W dniu 24 kwietnia br. Fundacja Ratuj Ryby zorganizowała kolejną edycję akcji pt. „VIII Sprzątanie Brzegów Warty od źródła do ujścia + Dorzecza”. Tegoroczna edycja została rozszerzona również o dopływy, w związku z czym została przeprowadzona na terenie całego dorzecza Warty, które obejmuje ponad 54 tys. km2. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu strażaków, rolników, harcerzy, miłośników przyrody oraz wolontariuszy z całej Polski zebrano pozostawione wzdłuż brzegu rzeki śmieci, promując wśród społeczeństwa działania prośrodowskowe.
Na obecną chwilę nie jest jeszcze zanana ostateczna ilość zebranych śmieci. Do organizatorów wciąż spływają informacje ze sztabów, których w tegorocznej edycji było aż 195. Część sztabów ze względów organizacyjnych przeprowadziła akcję sprzątania już w sobotę 23 kwietnia. Wielkopolska Izba Rolnicza aktywnie włącza się w działania związane z oczyszczaniem rzeki Warty.
W powiecie słupeckim wraz z Przewodniczącym RP WIR i członkami z gminy Lądek w akcji uczestniczyła Dyrekcja i Pracownicy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie zbierając śmieci od miejscowości Ląd do Ciążenia.
W powiecie jarocińskim członkowie samorządu rolniczego wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy Żerków, OSP Komorze, Kajaki Żerków oraz harcerzami z 33 WDH im. Mikołaja Kopernika w Żerkowie porządkowali teren w pobliżu przeprawy promowej w Pogorzelicy.
Wielkopolska Izba Rolnicza we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" ufundowała 200 kamizelek i 200 kubków dla uczestników akcji.
Akcja sprzątania brzegów Warty ma wydźwięk środowiskowy i edukacyjny. Rolnicy doskonale znają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dbałość o środowisko. Sami często doświadczają problemu zaśmiecania pól uprawnych, które później muszą uprzątnąć. Myślenie, że wyrzucenie śmieci do lasu, na pole rolnika, czy do rzeki, załatwia sprawę, jest zgubne i krótkowzroczne. Substancje, z których składają się śmieci, wnikają do środowiska, powodując, że ten żywy organizm, jakim jest fauna i flora, choruje i powoli zamiera. Troska o przyrodę przejawia się także w codziennych działaniach Wielkopolskiej Izby Rolniczej m.in. w naszej współpracy z myśliwymi, pszczelarzami i rybakami.
Opracowanie i zdjęcia: Robert Hyżorek
Kontakt z autorem: wirjar@wir.org.pl
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Sprzatanie-rzeki-Warty-2022.html