, zasilana w całości wiatrową energią odnawialną.
Film Bateria ma moc- laureat pierszego miejsca w konkursie Eko Gwiazda 2020
Zuzanna Rucińska_laureatka pierszego miejsca w konkursie Eko Gwiazda 2020
Kadr z filmu EkoRap-Natalia Lorek laureatka drugiego miejsca w konkursie Eko Gwiazda 2020
Andrzej Bargiel_czlonek Jury
Wolfgang Bremm von Kleinsorgen, prezes Mercedes-Benz Polska