Dzięki intensywnemu rozwojowi branży OZE, jej świetlanym widokom na przyszłość i sprzyjającemu otoczeniu prawno-finansowemu, powstaje coraz więcej elektrowni pozyskujących energię z natury. Inicjatorów jest wielu, ich realizacje mają różną skalę i rozmiar. Jednym z nich, oferujących innowacyjne rozwiązanie, w które może się zaangażować każdy przeciętny Polak, jest europejska Grupa Inwestycyjno-Consultingowa SiiEF. Pod brandem SVERINUS realizuje w Polsce projekty wielkich farm fotowoltaicznych, o mocy kilkudziesięciu megawatów. Pomysłodawcą przedsięwzięcia, a także głównym udziałowcem i CEO Grupy Siief jest Seweryn Ślaski, polski przedsiębiorca mieszkający w Dortmundzie, a pracujący na terenie Europy i Azji. Po prawie 20 latach realizacji niezliczonych projektów inwestycyjnych w niemal każdej gałęzi gospodarki, jako ojciec trójki dzieci, postanowiłem zaangażować się w budowę zdrowego środowiska dla nich i dla ich potomków. - mówi Seweryn Ślaski. - Rozpoczynaliśmy małymi krokami - od wyspecjalizowania się w branży indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. Jak to zazwyczaj bywa, inspiracją do czegoś dużego były lata pracy i dziesiątki spotkań i rozmów. Spotkałem na swojej drodze właściwych ludzi - europejskich ekspertów w dziedzinie budowy ogromnych farm słonecznych i wiatrowych. Mając zaplecze w postaci grupy inwestycyjnej, nie mogłem zrobić inaczej. - dodaje.
Grupa SiiEF stowrzyła niespotykany na polskim i europejskim rynku model, łączący zaspokojenie potrzeby zaangażowania w realną ochronę środowiska z narzędziem inwestycyjnym, gwarantującym nawet comiesięczny dochód pasywny. Narzędziem inwestycyjnym, które ze względu na otoczenie gospodarczo-ekonomiczne, jest jednym z najbezpieczniejszych. Dzisiaj nasze pierwsze duże projekty są w fazie realizacji oczekując na warunki zabudowy, a umów z mikroinwestorami zawarliśmy już kilkadziesiąt. Ich udział finansowy jest oczywiście niewielki w porównaniu z ogólnym nakładem, jaki musimy ponieść. Projekty farm PV finansujemy ze środków własnych, środków pozyskanych w programach wspierających OZE oraz środków pozyskanych w ramach funduszu inwestycyjnego SiiEF. Dla mikroinwestorów, chcąc umożliwić im osobisty udział w budowie zdrowego środowiska, próg wejścia ustaliliśmy na 10 tys. zł. Jest to kwota, która zarabia dla nich comiesięczne, kwartalne lub roczne zyski. Oni sami mają poczucie realizacji misji w społeczności, którą współtworzą. - opowiada Seweryn Ślaski.
Projekty farm fotowoltaicznych, za którymi stoi Grupa SiiEF to w pierwszym etapie dwie farmy w Wielkopolsce, o łącznej powierzchni prawie 15 ha i mocy 11 MW. Spółka SVERINUS Energy S.A., powołana do realizacji projektów, pracuje jednocześnie nad trzema projektami o mocy 20 MW. Budowa instalacji na pierwszej z farm powinna ruszyć z końcem 2020 roku.