29 lipca 2022 r. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr Przemysław Ligenza zawarł umowę na udostępnienie środków dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie, inaugurując Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Uroczystość odbyła się w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a lubelski Fundusz jest pierwszym z 16 WFOŚiGW, który otrzymał środki i jednocześnie ogłosił swój nabór w ramach Programu.
Spotkanie na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS - który jest beneficjentem wielu programów edukacji ekologicznej finansowanych ze środków WFOŚiGW w Lublinie - było połączone z briefingiem prasowym. Uczestniczyli w nim także m.in. Dyrektor Biura Ministra Klimatu i Środowiska Michał Wójcik, Prezes WFOŚiGW w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski, kierownictwo Departamentu Edukacji, Komunikacji i Ochrony Przyrody Dyrektor Katarzyna Zaczek oraz Zastępca Dyrektora Norman Czarnecki, a także Dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS Grażyna Szymczak.
– Program Regionalnego Wsparcia Edukacji jest dla wszystkich województw, ale lubelskie jest pierwszym, które go realizuje – powiedział Przemysław Ligenza w wywiadzie dla TVP 3 Lublin. – Narodowy Fundusz na ten program przekazuje 56 mln zł, co w połączeniu z wkładem własnym Wojewódzkich Funduszy pozwoli przeznaczyć na edukacje ekologiczną w Polsce ponad 60 mln. Fundusze będą ogłaszać konkursy dla tych, którzy mają doświadczenie i potencjał w sferze działań edukacyjnych. Te konkursy są ukierunkowane na różne formy wsparcia edukacji ekologicznej.
W ramach naborów ogłaszanych przez WFOŚiGW przewidywane jest dofinansowanie projektów edukacyjnych wykorzystujących działania bezpośrednio i pośrednio trafiające do odbiorcy, takich jak: warsztaty, szkolenia, konferencje, seminaria, programy i kampanie edukacyjne, konkursy, filmy, spoty, audycje, prasa, pomoce dydaktyczne oraz infrastruktura służąca edukacji ekologicznej itp. Szczegóły naborów znajdą się w ogłoszeniach publikowanych na stronach poszczególnych WFOŚiGW. Zgodnie z Programem projekt mogący uzyskać dofinansowanie w WF nie może trwać dłużej niż 2 lata, jego minimalny zasięg (czyli liczba osób które wzięły w nim udział) to 5 000 osób, z których 500 weźmie udział w działaniach bezpośrednich. W ogłaszanych naborach w ramach Programu można uzyskać dotacje w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych, wyższy poziom dofinansowania przewidziany jest jedynie dla gmin położonych na terenie parków narodowych. Maksymalna kwota dofinansowania jaką można uzyskać to 150 000 zł.
Zdjęcia (2)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat