REKLAMA

Gospodarstwa spod znaku Czerwonego Koguta zapraszają na Törggelen

W gospodach i winiarniach Południowego Tyrolu rozpoczęto właśnie świętowanie przy młodym winie i… pieczonych kasztanach. To jedna z najstarszych tradycji tego regionu na północy Włoch: Törggelen. Jedyna w roku okazja do wzięcia udziału w wielkiej tradycyjnej uczcie organizowanej przez tamtejszych gospodarzy na koniec zbiorów. To także czas wielu festiwali różnorodnej lokalnej kuchni i kultury.

Również winiarstwo Południowego Tyrolu można śmiało określić jako bardzo różnorodne. Ilość uprawianych szczepów przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Francuskie pinot blanc, pinot gris znajdziemy obok niemieckich: riesling, silvaner, müller-thurgau i lokalnych schiava, lagrein i gewürztraminer. I co najważniejsze, poziom reprezentowany przez południowo tyrolskie wina jest wysoki. Dla wielu znawców są one synonimem jakości i przewidywalności.

A gdy dodamy do tego prostą ale bardzo pyszną kuchnię regionu, łatwo pozazdrościć tradycji Törggelen. Tylko w Południowym Tyrolu znajdziemy takie kulinarne połączenia. Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy Południowego Tyrolu starannie przygotowują się do jesiennych obchodów, a właściciele gospodarstw i gospód walczą o tytuł najlepszego, który corocznie przyznawany jest przez tutejszy Związek Farmerów Roter Hahn. Oceniana jest nie tylko jakość potraw, ale także wystrój i atmosfera panująca w ocenianym miejscu.

Będąc w Południowym Tyrolu, w czasie Törggelen, na pewno warto nauczyć się dwóch słów: Buschenschenke i Hofschänke. To nazwy dwóch typów lokalnych gospód. Jaka jest różnica między nimi? Drobna, ale zasadnicza. Oba rodzaje tawern oferują dania lokalnej kuchni serwowane w tradycyjnych pomieszczeniach obitych boazerią. W Buschenschänke podawane jest wino powstałe z winogron zebranych z winnic należących do danej gospody. W Hofschänke wina są wyśmienite ale produkowane przez zewnętrznych dostawców. Dodatkowo, podczas Törggelen, Buschenschänke oferują specjalny program, w tym zwiedzanie winnic, degustacje win, pieczenie chleba i kasztanów.

Na Törggelen warto wybrać się całą rodziną. Podczas gdy dorośli oddają się degustacji win, dzieci otrzymają soki z winogron. Dla wszystkich przygotowywane jest obfite menu smakołyków łączących wpływy włoskie, tyrolskie i ladyńskie. I tak możemy skosztować włoskich Schlutzkrapfen, czyli ravioli ze szpinakiem i ricottą, typowych dla Tyrolu kiszonej kapusty, gulaszu, strucla z jabłkami i chleba z kminkiem, a przede wszystkim speck’a i knödel’a. Speck to dojrzewająca szynka, marynowana w solance z przyprawami, suszona i wędzona na zimno, a na końcu myta w górskiej wodzie. Natomiast knödel czyli knedle to połączenie bułki, mąki, mleka i dodatków: specka, szpinaku lub sera.

Informacje dodatkowe:
Törggelen – to nazwa święta obchodzonego w Południowym Tyrolu. Pochodzi od nazwy drewnianej prasy (wł. „torchio”), umieszczonej w specjalnym pomieszczeniu, w którym w przeszłości degustowano młode wino. Tradycja Törggelen jest jedną z najstarszych. Pod koniec zbiorów lokalni producenci wina spotykali się i degustowali swoje produkty. Wg. legend właściciele winnic, którzy zajmowali się także hodowlą bydła, urządzali wielką ucztę dla pasterzy wracających z wysoko położonych pastwisk. Częstowano ich młodym winem „Nuien” i pieczonymi kasztanami. Uczta ta miała być nagrodą dla wszystkich sezonowych pracowników pomagających przy zbiorach.

Roter Hahn (pol. Czerwony Kogut, ang. Red Rooster) – to organizacja zrzeszająca ponad 1700 farm agroturystycznych położonych w Południowym Tyrolu. Zrzeszenie w Roter Hahn oznacza, że gospodarstwo agroturystyczne spełnia rygorystyczne standardy. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić jedynie farmy oferujące turystom pobyty. Od 2003 r. organizacja zrzesza także farmy specjalizujące się w usługach gastronomicznych, produkcji ekologicznej żywności wysokiej jakości oraz rękodzielnictwa. Głównym celem organizacji jest promocja rolnictwa Południowego Tyrolu poprzez połączenie z turystyką a przez to zapewnienie miejscowym gospodarzom dodatkowych dochodów.
www.roterhahn.pl

Południowy Tyrol – To historyczna część Tyrolu położona we Włoszech, na południe od głównej grani Alp. Charakteryzuje się zróżnicowanym krajobrazem: od imponujących lodowców na zachodzie, przez niezwykłe szczyty Dolomitów na wschodzie, aż do śródziemnomorskich winnic na południu. Łagodny klimat i ponad 300 słonecznych dni w roku stwarzają warunki sprzyjające produkcji południowo tyrolskich specjałów, takich jak jabłka, wino i speck (lokalny typ dojrzewającej szynki).


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Gospodarstwa-spod-znaku-Czerwonego-Koguta-zapraszaja-na-T--rggelen.html
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

stwarzają słonecznych klimat dodatkowych miejscowym nagrodą kapusty, standardy. rygorystyczne spełnia agroturystyczne gospodarstwo oznacza, Zrzeszenie zrzeszająca mogły Rooster) Kogut, Czerwony zbiorach. Roter pomagających pracowników sezonowych Początkowo przystąpić zapewnienie wysokiej turystyką poprzez rolnictwa promocja organizacji Głównym rękodzielnictwa. żywności jedynie ekologicznej gastronomicznych, usługach specjalizujące zrzesza pobyty. turystom oferujące gulaszu, przygotowywane kiszonej gewürztraminer. synonimem znawców wysoki. reprezentowany poziom najważniejsze, lagrein dodamy schiava, müller-thurgau silvaner, riesling, niemieckich: blanc, Francuskie przewidywalności. A prostą zawrót przygotowują tytuł walczą gospód gospodarstw obchodów, jesiennych starannie pyszną mieszkańcy połączenia. kulinarne pozazdrościć łatwo regionu, kuchnię głowy. prawdziwy który najstarszych wzięcia okazja Jedyna Włoch: północy regionu kasztanach. wielkiej pieczonych i… świętowanie właśnie rozpoczęto winiarniach gospodach udziału tradycyjnej przyprawia winiarstwo szczepów uprawianych Ilość różnorodne. określić śmiało Również uczcie kultury. różnorodnej festiwali zbiorów. gospodarzy tamtejszych organizowanej najlepszego, corocznie typowych degustacje rodziną. całą wybrać Na kasztanów. pieczenie zwiedzanie dorośli program, specjalny podczas Dodatkowo, dostawców. zewnętrznych produkowane Podczas oddają Hofschänke ladyńskie. ricottą, szpinakiem ravioli Schlutzkrapfen, włoskich skosztować możemy włoskie, degustacji wpływy łączących smakołyków obfite winogron. otrzymają dzieci wyśmienite gospody. przyznawany panująca nauczyć czasie Tyrolu, Będąc miejscu. ocenianym atmosfera Buschenschenke wystrój potraw, jakość Oceniana Farmerów Związek tutejszy słów: Hofschänke. należących tradycyjnych zebranych winogron powstałe podawane boazerią. obitych pomieszczeniach serwowane typów tawern rodzaje zasadnicza. Drobna, między różnica gospód. http://nowoczesnafarma.pl/Gospodarstwa-spod-znaku-Czerwonego-Koguta-zapraszaja-na-T--rggelen.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »