REKLAMA

Gospodarstwa spod znaku Czerwonego Koguta zapraszają na Törggelen

W gospodach i winiarniach Południowego Tyrolu rozpoczęto właśnie świętowanie przy młodym winie i… pieczonych kasztanach. To jedna z najstarszych tradycji tego regionu na północy Włoch: Törggelen. Jedyna w roku okazja do wzięcia udziału w wielkiej tradycyjnej uczcie organizowanej przez tamtejszych gospodarzy na koniec zbiorów. To także czas wielu festiwali różnorodnej lokalnej kuchni i kultury.

Również winiarstwo Południowego Tyrolu można śmiało określić jako bardzo różnorodne. Ilość uprawianych szczepów przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Francuskie pinot blanc, pinot gris znajdziemy obok niemieckich: riesling, silvaner, müller-thurgau i lokalnych schiava, lagrein i gewürztraminer. I co najważniejsze, poziom reprezentowany przez południowo tyrolskie wina jest wysoki. Dla wielu znawców są one synonimem jakości i przewidywalności.

A gdy dodamy do tego prostą ale bardzo pyszną kuchnię regionu, łatwo pozazdrościć tradycji Törggelen. Tylko w Południowym Tyrolu znajdziemy takie kulinarne połączenia. Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy Południowego Tyrolu starannie przygotowują się do jesiennych obchodów, a właściciele gospodarstw i gospód walczą o tytuł najlepszego, który corocznie przyznawany jest przez tutejszy Związek Farmerów Roter Hahn. Oceniana jest nie tylko jakość potraw, ale także wystrój i atmosfera panująca w ocenianym miejscu.

Będąc w Południowym Tyrolu, w czasie Törggelen, na pewno warto nauczyć się dwóch słów: Buschenschenke i Hofschänke. To nazwy dwóch typów lokalnych gospód. Jaka jest różnica między nimi? Drobna, ale zasadnicza. Oba rodzaje tawern oferują dania lokalnej kuchni serwowane w tradycyjnych pomieszczeniach obitych boazerią. W Buschenschänke podawane jest wino powstałe z winogron zebranych z winnic należących do danej gospody. W Hofschänke wina są wyśmienite ale produkowane przez zewnętrznych dostawców. Dodatkowo, podczas Törggelen, Buschenschänke oferują specjalny program, w tym zwiedzanie winnic, degustacje win, pieczenie chleba i kasztanów.

Na Törggelen warto wybrać się całą rodziną. Podczas gdy dorośli oddają się degustacji win, dzieci otrzymają soki z winogron. Dla wszystkich przygotowywane jest obfite menu smakołyków łączących wpływy włoskie, tyrolskie i ladyńskie. I tak możemy skosztować włoskich Schlutzkrapfen, czyli ravioli ze szpinakiem i ricottą, typowych dla Tyrolu kiszonej kapusty, gulaszu, strucla z jabłkami i chleba z kminkiem, a przede wszystkim speck’a i knödel’a. Speck to dojrzewająca szynka, marynowana w solance z przyprawami, suszona i wędzona na zimno, a na końcu myta w górskiej wodzie. Natomiast knödel czyli knedle to połączenie bułki, mąki, mleka i dodatków: specka, szpinaku lub sera.

Informacje dodatkowe:
Törggelen – to nazwa święta obchodzonego w Południowym Tyrolu. Pochodzi od nazwy drewnianej prasy (wł. „torchio”), umieszczonej w specjalnym pomieszczeniu, w którym w przeszłości degustowano młode wino. Tradycja Törggelen jest jedną z najstarszych. Pod koniec zbiorów lokalni producenci wina spotykali się i degustowali swoje produkty. Wg. legend właściciele winnic, którzy zajmowali się także hodowlą bydła, urządzali wielką ucztę dla pasterzy wracających z wysoko położonych pastwisk. Częstowano ich młodym winem „Nuien” i pieczonymi kasztanami. Uczta ta miała być nagrodą dla wszystkich sezonowych pracowników pomagających przy zbiorach.

Roter Hahn (pol. Czerwony Kogut, ang. Red Rooster) – to organizacja zrzeszająca ponad 1700 farm agroturystycznych położonych w Południowym Tyrolu. Zrzeszenie w Roter Hahn oznacza, że gospodarstwo agroturystyczne spełnia rygorystyczne standardy. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić jedynie farmy oferujące turystom pobyty. Od 2003 r. organizacja zrzesza także farmy specjalizujące się w usługach gastronomicznych, produkcji ekologicznej żywności wysokiej jakości oraz rękodzielnictwa. Głównym celem organizacji jest promocja rolnictwa Południowego Tyrolu poprzez połączenie z turystyką a przez to zapewnienie miejscowym gospodarzom dodatkowych dochodów.
www.roterhahn.pl

Południowy Tyrol – To historyczna część Tyrolu położona we Włoszech, na południe od głównej grani Alp. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem: od imponujących lodowców na zachodzie, przez niezwykłe szczyty Dolomitów na wschodzie, aż do śródziemnomorskich winnic na południu. Łagodny klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku stwarzają warunki sprzyjające produkcji południowo tyrolskich specjałów, takich jak jabłka, wino i speck (lokalny typ dojrzewającej szynki).


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Gospodarstwa-spod-znaku-Czerwonego-Koguta-zapraszaja-na-T--rggelen.html
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

warunki sprzyjające takich specjałów, tyrolskich gospodarzom miejscowym agroturystyczne gospodarstwo oznacza, spełnia rygorystyczne mogły Początkowo standardy. kapusty, agroturystycznych pomagających pracowników sezonowych zbiorach. Roter Czerwony zrzeszająca Rooster) Kogut, przystąpić jedynie organizacji Głównym rękodzielnictwa. promocja rolnictwa zapewnienie turystyką poprzez wysokiej żywności pobyty. turystom oferujące zrzesza specjalizujące ekologicznej gastronomicznych, usługach nagrodą przygotowywane reprezentowany poziom najważniejsze, wysoki. znawców dodamy przewidywalności. A synonimem gewürztraminer. lagrein blanc, Francuskie głowy. niemieckich: riesling, schiava, müller-thurgau silvaner, prostą pyszną gospodarstw obchodów, jesiennych gospód walczą który najlepszego, tytuł przygotowują starannie łatwo regionu, kuchnię pozazdrościć kulinarne mieszkańcy połączenia. zawrót prawdziwy Włoch: północy regionu Jedyna okazja wielkiej udziału wzięcia najstarszych kasztanach. rozpoczęto winiarniach gospodach właśnie świętowanie pieczonych i… tradycyjnej uczcie określić śmiało różnorodne. Ilość przyprawia szczepów uprawianych winiarstwo Również gospodarzy tamtejszych organizowanej zbiorów. festiwali kultury. różnorodnej corocznie przyznawany Na kasztanów. pieczenie wybrać całą dorośli Podczas rodziną. degustacje zwiedzanie zewnętrznych produkowane wyśmienite dostawców. Dodatkowo, program, specjalny podczas oddają degustacji włoskich skosztować możemy Schlutzkrapfen, ravioli typowych ricottą, szpinakiem ladyńskie. włoskie, winogron. otrzymają dzieci obfite smakołyków wpływy łączących Hofschänke gospody. Będąc miejscu. ocenianym Tyrolu, czasie Buschenschenke słów: nauczyć panująca atmosfera Farmerów Związek tutejszy Oceniana jakość wystrój potraw, Hofschänke. typów boazerią. obitych pomieszczeniach podawane powstałe należących zebranych winogron tradycyjnych serwowane między różnica gospód. Drobna, zasadnicza. tawern rodzaje kiszonej
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »