Po raz kolejny w tym roku studenci z Niezależnego Zrzeszenia Studentów wzięli udział w akcji sadzenia drzewek. Listopadowe spotkanie było finałem projektu „Studenci sadzą las”. Tym razem w Nadleśnictwie Daleszyce w RDLP Radom członkowie NZSu osadzili w obecności wiceministra środowiska Sławomira Mazurka i nadleśniczego Nadleśnictwa Daleszyce Jana Guza prawie tysiąc sadzonek.
„Cieszymy się, że kolejne pokolenia Niezależnego Zrzeszenia Studentów angażują się w akcję sadzenia drzew. Bardzo wam dziękuję za waszą obecność w tym miejscu. To dla nas niezwykle istotne.” podkreślił w słowie wstępu wiceminister Mazurek.
Minister przypomniał również o ważnej roli lasów w redukcji CO2 przy okazji toczącego się równolegle projektu „Stop Smog” prowadzonego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Nowoczesne gospodarstwo nasienno-szkółkarskie
Drugim punktem dnia było zwiedzanie nowoczesnego gospodarstwa nasienno-szkółkarskiego, w którym hodowane są sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym (tzw. sadzonki z bryłką). Gospodarstwo Nasienno- Szkółkarskie w Sukowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Otwarty wiosną tego roku obiekt jest w stanie wyhodować nawet 3 miliony sadzonek rocznie (docelowo nawet 4 mln). Nowoczesna hodowla szkółkarska oparta m. in. na produkcji sadzonek w kontenerach to bardzo istotny element polskiej gospodarki leśnej. Warto przypomnieć, że dzięki m.in. takim obiektom Lasy Państwowe są w stanie corocznie sadzić ponad 500 mln sadzonek, z których w przyszłości wyrosną dobrej jakości i zdrowe drzewostany. Gospodarze zaprezentowali cały proces technologiczny prowadzący w trakcie którego powstają dorodne sadzonki, oraz efekt finalny- tegoroczne sadzonki sosny, dębu i buka.
Daleszycka szkółka kontenerowa zajmuje powierzchnię 6 ha, w jej skład wchodzą między innymi namioty foliowe o powierzchni około 0,6 ha, hala siewów i przechowalnia nasion. Na terenie szkółki znajdują się także pola hodowlane oraz przechowalnia sadzonek, w których może bezpiecznie przezimować około 1 mln wyhodowanych w tutejszej szkółce sadzonek. Nowoczesny obiekt został w 100 proc. został sfinansowany ze środków Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.
W trakcie „sezonu produkcyjnego” na daleszyckiej szkółce pracuje nawet 30 osób, które zajmują się młodymi drzewkami od przygotowania nasionka do wysiewu aż do wydania gotowych sadzonek finalnemu odbiorcy (zarówno nadleśnictwom jak i odbiorcom indywidualnym).
Cały proces technologiczny wspierany jest przez szereg nowoczesnych urządzeń i czujników, które kontrolują warunki wzrostu młodych drzewek i informują doglądających ich leśników o aktualnych parametrach w których sadzonki przebywają.
Maszyny i elektronika nigdy jednak nie będą mogły w pełni zastąpić człowieka- doświadczonego leśniczego, który musi na bieżąco reagować na wszystkie niepokojące objawy i im przeciwdziałać.