Rząd znowelizował rozporządzenie o stanie klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Dzięki temu uda się pomóc w rozwiązaniu problemu transportu i składowania odpadów popowodziowych.
Zmiana rozporządzenia jest odpowiedzią na sytuacje zgłaszane z terenów dotkniętych powodzią. Nowy przepis ma rozwiązać problemy transportu i składowania odpadów poprzez stworzenie możliwości podejmowania dodatkowych działań w zakresie gospodarowania odpadami, powstałymi w wyniku powodzi.
Pomagamy w rozwiązaniu problemu odpadów na terenach powodziowych. Jesteśmy w kontakcie z samorządami i reagujemy na potrzeby ludzi. Kluczowe jest poradzenie sobie z ogromną ilością odpadów, by nie stanowiły problemu czy wręcz zagrożenia dla mieszkańców. Zaproponowaliśmy dodanie do rozporządzenia o stanie klęski żywiołowej nowego narzędzia, by poradzić sobie w trudnej sytuacji
– mówi Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.
Stan klęski żywiołowej skutkuje wytworzeniem istotnych mas odpadów wymagających zagospodarowania w warunkach nadzwyczajnych. W związku z powyższym może występować konieczność działań interwencyjnych, takich jak:
- zaangażowanie dostępnej floty pojazdów do transportu odpadów,
- organizowanie doraźnego magazynowania odpadów,
- bieżącego przetwarzania nadprogramowych mas odpadów,
- usprawnienia procedur przyjmowania odpadów do instalacji.
Zwyczajowo, tego typu działania wymagają specjalnych zezwoleń dla podmiotów, które je realizują. Celem zmiany rozporządzenia jest zwiększenie możliwości radzenia sobie z odpadami.
Chodzi tu między innymi o zwiększające się ilości tych odpadów, które w czasie klęski żywiołowej mogą przekraczać sumy opisane w posiadanych zezwoleniach.
Zmiana przepisów umożliwi podjęcie administracji publicznej działań w czasie klęski żywiołowej i w okresie usuwania jej skutków, co pomoże mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią.
Materiały
Nowelizacja rozporządzenia - Dziennik UstawŹródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat