W dniu 3 marca br. Redakcja Top Agrar Polska, Redakcja Tygodnika Poradnika Rolniczego oraz portal agrarlex.pl zorganizowały kolejne webinarium dla rolników, tym razem poświęcone tematyce biogazowni.
W pierwszej części spotkania Jan Beba z top agrar Polska oraz Paweł Mikos z TPR przedstawili dane dotyczące opłacalności biogazowni rolniczych oraz możliwości pozyskania funduszy na tego rodzaju inwestycję. Biogazownia o mocy 75 kW to koszt już od ok. 500 tys euro. Biogazownia o mocy 0,999 MW to koszt do niemal 15 mln zł. W zależności od mocy, technologii i cen energii inwestycja w biogazownię rolniczą zwróci się w okresie od 5 do 8 lat. Dotację jaką można uzyskać na tego rodzaju inwestycje pokrywają 50% jej kosztów. W czerwcu 2021 roku NFOŚiGW ma ogłosić nabór wniosków w ramach programu Agroenergia. Dotacje do biogazowni rolniczych mają pojawić się także w nowej Wspólnej Polityce Rolnej.
W kolejnym bloku dotyczącym technicznych zagadnień prof. dr hab. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przedstawił aspekty techniczne małych i dużych biogazowni rolniczych. Zwrócił uwagę na fakt, że proces wytwarzania biogazu jest procesem jak najbardziej naturalnym (zachodzącym np. w żołądkach przeżuwaczy). Do produkcji biogazu potrzeba temperatury ok 38 stopni Celsjusza, wilgotności powyżej 85%, braku obecności tlenu, wolnego mieszania i stałego zasilania wsadem. Biogazownie rolnicze można zasilać pięćdziesięcioma różnymi rodzajami wsadów. Najbardziej popularne w Polsce to obornik, gnojowica i bioodpady. Nie można wyprodukować biogazu tylko z drewna i jego odpadów.
W tej części spotkania przedstawiono również zalety tzw. pofermentu czyli tego, co zostaje po fermentacji. Poferment to doskonała alternatywa dla nawozów mineralnych. To ustabilizowany praktycznie bezwonny materiał zawierający NPK. Z punktu widzenia prawa poferment nie jest nawozem i może być wprowadzany do gleby w dowolnym terminie.
O potencjale inwestycyjnym biogazowni III generacji i korzyściach z ich zastosowania w polskim rolnictwie mówił Mirosław Michalak z firmy Dynamic Biogas. Prezentował najnowsze rozwiązania stosowane w biogazowniach montowanych między innymi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
W bloku ekonomiczno-prawnym prawnik Tomasz Marzec z UAM przedstawił prezentację obejmującą aspekty formalno-prawne inwestycji: od powstania inwestycji, poprzez etap prac budowlanych, do rozpoczęcia ich eksploatacji. Wskazał, iż sprawne przeprowadzenie postępowań administracyjnych istotnie wpływa na opłacalność inwestycji. Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń przedstawiła natomiast możliwości tworzenia Spółdzielni Energetycznych oraz klastrów energii wśród rolników dla zapewnienia bazy surowcowej i prawidłowego funkcjonowania biogazowni rolniczych.
W Chinach funkcjonuje obecnie 43 miliony biogazowni rolniczych, w Niemczech ok. 9,5 tysiąca, w Polsce tylko 116. Miejmy nadzieją, że dzięki takim spotkaniom oraz przy odpowiednim wsparciu finansowym ilość biogazowni rolniczych znacząco wzrośnie w najbliższych latach.
Kontakt z autorem: wirra@wir.org.pl
Pawliczuk Michał
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Webinarium----Biogazownie-rolnicze-----kiedy-warto-w-nie-zainwestowac---.html