REKLAMA

Sprawdź swój poziom wiedzy z Zieloną Eskadrą

Ekologia to nie tylko recykling śmieci i jazda rowerem. To rozwój, innowacje, technologia, moda, świadomość siebie i swoich zachowań. Sprawdź co wiesz o eko stylu.

1. Co jest najbardziej ekologicznym sposobem ogrzewania domu?

 • Kocioł olejowy
 • Pompa ciepła
 • Kocioł gazowy

1. Czy można zasilać latarnie psimi odchodami?

 • Oczywiście
 • Absurd

2. Czy znasz miejsce, w którym wystrój jest zrobiony w pełni z recyklingowych materiałów?

 • Tak
 • Nie

3. Czy w Polsce istnieją dofinansowania do instalacji OZE – pomp ciepła?

 • Tak
 • Nie

4. Ile ludzkość wyprodukowała plastiku od 1950 roku ?

 • 8,3 milionów ton
 • 6,2 milionów ton
 • 12 milionów ton

5. Co w największym stopniu przyczynia się do powstawania smogu?

 • Transport
 • Przemysł

Niska emisja, czyli zanieczyszczenia powstające w wyniku ogrzewania domu w procesie spalania


Ogrzewanie domu – najekologiczniejsza jest pompa ciepła
Pompy ciepła to najbardziej ekologiczne rozwiązanie grzewcze, ponieważ korzystają z odnawialnych źródeł energii i nie emitują żadnych zanieczyszczeń. Są przyjazne dla środowiska. Są również wygodne w obsłudze, ponieważ można zaprogramować urządzenie do własnych potrzeb i monitorować jego stan poprzez aplikację. Kolejnym plusem jest czystość, nie musimy mieć oddzielnego pomieszczenia jak w przypadku konwencjonalnego pieca. Pompa może stanąć w pralni, siłowni, a nawet w szafie. Jej poziom hałasu jest bardzo niski, w związku z czym nie przeszkadza nawet jeśli jest zamontowana w domu. Pompa korzysta z darmowych odnawialnych źródeł energii i dlatego pozwala na realne obniżenie kosztów ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody.


Zasilanie latarni odchodami – tak, to możliwe!
Oczywiście, że można zasilać latarnie psimi odchodami. Jest to surowiec, którego pełno w naszym otoczeniu, więc dlaczego nie zrobić z niego dobrego użytku. Odbyłoby się to z korzyścią i dla butów spacerowiczów i dla środowiska. Pierwszą taką lampę wynalazł Brian Harper. Urządzenie mieści się w Anglii w rejonie Malvern Hills. Dostarczanie „paliwa” to prosta sprawa – zamiast wyrzucać odpady do śmietnika bądź pozostawiać na trawniku należy je wrzucić w specjalnej torebce do pojemnika w latarni. Tam mikroorganizmy rozkładają „nośnik energii” na metan, który zasila urządzenie, a pozostałości zostają wykorzystane jako nawóz. Rozwiązanie podoba się ludziom zachęcając ich do wyrzucania odpadów. Do zasilenia lampy przez 2 godziny potrzeba mniej więcej 10 worków odchodów.


Wystrój z materiałów z recyclingu – oczywiście, że jest!
Eko styl opanował cały świat, nawet branża luksusowa zaczyna korzystać z materiałów z recyklingu. Butik Bottletop w Londynie sprzedaje produkty z materiałów z recyklingu. Właściciele sklepu żyją w nurcie zero waste i określają swój sklep jako „zrównoważony luksus”. Twórcy marki w materiałach z recyklingu odkryli wspaniały surowiec do produkcji modnych torebek i innych akcesoriów. Do niedawna produkty można było nabyć tylko przez internet, ale teraz można odwiedzić butik, którego aranżacja jest bezkonkurencyjna. Wystrój to między innymi 2700 zawieszonych aluminiowych puszek, posadzka wykonana jest z recyklingowych opon. Sklep jest połączeniem technologii i ręcznie wykonanych rzeczy, które komponują się w harmonijny sposób.


Dofinansowania do instalacji OZE – jak najbardziej są dostępne!
Instalacja pompy ciepła ze względu na swój ekologiczny charakter jest dotowana przez instytucje takie jak: Urzędy Marszałkowskie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych ARiMR, NFOŚiGW, WFOŚiGW, Fundusz Termomodernizacji i Remontów (zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego), samorządy gminne i powiatowe. Więcej informacji na temat możliwości dofinansowania na stronie www.dotacjepompy.pl


Produkcja plastiku – aż 8,3 milionów ton
Aż 8,3 milionów ton plastiku zostało wyprodukowanych od 1950 roku. Z czego aż 6,5 milionów to odpady, które straciły zdatność do użytku, 9% z nich poddanych zostało recyclingowi, a 12% udało się zutylizować poprzez spalenie. Reszta, czyli 79% znajduje się na wysypiskach i prawdopodobnie nigdy nie zostanie w żaden sposób zutylizowana. Szokować może fakt, że to w latach 2004-2017 powstał największy odsetek plastiku. W ciągu 13 lat udało się wyprodukować więcej plastiku niż poprzedzające ten okres pół wieku.


Niska emisja to ponad 50% zanieczyszczenia powietrza!
Niska emisja to zanieczyszczenia pochodzące z kotłów i pieców do ogrzewania domów. Stanowi 52% smogu. Inne czynniki to:

 • Przemysł – 17%
 • Transport – 10%
 • Energetyka – 9%
 • Inne źródła – 8%
 • Rolnictwo – 4%

Źródłem emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu jest:

 • Niska emisja – 87%
 • Przemysł – 11%
 • Energetyka – 2%

O kampanii „Zielona Eskadra”
Kampania „Zielona Eskadra” jest inicjatywą firmy NIBE-BIAWAR, producenta energooszczędnych urządzeń grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Celem kampanii jest propagowanie życia w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju, promowanie ekologicznych rozwiązań technicznych, a także prośrodowiskowej postawy. 
Strona internetowa: www.zielonaeskadra.pl
Facebook: www.facebook.com/ZielonaEskadra/
Instagram: @zielonaeskadra  

 


O NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.
NIBE AB to przedsiębiorstwo będące największym producentem urządzeń grzewczych oraz liderem na rynku europejskim w sprzedaży pomp ciepła i elektrycznych ogrzewaczy wody. Ten szwedzki koncern od 1952 roku zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych, ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań w zakresie ogrzewania budynków w gospodarstwach domowych oraz w dużych obiektach komercyjnych. Firma NIBE-BIAWAR Sp. z o.o. dołączyła do rodziny NIBE w 2000 roku, stopniowo wprowadzając do oferty urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym pompy ciepła, stając się liderem sektora w Polsce.
 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

komercyjnych. rakotwórczego emisji 4% Źródłem Rolnictwo dużych obiektach Transport to: dołączyła czynniki smogu. Stanowi domów. pieców kotłów luksus”. powietrza! Niska pochodzące świat, „zrównoważony zanieczyszczeń. potrzeb własnych urządzenie zaprogramować obsłudze, wygodne również przyjazne żadnych aplikację. emitują korzystają grzewcze, rozwiązanie ekologiczne ciepła Pompy najekologiczniejsza spalania Ogrzewanie monitorować Kolejnym wyniku szafie. korzysta zamontowana jeśli przeszkadza związku niski, bardzo hałasu siłowni, plusem pralni, stanąć pieca. konwencjonalnego przypadku pomieszczenia oddzielnego musimy czystość, procesie powstające dlatego swoich gazowy 1. ciepła olejowy domu? sposobem ekologicznym stylu. 1. zachowań. siebie Oczywiście świadomość technologia, innowacje, rozwój, rowerem. śmieci recykling Ekologia odchodami? Absurd 2. emisja, ludzkość Przemysł Niska Transport smogu? powstawania przyczynia stopniu ton 5. wyprodukowała Nie 4. miejsce, ciepła? istnieją Polsce Nie 3. materiałów? pełni zrobiony wystrój którym darmowych pozwala określają zasila ludziom podoba Rozwiązanie nawóz. wykorzystane zostają pozostałości urządzenie, który wyrzucania metan, energii” „nośnik rozkładają mikroorganizmy latarni. pojemnika torebce zachęcając odpadów. wrzucić zaczyna nurcie żyją sklepu Właściciele sprzedaje Londynie Bottletop korzystać luksusowa zasilenia branża opanował jest! Eko oczywiście, recyclingu odchodów. Wystrój worków potrzeba godziny specjalnej należy realne surowiec, Odbyłoby użytku. dobrego zrobić dlaczego otoczeniu, naszym pełno odchodami. butów możliwe! Oczywiście, odchodami latarni wody. Zasilanie ciepłej chłodzenia ogrzewania, kosztów obniżenie korzyścią spacerowiczów trawniku „paliwa” pozostawiać bądź śmietnika odpady wyrzucać zamiast sprawa prosta Dostarczanie Pierwszą Hills. Malvern rejonie Anglii mieści Urządzenie Harper. wynalazł lampę Polsce.  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »