REKLAMA

5 sposobów na oszczędzanie wody i energii

5 sposobów na oszczędzanie wody i energii

 

Pstryk i świeci się światło. Odkręcamy kran i możemy wziąć prysznic. Nie zastanawiamy się jednak zwykle skąd płynie prąd czy jak trafia do nas woda. Korzystamy z nich, traktując je jako coś naturalnego, a przede wszystkim niewyczerpywalnego. Niestety tak nie jest. Słodka, świeża woda stanowi zaledwie 2,5% całej wody na Ziemi[1], a jej źródła wciąż się kurczą.  Z kolei, żeby elektrownia mogła wytworzyć prąd potrzebne jest paliwo, np. węgiel lub woda. Warto wiedzieć, jak w prosty sposób przyczynić się do oszczędzania naturalnych zasobów naszej planety. Najlepiej zaangażować w to całą rodzinę, aby także kolejne pokolenia uczyły się odpowiedzialnego gospodarowania nimi.
 

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i UNICEF, 1 na 3 osoby (czyli 2,1 mld ludzi) nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania[1]. Z kolei wzrost liczby ludności na świecie, rozrastające się miasta i rozwijający się przemysł powodują, że nieustannie zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektryczną – mówi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz ekspert wspierający akcję „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. I dodaje – To, w jaki sposób zużywana jest energia elektryczna czy woda zależy od kilku czynników: naszego trybu życia i rzeczywistych potrzeb, ale też przyzwyczajeń i nawyków, a te nie zawsze są proekologiczne. Niepotrzebnie zapalone żarówki, godzinami grający telewizor, którego nikt nie ogląda czy mycie naczyń pod bieżącą wodą – jeśli robią tak tysiące ludzi, oznacza to ogromne marnotrawstwo zasobów naturalnych i nieodwracalne straty dla naszej planety. Nadszedł zatem czas abyśmy zrozumieli, że od naszych codziennych zachowań zależy tempo zużycia zasobów naturalnych na Ziemi oraz stan otaczającej nas przyrody. Do wdrożenia oszczędności powinny nas także przekonać zmniejszające się rachunki za prąd czy wodę.
 
5 sposobów na skuteczne oszczędzanie energii

1. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa oraz urządzenia, których aktualnie nie używasz. Ale uwaga! Jeśli wiesz, że za kilka minut chcesz znów usiąść do komputera czy obejrzeć program w telewizji – nie wyłączaj ich. Urządzenia pobierają najwięcej energii przy uruchamianiu. Lepiej więc zostawić je włączone na 2 minuty niż co chwila włączać od nowa.

2. Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w stanie czuwania na całą noc, a także gdy na dłużej wychodzisz z domu. Wyjmij też z gniazdek kable od tych, których akurat nie używasz – one również pobierają prąd.

3. Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki i nie otwieraj jej na zbyt długi czas. Ciepłe powietrze, które się do niej dostaje zmusza ją do zwiększonego pobierania energii, aby mogła utrzymać właściwą temperaturę.

4. Segreguj odpady. Recykling oznacza, że są one ponownie przetwarzane, a dzięki temu nie trzeba wytwarzać energii do produkcji nowych przedmiotów.

5. Oszczędzaj wodę. Do jej oczyszczania również potrzebna jest energia elektryczna – to kosztowny proces. W dodatku z każdym oczyszczaniem spada jakość wody, co ma wpływ na nasze zdrowie, a także życie na całej Ziemi.
W oszczędzaniu energii oraz wody kluczowe są odpowiednie nawyki, dlatego to właśnie na ich wyrabianiu powinniśmy skupiać się na co dzień.
5 sposobów na skuteczne oszczędzanie wody

1. Upewnij się, że wszystkie krany są dobrze dokręcone i sprawdź czy nie trzeba wymienić jakiejś uszczelki. Zakręcaj też kran myjąc zęby lub goląc się. Zamiast kąpieli bierz prysznic. Jeśli jednak masz dużą chęć na kąpiel, to nie napełniaj wanny po brzegi – kiedy do niej wejdziesz poziom wody i tak się podniesie.

2. Zamontuj baterie, które pozwalają szybko ustawić temperaturę wody. Możesz także wykorzystać tzw. perlator, który napowietrza strumień wody i sprawia, że jest większy.

3. W toalecie korzystaj z przycisku „oszczędne spłukiwanie”. Nie wrzucaj też do niej np. fusów po kawie czy herbacie – do tego służy brązowy kosz na odpady „bio”. Pamiętaj – jedno spłukanie w toalecie to od 7 do 10 litrów wody!

