REKLAMA

Problemy rolników ekologicznych uprawiających pszenżyto

pszenżytoW odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”, samorząd rolniczy poinformował resort rolnictwa, że nie wnosi uwag do ww. projektu ponieważ wprowadzane zmiany wydaje się, że są korzystne dla rolników i porządkujące dotychczasowe przepisy.

Przy tej okazji izby rolnicze zwróciły uwagę, że w podobnej sytuacji jak rolnicy uprawiający rośliny na materiał siewny, których problem rozwiązuje niniejsze rozporządzenie, znaleźli się w 2016 roku rolnicy, którzy rozpoczęli zobowiązanie w 2015 roku i posiali pszenżyto – zostali podwójnie skrzywdzeni. Nie otrzymali oni płatności do gruntów obsianych pszenżytem w ramach pakietu 11. za 2015 rok oraz dodatkowo tych gruntów nie mogli przez kolejne 2 lata włączyć do ekologii w ramach pakietu 7., ponieważ nie zostały one objęte zobowiązaniem ekologicznym.

 

 

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl


Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Problemy-rolnikow-ekologicznych-uprawiajacych-pszenzyto-.html
 

125ml milk

pszen%C5%BCyto
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:
komentarz
@ Problemy rolników ekologicznych uprawiających pszenżyto - eco-news.pl
KAZIMIERZ KUŹMA | 2017-08-13 00:09:05 | IP: 188.146.161.*
Prowadzę gospodarstwo ekologiczne od 2010 r, to co mnie i innych rolników spotkało w nowym pakiecie ekologicznym 2014- 2020 zakrawa o pomstę do nieba. Jesienią 2014 r zasiałem pszenżyto ozime w 2015 r dokładnie 15-03- weszła w życie nowa ustawa ekologiczna mówiąca o tym iż pszenżyto jest uprawą paszową i podlega tylko pakietowi 11 , robiąc plan ekologiczny doradca nie zwrócił mi na to uwagi iż do pakietu 11-go muszę spełnić wymóg posiadania min. 0,3 djp na 1 ha upraw paszowych . Mimo iż posiadałem zwierzęta ( kury nieśne 500 szt. i indyki brojlery 200 szt.) w hodowli konwencjonalnej nie wiedząc o tym iż muszę ten fakt zgłosić do jednostki certyfikacyjnej gdyż pierwotnie zwierzęta miały być zgłaszane do kierownika biura powiatowego ARiMR. Gdy udałem się do wspomnianego biura w czerwcu 2015 r celem rejestracji zwierząt , poinformowano mnie iż drób nie jest zwierzęciem rejestrowym i nie poinformowano mnie iż ten fakt mam zgłosić w jednostce certyfikacyjnej w efekcie tego zostałem pozbawiony dopłat ekologicznych do 20 ha , walczę kolejny rok o odzyskanie dopłat , na wszystkie sztuki drobiu mam dokumenty dostawy piskląt do mojego gospodarstwa , ale ARiMR twierdzi że ten fakt miałem zgłosić do jednostki certyfikacyjnej. Jak to możliwe że przepisy do PROW-2014-2020 wchodzą w życie w 2015 r i później jeszcze się je nowelizuje , kto ma za tym wszystkim nadążyć w rolnictwie planuje się z wyprzedzeniem co najmniej półrocznym a nie w ostatniej chwili , może ktoś mi pomoże w walce z ARiMR PROSZĘ

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

pszenżyto Problemy ekologicznych uprawiających rolników ponieważ gruntów pakietu Rozwoju podwójnie płatności skrzywdzeni. otrzymali – obsianych zostali którzy posiali zobowiązanie rozpoczęli rolnicy, znaleźli rozporządzenie, niniejsze rozwiązuje problem których pszenżytem włączyć dodatkowo 2017 NowoczesnaFarma.pl Żródło: Rolniczego Portalu uprzejmości dzięki http://krir.pl Informacja Rolniczych Krajowa   Źródło sierpnia kolejne Opublikowano: Kostecka Justyna ekologicznym.   zobowiązaniem objęte zostały ekologii materiał siewny, sytuacji rośliny szczegółowych objętego ekologiczne” „Rolnictwo finansowej pomocy przyznawania warunków sprawie Obszarów rozporządzenie zmieniającego Rolnictwa Ministra rozporządzenia projekt zaopiniowania przedstawiony odpowiedzi Programem Wiejskich uprawiający rolników rolnicy podobnej uwagę, zwróciły rolnicze okazji przepisy. Przy dotychczasowe porządkujące korzystne 2014-2020”, wydaje zmiany wprowadzane projektu rolnictwa, resort poinformował rolniczy samorząd http://nowoczesnafarma.pl/Problemy-rolnikow-ekologicznych-uprawiajacych-pszenzyto-.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »