Dziewiąta odsłona akcji sprzątania brzegów Warty odbędzie się 22 kwietnia br. Tegoroczna edycja została rozszerzona o dorzecza Odry oraz innych rzek i jezior, co w praktyce oznacza iż akcja sprzątania może zostać zorganizowana w każdym zakątku kraju. Pełna nazwa akcji brzmi zatem: „IX Sprzątanie brzegów Warty, Odry oraz innych rzek i jezior w Polsce 2023" Głównym organizatorem akcji jest Sebastian Staśkiewicz z Fundacji „Ratuj Ryby”, który otrzymał nagrodę mieszkańców Poznania w plebiscycie "Wolontariusz Roku 2021".
Co roku, dzięki wspólnemu zaangażowaniu wędkarzy, rolników oraz młodzieży, sprzątane są pozostawione wzdłuż brzegów rzeki śmieci. Ubiegłoroczna edycja spotkała się z bardzo dużym odzewem. Łącznie w 225 sztabach pracowało ponad 2.500 osób. Zebrano prawie 118 ton śmieci. Akcja obejmowała brzeg rzeki Warty na długości 800 km oraz teren całego jej dorzecza i 14 innych rzek.
W ubiegłorocznej edycji Rady Powiatowe w Słupcy i Jarocinie zorganizowały sztaby, które nadzorowały sprzątanie. Wielkopolska Izba Rolnicza we współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW", przygotowała także kamizelki dla wolontariuszy oraz kubki promujące akcję. WIR włącza się w działania związane z oczyszczaniem rzeki Warty, ze względu na troskę o przyrodę, z którą praca rolników jest nierozerwalnie związana. Rolnicy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe stosowanie środków ochrony roślin, czy dbałość o czystość, tak ważnej dla roślin i zwierząt, wody. Rolnicy doświadczają także coraz powszechniejszego problemu zaśmiecania pól uprawnych, które później sami uprzątają. Przekonanie, że wyrzucenie śmieci do lasu, na pole rolnika, czy do rzeki, załatwia sprawę, jest zgubne i krótkowzroczne. Substancje, z których składają się śmieci, wnikają do środowiska, powodując, że ten żywy organizm, jakim jest fauna i flora, choruje i powoli zamiera.
Akcja sprzątania brzegów Warty ma wydźwięk środowiskowy i edukacyjny. Pełną listę zgłoszonych sztabów, zawierającą miejsce przeprowadzania akcji w poszczególnych powiatach, można znaleźć na stronie http://ratujryby.pl/ lub na portalu Facebook. Zachęcamy serdecznie do przyłączenia się do tej akcji i organizacji własnego sztabu, którego zgłoszenia można dokonać wysyłając e-mail z nazwą sztabu i lokalizacją na adres: fundacja@ratujryby.pl
Robert Hyżorek
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Sprzatanie-brzegow-Warty.html