4. Jeśli to możliwe korzystaj ze zmywarki. Jeśli nie – naczynia myj po nalaniu wody do komory zlewu, a nie pod bieżącą wodą. Rozsądnie korzystaj też z pralki – uruchamiaj ją, gdy jest pełna lub korzystaj z trybu ½ wkładu.

5. Latem trawnik podlewaj rano, gdy jest chłodniej i woda nie będzie tak szybko odparowywać. Wystarczy to robić co 5-7 dni. Można też zbierać deszczówkę, która doskonale posłuży np. do podlania domowych kwiatów.
Ostatnią zasadą – wspólną dla naszego planu oszczędzania wody i energii powinno być zaangażowanie w niego całej rodziny. Dzieci lubią czuć się odpowiedzialne i traktowane na równi z dorosłymi. Na pewno więc chętnie skorzystają z okazji, żeby przypomnieć tacie o zakręceniu kranu podczas golenia, a mamie o wyjęciu nieużywanej ładowarki z gniazdka. Najmłodsi lubią też dzielić się wiedzą zdobytą w przedszkolu. Dlatego zaangażowanie tych placówek w proekologiczną edukację jest bardzo ważne. Wystarczy zgłosić przedszkole do tematycznej akcji edukacyjnej, takiej jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Z tej możliwości korzysta co roku już co 2 placówka w Polsce. Ich wychowawcy oraz dzieci otrzymują bezpłatne materiały edukacyjne pozwalające na przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których najmłodsi dowiadują się jak w prosty sposób dbać o ć zasoby naturalne Ziemi i troszczyć się o otaczającą nas przyrodę. W ten sposób najmłodsi mogą stać się doskonałymi ambasadorami zmian we własnych domach.

[1] http://www.fao.org/nr/water/aquastat/didyouknow/index.stm
[2] https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2-1-mld-osob-na-swiecie-nie-ma-dostepu-do-wody-pitnej-w-miejscu-zamieszkania-a-ponad-dwa-razy-wiecej-pozbawionych-jest-odpowiednich-warunkow-sanitarnych

842ml milk

52ed30216e23aa5ca0349e211e3b41d1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

materiały zbierać Można robić edukacyjne pełna chłodniej podlewaj trawnik 5. wkładu. ½ pozwalające przeprowadzenie Recykling ciepłych Segreguj wzrost powodują, przemysł rozwijający miasta rozrastające świecie, ludności liczby zamieszkania[1]. zwiększa miejscu pitnej dostępu ludzi) (czyli UNICEF, Zdrowia Organizacji Światowej nieustannie zapotrzebowanie wynika ekspert potrzeb, rzeczywistych życia czynników: zużywana dodaje akcję wspierający Katowicach energię Śląskiego Uniwersytetu Środowiska Ochrony Biologii Wydziału Skubała mówi elektryczną raportu nimi.   Jak nawyków, trafia Słodka, Niestety niewyczerpywalnego. wszystkim przede naturalnego, traktując Korzystamy płynie stanowi zwykle zastanawiamy wziąć możemy Odkręcamy światło. świeci Natury   Pstryk Kubusiowi świeża zaledwie gospodarowania wiedzieć, odpowiedzialnego uczyły pokolenia kolejne rodzinę, zaangażować Najlepiej przyczynić węgiel Ziemi[1], paliwo, potrzebne wytworzyć elektrownia kolei,  Z kurczą. wciąż źródła przyzwyczajeń zawsze temperaturę. 4. zostawić elektrycznych urządzeń zostawiaj nowa. 2. włączać chwila minuty włączone Lepiej czuwania uruchamianiu. najwięcej Urządzenia wyłączaj telewizji program obejrzeć komputera usiąść stanie dłużej chcesz Ciepłe właściwą utrzymać energii, pobierania zwiększonego zmusza dostaje powietrze, długi wychodzisz otwieraj lodówki potraw wkładaj prąd. 3. używasz akurat gniazdek Wyjmij znów wiesz, proekologiczne. robią Nadszedł straty nieodwracalne marnotrawstwo ogromne oznacza ludzi, tysiące jeśli zrozumieli, naczyń ogląda którego telewizor, grający godzinami żarówki, zapalone Niepotrzebnie abyśmy naszych uwaga! wodę.   5 używasz. aktualnie urządzenia, przebywa pomieszczeniach, światło Wyłączaj energii 1. rachunki codziennych zmniejszające przekonać powinny oszczędności wdrożenia przyrody. otaczającej zużycia zachowań https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2-1-mld-osob-na-swiecie-nie-ma-dostepu-do-wody-pitnej-w-miejscu-zamieszkania-a-ponad-dwa-razy-wiecej-pozbawionych-jest-odpowiednich-warunkow-sanitarnych
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »