REKLAMA

Psy w Rosji trute w ramach „oczyszczania” ulic przed Mundialem

 Warszawa, 23 maja 2018 r.

 

Otwarte Klatki rozpoczęły kampanię społeczną związaną ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w piłce nożnej. Aktywiści nawołują federację FIFA do wzięcia odpowiedzialności za masowe uśmiercanie psów, jakie ma obecnie miejsce w Rosji.

Organizacja udostępniła materiały wideo zarejestrowane w miastach wybranych na gospodarzy mistrzostw, na których widoczny jest umierający w wyniku otrucia pies. Pomimo wcześniejszych deklaracji rosyjskiego rządu i obietnic zapewnienia bezpańskim zwierzętom bezpiecznego schronienia przed Mistrzostwami Świata, życie tysięcy z nich jest nadal zagrożone. Stowarzyszenie Otwarte Klatki razem z organizacją Anima International rozpoczęły więc międzynarodową kampanię, w której domagają się, aby FIFA wzięła na siebie częściową odpowiedzialność za sytuację i dodała do swojego Kodeksu Etycznego nową klauzulę dotyczącą dobrostanu zwierząt. Od poniedziałku prawie 20 000 ludzi w poszczególnych krajach zdecydowało się podpisać petycję i wesprzeć akcję.

Nagrania z Wołgogradu, jednego z miast-gospodarzy Mundialu, pokazują leżącego w śniegu i zwijającego się w konwulsjach psa, który wymiotuje krwią, próbuje łapać oddech, a na końcu umiera powolną i bolesną śmiercią. Na innych materiałach widać głodujące psy, poszukujące jedzenia w Samarze. Zdesperowane zwierzęta, nie mając innego wyboru, chwytają za pozostawione na ulicy mięso, które wcześniej zostało nafaszerowane trującymi chemikaliami. Martwe ciała psów, które zdecydowały się zaufać człowiekowi, są wywożone ciężarówkami następnego ranka i wyrzucane jak śmieci. Inne zwierzęta są ścigane przez tzw. “szwadrony śmierci”, złożone z ludzi otrzymujących wynagrodzenie za każde zabite zwierzę.

Jak zauważają organizatorzy kampanii, trucie psów w celu oczyszczenia ulic wybranych miast jest nie tylko okrutne, ale również wysoce nieskuteczne. Usunięcie psów z wybranego obszaru daje możliwość przejęcia zasobów takich jak pożywienie, czy terytorium, przez inne osobniki. Przeniesienie się części z nich na dany obszar skutkuje z kolei dalszym napędzaniem zabijania. Według organizacji prozwierzęcych, jak również środowiska naukowego, tylko długoterminowe programy kastracji i sterylizacji pozwalają w sposób efektywny zapanować nad populacją bezdomnych psów.

Obrońcy zwierząt przekonują, że obowiązkiem FIFA jest podjęcie wszystkich możliwych prób zatrzymania tej jawnej przemocy. Przytaczają m.in. Kodeks Etyczny federacji, w którym zobowiązuje się ona do “ciągłych prób ochrony wizerunku piłki nożnej, zwłaszcza w ramach FIFA, przed niebezpieczeństwami i szkodami w wyniku nielegalnych, niemoralnych lub nieetycznych metod i praktyk”. W tym kontekście oczywistym wydaje się, że dopuszczanie skojarzenia między piłką nożną i biciem oraz truciem bezdomnych zwierząt - czynami zarówno niemoralnymi, jak i nieetycznymi - stoi w sprzeczności z Kodeksem.

Iga Lebuda, koordynatorka kampanii w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki komentuje: “Puchar Świata FIFA jest jednym z najwspanialszych wydarzeń sportowych na świecie i powinien inspirować do zaangażowania i sukcesów. Zamiast tego, wydarzenie zostało naznaczone brutalnymi otruciami bezpańskich psów, które mają pomóc w <<upiększeniu>> wizerunku miast-gospodarzy. Zabijanie zwierząt, których jedyną zbrodnią jest nie posiadanie rodziny, którą mogłyby kochać, jest zarówno niemoralne, jak i nieefktywne. Wzywamy miłośników zwierząt na całym świecie do podpisania naszej petycji do FIFA i pomocy w zakończeniu na dobre tego rodzaju praktyk”.

 

Kontakt dla mediów:
Anna Iżyńska
Specjalistka ds. Komunikacji w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki
Tel: +48 694 335 195
Email: anna.izynska@otwarteklatki.pl
www.otwarteklatki.pl

Petycja do FIFA: https://krwawafifa.pl/

Zdjęcia i nagrania: https://drive.google.com/drive/folders/1bvML25JC3izprK4tWgQ-NvlnZwImKsxY

 

Źródło:

Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

O Stowarzyszeniu Otwarte Klatki
Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012 r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.
Otwarte Klatki mają również zagraniczne oddziały na Litwie, Ukrainie, w Estonii i Wielkiej Brytanii, znane pod szyldem Open Cages. Stowarzyszenie współpracuje z organizacjami z całego świata, w ramach koalicji Fur Free Alliance i Open Wing Alliance.

 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

miłośników rodzaju zakończeniu pomocy petycji naszej podpisania całym Wzywamy mediów: Anna nieefktywne. niemoralne, kochać, sterylizacji którą rodziny, posiadanie zbrodnią praktyk”.   Kontakt Iżyńska Specjalistka warunków powstało dokumentowanie społecznych, systemowych wprowadzanie poprzez cierpieniu zapobiegać Klatki Stowarzyszenie Komunikacji Klatki. O https://drive.google.com/drive/folders/1bvML25JC3izprK4tWgQ-NvlnZwImKsxY   Źródło: Stowarzyszenia nagrania: https://krwawafifa.pl/ Zdjęcia www.otwarteklatki.pl Petycja anna.izynska@otwarteklatki.pl 195 Email: Klatki Tel: pozwalają napędzaniem kastracji siebie Etycznego Kodeksu swojego dodała sytuację odpowiedzialność częściową wzięła dotyczącą domagają której kampanię, międzynarodową International organizacją zagrożone. klauzulę dobrostanu życie Wołgogradu, zwijającego śniegu leżącego pokazują Mundialu, miast-gospodarzy jednego akcję. Nagrania poniedziałku wesprzeć petycję podpisać zdecydowało krajach poszczególnych prawie tysięcy Świata, który Aktywiści obecnie uśmiercanie masowe odpowiedzialności wzięcia federację nawołują nożnej. Rosji. Organizacja piłce zbliżającymi związaną społeczną kampanię r.   Otwarte  Warszawa, miejsce udostępniła schronienia deklaracji bezpiecznego zwierzętom bezpańskim zapewnienia obietnic rządu rosyjskiego wcześniejszych materiały Pomimo otrucia umierający widoczny mistrzostw, gospodarzy zarejestrowane konwulsjach wymiotuje programy organizatorzy Usunięcie nieskuteczne. wysoce okrutne, oczyszczenia trucie kampanii, zauważają obszaru zwierzę. Jak zabite każde wynagrodzenie otrzymujących złożone śmierci”, wybranego możliwość ścigane dalszym długoterminowe naukowego, środowiska prozwierzęcych, organizacji Według zabijania. skutkuje przejęcia obszar części Przeniesienie osobniki. terytorium, pożywienie, zasobów “szwadrony zwierzęta krwią, innych Zdesperowane Samarze. jedzenia poszukujące głodujące widać materiałach śmiercią. mając bolesną powolną umiera końcu oddech, łapać próbuje zwierzęta, innego śmieci. ciała wyrzucane następnego ciężarówkami wywożone człowiekowi, zaufać zdecydowały Martwe wyboru, chemikaliami. trującymi nafaszerowane wcześniej mięso, pozostawione chwytają Alliance.  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »