REKLAMA

Świąteczna „tradycja” zamęczania karpi

 

 
Fundacja Viva alarmuje – żywe karpie w polskich sklepach przetrzymywane są w skandalicznych warunkach. Wolontariusze dziennie otrzymują nawet kilkanaście informacji z całej Polski o niehumanitarnym traktowaniu tych zwierząt. Z ubiegłorocznych kontroli dużych sieciowych sklepów wynika, że w większości z nich sprzedaje się żywe ryby w torbach bez wody.
 
rybykaufland 1W 2016 roku wolontariusze Fundacji Viva anonimowo skontrolowali kilkadziesiąt supermarketów posiadających w ofercie karpie. W 80% przypadków sklepy te sprzedawały żywe ryby w plastikowych torbach bez wody, często również bez specjalnych kratek, które hipotetycznie umożliwiają rybom wymianę gazową przez skórę. Ale to tylko jedna z licznych nieprawidłowości.
 
– W 33% sklepów nasi wolontariusze odnotowali skandaliczne praktyki podnoszenia zwierząt za skrzela czy płetwy – mów Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva – W Tesco przy ul. KEN w Warszawie pracownik podnosił ryby na palcu włożonym do ich ust. Trudno sobie wyobrazić, jak bardzo te zwierzęta muszą cierpieć w takich sytuacjach. Nie można przejść obojętnie obok takiego traktowania zwierząt. Zachęcamy wszystkich do interweniowania, bo ryby same się nie są w stanie obronić – dodaje.
 
Na tym jednak nie koniec. w 30% sklepów pracownicy rzucali żywymi rybami – do pojemników bez wody lub na podłogę. W ponad połowie sklepów (51%) wolontariusze stwierdzili w zbiornikach z żywymi rybami ranne osobniki. W 43% sklepów w wodzie gołym okiem można było zobaczyć krew. – Karpie mogą posmakować pokarm bez wkładania go do ust dzięki kubkom smakowym znajdującym się na ich ciele – podkreśla zoolog profesor Andrzej Elżanowski – Możemy sobie tylko wyobrazić, jak smakuje krew nasza oraz naszego towarzysza, gdy jesteśmy na wpół uduszeni w przepełnionym zbiorniku – dodaje. Prof. Elżanowski podkreśla, że dowiedziono naukowo, że ryby cierpią z powodu strachu i gdy przewidują ból.
 
W 31% przypadków podczas kontroli w 2016 roku wolontariusze Vivy stwierdzili martwe osobniki w zbiornikach z żywymi karpiami. W połowie sklepów podczas kontroli stłoczenie ryb w zbiornikach było duże i bardzo duże. – Niestety, choć do świąt jeszcze ponad dwa tygodnie, w sklepach już mamy festiwal znęcania się nad zwierzętami – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva – Dziennie dostajemy po kilka do nawet kilkunastu powiadomień o źle traktowanych rybach w sklepach wielkopowierzchniowych. W takich przypadkach zachęcamy świadków do nagrywania filmów i wzywania policji – tłumaczy.
 
Co zrobić, jeśli widzi się w sklepie karpie przetrzymywane w złych warunkach? Fundacja Viva radzi, by zacząć od wykonania nagrania, które będzie dowodem w sprawie. Następnie należy wezwać policję powołując się  na ustawę o ochronie zwierząt (art. 6 ust. 2 pkt 18). Ponieważ przetrzymywanie karpi bez wody, utrzymywanie rannych ryb w zbiornikach, rzucanie nimi, podnoszenie za skrzela czy wreszcie sprzedaż do plastikowych worków bez wody i kratek jest znęcaniem się nad zwierzętami – policja nie może odmówić przyjazdu i podjęcia czynności. Po powrocie do domu warto powiadomić inne służby, które odpowiadają za kontrole marketów w tym zakresie – Inspekcje Weterynaryjną i Sanitarną. Wzory pism do służb znajdują się na stronie http://krwaweswieta.pl/inspekcja_sanitarna.php i http://krwaweswieta.pl/inspekcja_weterynaryjna.php . Fundacja Viva apeluje, aby filmy i zdjęcia wraz z opisem przesyłać także mailem na adres ryby@viva.org.pl.
 
Niestety w tym roku Fundacja Viva odnotowała już liczne nieprawidłowości podczas sprzedaży żywych karpi w największych sieciach handlowych. Wśród nich są między innymi: przetrzymywanie ryb w zbiornikach bez wody lub w bardzo małej jej ilości; pakowanie ryb do plastikowych toreb bez wody i specjalnych kratek ochronnych; przetrzymywanie ryb w wodzie z dużą ilością krwi; ranne i martwe karpie w zbiornikach z żywymi rybami czy wreszcie niedokładne zabijanie karpi na stoiskach – poranione ryby budzą się we krwi w plastikowych workach lub na lodzie na stoiskach z martwymi rybami.
 
– Polacy utrzymują, że kupno żywego karpia na Wigilię to nasza tradycja – mówi Anna Plaszczyk – Tymczasem wcale tak nie jest. Mało kto wie, że kupowanie żywych karpi na Wigilię to zwyczaj wykreowany przez PRL-owskie władze. Państwo w latach 50’ XX wieku miało problem z zaopatrzeniem sklepów, a Polacy nie mieli w domach lodówek. Z tego powodu karpie rozwożono żywe do sklepów i zakładów pracy już od końca listopada i do świąt zwierzęta musiały się dusić w domowych wannach lub miskach. Dziś takie traktowanie zwierząt jest irracjonalne i niczym nieuzasadnione – tłumaczy.
 
Szansą na zmianę tej sytuacji jest projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który kilka tygodni temu trafił do Sejmu. Jeśli planowane przepisy wejdą w życie – sprzedaż żywych ryb bez wody stanie się niemożliwa.
 kontakt: a.plaszczyk@viva.org.pl 790102266

Video 2017 do pobrania: https://we.tl/HeiVRXrJFm
 
 
Fundacja VIVAopen html?x=a62e&m=QBgul&mc=4&s=mAC7db&u=c0a&

125ml milk

rybykaufland 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

zaopatrzeniem sklepów, domach lodówek. przepisy rozwożono zakładów końca planowane listopada musiały dusić domowych miskach. 50’ traktowanie irracjonalne niczym Jeśli Sejmu. nieuzasadnione – tłumaczy.   Szansą zmianę sytuacji trafił projekt nowelizacji tygodni ustawy miało latach handlowych. budzą Wśród między zwierząt, niemożliwa.  kontakt: innymi: małej ilości; pakowanie ochronnych; dużą ilością zacząć zabijanie poranione workach Państwo Tymczasem władze. PRL-owskie wejdą wykreowany zwyczaj kupowanie tradycja lodzie karpia żywego utrzymują, życie rybami.   – martwymi niedokładne kilkunastu radzi, Wyszyński, umożliwiają wymianę gazową skórę. licznych nieprawidłowości.   – odnotowali skandaliczne praktyki podnoszenia płetwy mów Cezary prezes kratek, Warszawie pracownik podnosił włożonym Trudno muszą cierpieć sytuacjach. przejść obojętnie takiego traktowania Zachęcamy wszystkich hipotetycznie również obronić ubiegłorocznych     Fundacja alarmuje polskich skandalicznych warunkach. Wolontariusze dziennie otrzymują kilkanaście informacji całej Polski niehumanitarnym traktowaniu dużych często sieciowych wynika, większości sprzedaje wody.   W anonimowo skontrolowali kilkadziesiąt supermarketów posiadających ofercie karpie. sklepy sprzedawały interweniowania, dodaje.   Na warunkach? powiadomień strachu przewidują ból.   W osobniki karpiami. stłoczenie duże. Niestety, jeszcze tygodnie, festiwal znęcania Dziennie dostajemy traktowanych naukowo, rybach wielkopowierzchniowych. przypadkach zachęcamy świadków nagrywania filmów wzywania policji tłumaczy.   Co zrobić, jeśli sklepie złych cierpią dowiedziono jednak smakowym koniec. pracownicy rzucali pojemników podłogę. osobniki. gołym zobaczyć Karpie posmakować pokarm wkładania dzięki kubkom znajdującym podkreśla, podkreśla zoolog profesor Andrzej Możemy smakuje naszego towarzysza, jesteśmy wpół uduszeni przepełnionym zbiorniku dodaje. VIVA
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »