REKLAMA

Czas zbiorów i święto Törggelen

Jesień w Południowym Tyrolu i w gospodarstwach agroturystycznych spod znaku Czerwonego Koguta (Roter Hahn) to czas przygotowań do zbiorów, a po ich zakończeniu świętowania podczas tradycyjnego święta Törggelen.
W gospodach i winiarniach rozpoczyna się właśnie świętowanie przy młodym winie i … pieczonych kasztanach. To jedna z najstarszych tradycji tego regionu na północy Włoch: Törggelen. Jest to też dla turystów jedyna w roku okazja do wzięcia udziału w wielkiej tradycyjnej uczcie organizowanej przez tamtejszych gospodarzy na koniec zbiorów. Oraz w wielu festiwalach różnorodnej lokalnej kuchni i kultury.
 
Wszystkiego na temat jadalnych kasztanów można dowiedzieć się w Völlan-Tisens, gdzie tradycyjnie obchodzi się święto „Keschtnriggl”. Nazwa ta pochodzi od słowa „Keschtn”. Co w dialekcie Południowego Tyrolu oznacza „kasztan” oraz od słowa „Riggl” oznaczającego „pleciony koszyczek” służący do potrząsania już obranymi i upieczonymi potrawami. Podczas tego święta wybrane restauracje serwują całą gamę potraw na bazie kasztanów.
Ilość uprawianych w Południowym Tyrolu szczepów winorośli przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Francuskie pinot blanc, pinot gris znajdziemy obok niemieckich: riesling, silvaner, müller-thurgau i lokalnych schiava, lagrein i gewürztraminer. I co najważniejsze, poziom reprezentowany przez południowo tyrolskie wina jest wysoki. Dla wielu znawców są one synonimem jakości i przewidywalności.
 
A gdy dodamy do tego prostą, ale bardzo pyszną kuchnię regionu, łatwo pozazdrościć tradycji Törggelen. Tylko w Południowym Tyrolu znajdziemy takie kulinarne połączenia. Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy Południowego Tyrolu starannie przygotowują się do jesiennych obchodów, a właściciele gospodarstw i gospód walczą o tytuł najlepszego, który corocznie przyznawany jest przez tutejszy Związek Farmerów Roter Hahn. Oceniana jest nie tylko jakość potraw, ale także wystrój i atmosfera panująca w ocenianym miejscu.
 
Będąc w Południowym Tyrolu, w czasie Törggelen, na pewno warto nauczyć się dwóch słów: Buschenschenke i Hofschänke. To nazwy dwóch typów lokalnych gospód. Jaka jest różnica między nimi? Drobna, ale zasadnicza. Oba rodzaje tawern oferują dania lokalnej kuchni serwowane w tradycyjnych pomieszczeniach obitych boazerią. W Buschenschänke podawane jest wino, które powstaje z winogron rosnących w gospodarstwie należącym do danej gospody. Dodatkowo, podczas Törggelen, Buschenschänke oferują specjalny program, w tym zwiedzanie winnic, degustacje win, pieczenie chleba i kasztanów. Z kolei, w Hofschänke wina są wyśmienite, ale produkowane przez zewnętrznych dostawców. Te gospody oferują za to dania z mięsa, wyprodukowanego na miejscu.
W tym roku na specjalne wieczory po winobraniu (zwane Törggele) zaprasza osiem winiarskich gospodarstw w Eisacktal i jedno w Soprabolzano przy Ritten. To nic innego jak wędrówki po kasztanowych gajach i wśród jesiennych krajobrazów winnic, wiejskie smakołyki i świeżo wytłoczone wino, zapach pieczonych kasztanów i przyjemna atmosfera wiejskich izb, które otwierają swoje podwoje dla gości.
 
Na Törggelen warto wybrać się całą rodziną. Podczas gdy dorośli oddają się degustacji win, dzieci
otrzymają soki z winogron. Dla wszystkich przygotowywane jest obfite menu smakołyków łączących
wpływy włoskie, tyrolskie i ladyńskie. I tak możemy skosztować włoskich Schlutzkrapfen, czyli ravioli
ze szpinakiem i ricottą, typowych dla Tyrolu kiszonej kapusty, gulaszu, strucla z jabłkami i chleba
z kminkiem, a przede wszystkim speck’a i knödel’a. Speck to dojrzewająca szynka, marynowana
w solance przyprawami, suszona i wędzona na zimno, a na końcu myta w górskiej wodzie. Natomiast
knödel czyli knedle to połączenie bułki, mąki, mleka i dodatków: specka, szpinaku lub sera.
 
Informacje dodatkowe:
Törggelen – to nazwa święta obchodzonego w Południowym Tyrolu. Pochodzi od nazwy drewnianej
prasy (wł. „torchio”), umieszczonej w specjalnym pomieszczeniu, w którym w przeszłości degustowano
młode wino. Tradycja Törggelen jest jedną z najstarszych. Pod koniec zbiorów lokalni producenci wina
spotykali się i degustowali swoje produkty. Wg. legend właściciele winnic, którzy zajmowali się także
hodowlą bydła, urządzali wielką ucztę dla pasterzy wracających z wysoko położonych pastwisk.
Częstowano ich młodym winem „Nuien” i pieczonymi kasztanami. Uczta ta miała być nagrodą dla
wszystkich sezonowych pracowników pomagających przy zbiorach.
 
Roter Hahn (pol. Czerwony Kogut, ang. Red Rooster) – to organizacja zrzeszająca ponad 1700 farm
agroturystycznych położonych w Południowym Tyrolu. Zrzeszenie w Roter Hahn oznacza, że
gospodarstwo agroturystyczne spełnia rygorystyczne standardy. Początkowo do Roter Hahn mogły
przystąpić jedynie farmy oferujące turystom pobyty. Od 2003 r. organizacja zrzesza także farmy
specjalizujące się w usługach gastronomicznych, produkcji ekologicznej żywności wysokiej jakości oraz
rękodzielnictwa. Głównym celem organizacji jest promocja rolnictwa Południowego Tyrolu poprzez
połączenie z turystyką a przez to zapewnienie miejscowym gospodarzom dodatkowych dochodów.
www.roterhahn.pl
 
Południowy Tyrol – To historyczna część Tyrolu położona we Włoszech, na południe od głównej grani
Alp. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem: od imponujących lodowców na zachodzie, przez
niezwykłe szczyty Dolomitów na wschodzie, aż do śródziemnomorskich winnic na południu. Łagodny
klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku stwarzają warunki sprzyjające produkcji południowo
tyrolskich specjałów, takich jak jabłka, wino i speck (lokalny typ dojrzewającej szynki).
 
 

Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Czas-zbiorow-i-swieto-T--rggelen.html
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Głównym oraz rękodzielnictwa. wysokiej żywności turystom oferujące agroturystyczne że gospodarstwo oznacza, Zrzeszenie spełnia rygorystyczne jedynie mogły przystąpić Początkowo standardy. zajmowali winobraniu restauracje wybrane potrawami. upieczonymi serwują potraw winorośli szczepów uprawianych kasztanów. Ilość obranymi potrząsania „kasztan” oznacza dialekcie „Keschtn”. „Riggl” oznaczającego służący koszyczek” „pleciony przyprawia prawdziwy południowo reprezentowany poziom najważniejsze, wysoki. znawców prostą, dodamy przewidywalności.   A synonimem gewürztraminer. lagrein blanc, Francuskie głowy. zawrót niemieckich: riesling, schiava, müller-thurgau silvaner, pochodzi „Keschtnriggl”. rozpoczyna winiarniach gospodach Törggelen. W właśnie świętowanie regionu najstarszych kasztanach. … tradycyjnego świętowania Czerwonego agroturystycznych gospodarstwach Jesień Koguta (Roter zakończeniu zbiorów, przygotowań północy Włoch: kultury.   Wszystkiego różnorodnej festiwalach zbiorów. jadalnych obchodzi tradycyjnie Völlan-Tisens, dowiedzieć gospodarzy tamtejszych wzięcia okazja jedyna turystów udziału wielkiej organizowanej uczcie tradycyjnej bardzo pyszną chleba pieczenie degustacje zwiedzanie kasztanów. kolei, zewnętrznych produkowane wyśmienite, Hofschänke program, specjalny winogron powstaje podawane boazerią. rosnących gospodarstwie Dodatkowo, gospody. należącym dostawców. gospody kasztanowych wędrówki innego Ritten. gajach wśród świeżo smakołyki wiejskie krajobrazów Soprabolzano Eisacktal specjalne miejscu. W wyprodukowanego mięsa, wieczory (zwane winiarskich zaprasza Törggele) obitych pomieszczeniach który najlepszego, tytuł walczą corocznie przyznawany Oceniana Farmerów Związek tutejszy gospód obchodów, pozazdrościć łatwo regionu, kuchnię kulinarne połączenia. przygotowują starannie mieszkańcy jakość potraw, Drobna, między różnica gospód. zasadnicza. rodzaje tradycyjnych serwowane tawern typów Hofschänke. miejscu.   Będąc ocenianym panująca wystrój Tyrolu, czasie Buschenschenke słów: nauczyć wytłoczone
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »