Pstryk i świeci się światło. Odkręcamy kran i możemy wziąć prysznic. Nie zastanawiamy się jednak zwykle skąd płynie prąd czy jak trafia do nas woda. Korzystamy z nich, traktując je jako coś naturalnego, a przede wszystkim niewyczerpywalnego. Niestety tak nie jest. Słodka, świeża woda stanowi zaledwie 2,5% całej wody na Ziemi[1], a jej źródła wciąż się kurczą. Z kolei, żeby elektrownia mogła wytworzyć prąd potrzebne jest paliwo, np. węgiel lub woda. Warto wiedzieć, jak w prosty sposób przyczynić się do oszczędzania naturalnych zasobów naszej planety. Najlepiej zaangażować w to całą rodzinę, aby także kolejne pokolenia uczyły się odpowiedzialnego gospodarowania nimi.
1. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa oraz urządzenia, których aktualnie nie używasz. Ale uwaga! Jeśli wiesz, że za kilka minut chcesz znów usiąść do komputera czy obejrzeć program w telewizji – nie wyłączaj ich. Urządzenia pobierają najwięcej energii przy uruchamianiu. Lepiej więc zostawić je włączone na 2 minuty niż co chwila włączać od nowa.
2. Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych w stanie czuwania na całą noc, a także gdy na dłużej wychodzisz z domu. Wyjmij też z gniazdek kable od tych, których akurat nie używasz – one również pobierają prąd.
3. Nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki i nie otwieraj jej na zbyt długi czas. Ciepłe powietrze, które się do niej dostaje zmusza ją do zwiększonego pobierania energii, aby mogła utrzymać właściwą temperaturę.
4. Segreguj odpady. Recykling oznacza, że są one ponownie przetwarzane, a dzięki temu nie trzeba wytwarzać energii do produkcji nowych przedmiotów.
5. Oszczędzaj wodę. Do jej oczyszczania również potrzebna jest energia elektryczna – to kosztowny proces. W dodatku z każdym oczyszczaniem spada jakość wody, co ma wpływ na nasze zdrowie, a także życie na całej Ziemi.
1. Upewnij się, że wszystkie krany są dobrze dokręcone i sprawdź czy nie trzeba wymienić jakiejś uszczelki. Zakręcaj też kran myjąc zęby lub goląc się. Zamiast kąpieli bierz prysznic. Jeśli jednak masz dużą chęć na kąpiel, to nie napełniaj wanny po brzegi – kiedy do niej wejdziesz poziom wody i tak się podniesie.
2. Zamontuj baterie, które pozwalają szybko ustawić temperaturę wody. Możesz także wykorzystać tzw. perlator, który napowietrza strumień wody i sprawia, że jest większy.
3. W toalecie korzystaj z przycisku „oszczędne spłukiwanie”. Nie wrzucaj też do niej np. fusów po kawie czy herbacie – do tego służy brązowy kosz na odpady „bio”. Pamiętaj – jedno spłukanie w toalecie to od 7 do 10 litrów wody!
4. Jeśli to możliwe korzystaj ze zmywarki. Jeśli nie – naczynia myj po nalaniu wody do komory zlewu, a nie pod bieżącą wodą. Rozsądnie korzystaj też z pralki – uruchamiaj ją, gdy jest pełna lub korzystaj z trybu ½ wkładu.
5. Latem trawnik podlewaj rano, gdy jest chłodniej i woda nie będzie tak szybko odparowywać. Wystarczy to robić co 5-7 dni. Można też zbierać deszczówkę, która doskonale posłuży np. do podlania domowych kwiatów.
[1] http://www.fao.org/nr/water/aquastat/didyouknow/index.stm
[2] https://www.unicef.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2-1-mld-osob-na-swiecie-nie-ma-dostepu-do-wody-pitnej-w-miejscu-zamieszkania-a-ponad-dwa-razy-wiecej-pozbawionych-jest-odpowiednich-warunkow-sanitarnych