W odpowiedzi na przedstawiony do zaopiniowania projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”, samorząd rolniczy poinformował resort rolnictwa, że nie wnosi uwag do ww. projektu ponieważ wprowadzane zmiany wydaje się, że są korzystne dla rolników i porządkujące dotychczasowe przepisy.
Przy tej okazji izby rolnicze zwróciły uwagę, że w podobnej sytuacji jak rolnicy uprawiający rośliny na materiał siewny, których problem rozwiązuje niniejsze rozporządzenie, znaleźli się w 2016 roku rolnicy, którzy rozpoczęli zobowiązanie w 2015 roku i posiali pszenżyto – zostali podwójnie skrzywdzeni. Nie otrzymali oni płatności do gruntów obsianych pszenżytem w ramach pakietu 11. za 2015 rok oraz dodatkowo tych gruntów nie mogli przez kolejne 2 lata włączyć do ekologii w ramach pakietu 7., ponieważ nie zostały one objęte zobowiązaniem ekologicznym.
- Justyna Kostecka
Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Problemy-rolnikow-ekologicznych-uprawiajacych-pszenzyto-.html
Prowadzę gospodarstwo ekologiczne od 2010 r, to co mnie i innych rolników spotkało w nowym pakiecie ekologicznym 2014- 2020 zakrawa o pomstę do nieba. Jesienią 2014 r zasiałem pszenżyto ozime w 2015 r dokładnie 15-03- weszła w życie nowa ustawa ekologiczna mówiąca o tym iż pszenżyto jest uprawą paszową i podlega tylko pakietowi 11 , robiąc plan ekologiczny doradca nie zwrócił mi na to uwagi iż do pakietu 11-go muszę spełnić wymóg posiadania min. 0,3 djp na 1 ha upraw paszowych . Mimo iż posiadałem zwierzęta ( kury nieśne 500 szt. i indyki brojlery 200 szt.) w hodowli konwencjonalnej nie wiedząc o tym iż muszę ten fakt zgłosić do jednostki certyfikacyjnej gdyż pierwotnie zwierzęta miały być zgłaszane do kierownika biura powiatowego ARiMR. Gdy udałem się do wspomnianego biura w czerwcu 2015 r celem rejestracji zwierząt , poinformowano mnie iż drób nie jest zwierzęciem rejestrowym i nie poinformowano mnie iż ten fakt mam zgłosić w jednostce certyfikacyjnej w efekcie tego zostałem pozbawiony dopłat ekologicznych do 20 ha , walczę kolejny rok o odzyskanie dopłat , na wszystkie sztuki drobiu mam dokumenty dostawy piskląt do mojego gospodarstwa , ale ARiMR twierdzi że ten fakt miałem zgłosić do jednostki certyfikacyjnej. Jak to możliwe że przepisy do PROW-2014-2020 wchodzą w życie w 2015 r i później jeszcze się je nowelizuje , kto ma za tym wszystkim nadążyć w rolnictwie planuje się z wyprzedzeniem co najmniej półrocznym a nie w ostatniej chwili , może ktoś mi pomoże w walce z ARiMR PROSZĘ