REKLAMA

Kominek w domu pasywnym. Czy w ogóle jest potrzebny?


Nadia 8 sv full 1Wraz z rosnącymi cenami ogrzewania rośnie zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii oraz sposoby obniżenia jej zużycia. Pojawiają się nowoczesne technologie, które pozwalają na budowę maksymalnie energooszczędnych i szczelnych budynków. Czy w tej perspektywie budowa kominka jest w ogóle możliwa?
Dom pasywny oznacza nowe podejście do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Ulepszone parametry, systemy i nowoczesne elementy takiego obiektu pozwalają niemal całkowicie zredukować potrzebę instalacji grzewczych. Zastępują je najczęściej pasywne sposoby pobierania energii słonecznej, np. całkowite przeszklenie ścian od strony południowej.


Oszczędzanie energii a zapotrzebowanie na ciepło
W domach pasywnych ograniczenie zapotrzebowania na ciepło jest tak duże, że zwykle nie stosuje się w nich standardowego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W polskich warunkach klimatycznych, zwłaszcza w przypadku domów jednorodzinnych, konieczne jest jednak użycie niewielkiego układu grzewczego w postaci grzejników lub ogrzewania podłogowego. Aby zbilansować zapotrzebowanie na ciepło, wykorzystuje się także energię pozyskaną z promieni słonecznych, rekuperację, czyli odzysk ciepła z wentylacji lub zyski cieplne pochodzenia wewnętrznego np. z urządzeń elektrycznych. Jednym z rozwiązań odpowiednich dla polskich warunków klimatycznych może być także kominek.


Jaki kominek do domu energooszczędnego?
Obecność kominka w budynku pasywnym należy uwzględnić już na samym początku planowania budowy. Wiąże się to z restrykcyjnymi wymogami dotyczącymi energooszczędności i wentylacji w tego rodzaju budownictwie. Już na etapie projektowania obiektu sprawdza się bowiem jego bilans energetyczny.


Każde ujście powietrza z budynku powoduje straty energii i skutkuje zwiększaniem się kosztów ogrzewania. Decydując się na zakup kominka, warto postawić na szczelne urządzenie, które będzie współgrać z wewnętrznym systemem wentylacji. - Dobrze sprawdzą się w tej roli produkty z zamkniętą komorą spalania, które podczas pracy nie pobierają tlenu z pomieszczenia – zauważa ekspert firmy Kratki.pl, Sylwester Kałwiński. - Kominek, który idealnie nada się do tego rodzaju budynku, powinien posiadać zamknięta komorę spalania i posiadać dolot powietrza z zewnątrz
Tlen potrzebny do spalania jest dostarczany szczelnie z zewnątrz do urządzenia. Dzięki temu nie zakłóci pracy urządzeń wentylacji mechanicznej w domu. Przy zakupie kominka powinna interesować nas także jego efektywność energetyczna.


Warto mieć na uwadze, że kominek w domu energooszczędnym nie powinien być dużych rozmiarów. Jego moc nie jest tym czynnikiem, który decyduje o wyborze urządzenia. U naszych zachodnich sąsiadów coraz większą popularnością cieszą się te o mocy do 10 kW. – mówi Sylwester Kałwiński.


Ciepło wytworzone w kominku wykorzystuje się do ogrzania pomieszczeń dzięki rozprowadzeniu ogrzanego powietrza lub wody oraz przez bezpośrednie promieniowanie przez szybę i zabudowę. Używanie kominka może stanowić zatem optymalne, efektywne i ekonomiczne uzupełnienie instalacji w budownictwie energooszczędnym.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Nadia 8 sv full 1
powinien rodzaju kominek sposoby budynku spalania ogrzewania Dobrze sprawdzą produkty spalania, zamkniętą komorą podczas pobierają pomieszczenia Kratki.pl, zauważa wentylacji. ekspert kominka, systemem powoduje dotyczącymi energooszczędności etapie projektowania sprawdza bowiem bilans energetyczny. Każde ujście straty wewnętrznym skutkuje zwiększaniem kosztów ogrzewania. Decydując postawić szczelne urządzenie, współgrać Kałwiński. zewnątrz Tlen Kominek, ogrzanego popularnością cieszą mówi Kałwiński. Ciepło wytworzone kominku ogrzania pomieszczeń dzięki rozprowadzeniu bezpośrednie sąsiadów promieniowanie szybę zabudowę. Używanie stanowić optymalne, efektywne ekonomiczne uzupełnienie budownictwie większą zachodnich idealnie mechanicznej budynku, zamknięta komorę restrykcyjnymi potrzebny dostarczany szczelnie zewnątrz Dzięki zakłóci zakupie naszych powinna interesować efektywność energetyczna. Warto uwadze, energooszczędnym dużych rozmiarów. czynnikiem, decyduje wyborze wymogami klimatycznych Wiąże najczęściej systemy elementy takiego niemal całkowicie zredukować potrzebę grzewczych. Zastępują pasywne Ulepszone pobierania słonecznej, całkowite przeszklenie ścian strony południowej. Oszczędzanie ciepło W domach pasywnych parametry, współczesnym zapotrzebowania budowę Wraz rosnącymi cenami rośnie alternatywne źródła obniżenia zużycia. Pojawiają technologie, maksymalnie oszczędzania energooszczędnych szczelnych budynków. perspektywie budowa ogóle możliwa? Dom pasywny oznacza podejście ograniczenie ciepło budowy. elektrycznych. pozyskaną promieni słonecznych, rekuperację, odzysk ciepła cieplne pochodzenia wewnętrznego Jednym ciepło, rozwiązań odpowiednich warunków kominek. Jaki energooszczędnego? Obecność pasywnym należy uwzględnić początku planowania energię zbilansować duże, zwłaszcza zwykle stosuje standardowego systemu grzewczego, jedynie dogrzewanie wentylacyjnego. warunkach klimatycznych, przypadku podłogowego. domów jednorodzinnych, konieczne jednak użycie niewielkiego układu grzewczego postaci grzejników energooszczędnym.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »