Co to jest inwentaryzacja przyrodnicza?
Inwentaryzacja przyrodnicza to działanie polegające na przeprowadzeniu pełnego i dokładnego spisu elementów przyrody, które znajdują się na badanym obszarze. Chodzi przy tym zarówno o obecną tam florę, jak i występującą w tym miejscu faunę. Dokładność procedur spisowych jest o tyle istotne, iż na tej podstawie można określić nie tylko to, jaki jest obecny stan środowiska w konkretnym miejscu, lecz również jaki potencjał wykazuje ona na przyszłość.
Dodatkowo dokumentacja tego typu pozwala również określić bioróżnorodność w danym obszarze.
Kiedy przeprowadzana jest inwentaryzacja przyrodnicza?
Jedną z okoliczności, w których inwentaryzacja przyrodnicza okazuje się wyjątkowo istotna, jest sytuacja, w której na danym obszarze planowane są prace inwestycyjne. W takich sytuacjach wykonanie spisu flory i fauny, wraz z oceną jej stanu, pomaga w określeniu tego, na ile planowane działania mogą oddziaływać na środowisko naturalne.
Jednak to nie jedyna sytuacja, w której tego rodzaju procedury okazują się przydatne. Wyniki mogą bowiem pomóc również w monitorowaniu zmian przyrodniczych – w szczególności w sytuacji, w której istnieją obawy co do wpływu ludzkiej działalności w okolicy.
Samą inwentaryzację można zlecić chociażby na stronie http://inwentaryzacja-przyrodnicza.pl/bydgoszcz/, uzyskując pewność, że procedury zostaną wykonane zgodnie z bieżącymi unormowaniami prawnymi.
Warto zauważyć, że uzyskane wyniki to nie tylko czysta informacja. To również wskazówki, które pozwalają określić, w jaki sposób prowadzić inwestycje, aby minimalizować oddziaływanie na środowisko. Co więcej, wyniki inwentaryzacji przyrodniczej mogą pomóc w ustaleniu, czy niezbędne jest podjęcie określonych kroków na rzecz ochrony bioróżnorodności w badanym miejscu.