Czy śmieci w domu wyrzucają kobiety czy mężczyźni?
Dlaczego nie chce się nam segregować? Czy pomóc mogą kary?
Czy mamy w domu więcej niż jeden pojemnik na śmieci?
Rozpoczął się trzeci tydzień kampanii ekologicznej „Dobrze trafiłeś!”. Po drugim tygodniu średni wynik poziomu segregacji wzrósł o jedną trzecią i wyniósł 23 procent. W międzyczasie FCC Polska zrealizowało wśród uczestników kampanii badanie opinii, które rzuca ciekawe światło na nawyki segregacji śmieci.
Niemal połowa badanych (45 proc.) deklaruje, że segreguje śmieci regularnie i robi to prawidłowo. Osoby, które nie segregują odpadów w ogóle za przyczynę podają najczęściej brak czasu. 17 proc. respondentów nie widzi sensu przeprowadzania segregacji.
Pytani o najlepszą motywację do rozpoczęcia lub zwiększenia stopnia segregacji odpadów, zabrzanie wskazywali najczęściej otrzymanie darmowych pojemników do segregacji w domu (28 proc. ankietowanych), ale tyle samo osób odpowiedziało też, że skuteczną metodą byłyby korzyści finansowe lub kary za brak segregacji.
Z kolei mieszkańcy, którzy skrupulatnie segregują odpady, jako główną przyczynę swoich działań wskazali troskę o środowisko (47 proc. respondentów). Pozostałych skłania do tego chęć przestrzegania przepisów (13 proc.), nawyki wyniesione z domu (11 proc.) lub niższe koszty wywozu śmieci (5 proc.).
Wyniki nastrajają pozytywnie pod kątem skuteczności mieszkańców – jedynie 1/3 z nich miewa problem z wyborem odpowiedniego pojemnika.
Co ciekawe, segregacja w domach odbywa się często z użyciem jedynie dwóch koszy – na odpady zmieszane i na surowce wtórne. Dokładna selekcja następuje przy wyrzucaniu odpadów do śmietników na zewnątrz. Pomysł na używanie dwóch koszy ma lekką przewagę względem zwolenników trzech i więcej pojemników (48 do 44 proc.).
Badanie wykazało dodatkowo, że wyrzucenie śmieci to w większości męski obowiązek domowy (57 proc.).
Kampania ekologiczna „Dobrze trafiłeś!”, której organizatorem jest FCC Polska, to przede wszystkim konkurs oparty na rywalizacji 5 grup bloków: przy ulicy Bytomskiej, św. Jana, Kossaka, Piłsudskiego, Dworskiej, Poprzecznej oraz Trocera w Zabrzu. Ich mieszkańcy mają za zadanie podnieść poziom segregacji odpadów w swoim bloku. Na poprawę stopnia segregacji mieszkańcy mają cztery tygodnie. Co tydzień następuje podsumowanie wyników, które zostają wywieszone na klatkach schodowych. Każdy blok ma jasną informację, jak wyglądają postępy w pozostałych czterech lokacjach. Finał konkursu odbędzie się w drugiej połowie lipca, a nagrodą będzie zestaw gadżetów ekologicznych oraz tytuł „Mistrzów segregacji” dla mieszkańców danego bloku.
Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców Zabrza do lepszej segregacji śmieci – to pierwsza tego typu akcja w Polsce, a dzięki elementom tzw. „grywalizacji”, ma na celu wyrobienie oraz utrwalenie nawyku segregacji.
Więcej informacji o kampanii na stronie www.fcc-group.pl/dobrzetrafiles