Celem Programu finansowanego przez NFOŚiGW pn. „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej, upowszechnianie wiedzy, aktywizacja społeczna, budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształtowanie postaw proekologicznych społeczeństwa (w tym dzieci i młodzieży) w zakresie tematyki: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach finansowanych przedsięwzięć o zasięgu lokalnym i regionalnym. Umowę w tej sprawie podpisali 18 sierpnia br. w Rzeszowie zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski oraz Adam Skiba prezesa Zarządu WFOŚiGW w Rzeszowie.
Budżet ogólnopolskiego programu wynosi 56 mln zł ze środków NFOŚiGW, które są udostępniane Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z przeznaczeniem na udzielanie dotacji beneficjentom końcowym wybranym w trybie konkursowym. Dzięki tym środkom w całej Polsce zostanie zrealizowanych około pół tysiąca projektów. Jest to bardzo ważny krok w stronę wspierania oddolnej aktywności w budowaniu proekologicznych postaw oraz rozwijaniu wiedzy w tak ważnych dziś obszarach.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Rzeszowie wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców województwa podkarpackiego oraz zauważając jak istotną rolę odgrywa edukacja ekologiczna w kształtowaniu środowiska i jego ochronie, corocznie udziela wsparcia finansowego dla jej różnych form. Dofinansowywane przez Fundusz zadania, służą kształtowaniu właściwych postaw mieszkańców województwa w różnych grupach wiekowych wobec środowiska przyrodniczego i upowszechnianiu wiedzy ekologicznej. Są to głównie zadania związane z doposażaniem baz edukacji ekologicznej, tworzeniem i modernizacją terenowych ścieżek edukacyjnych, organizacją akcji
i konkursów, wydrukiem publikacji oraz produkcją i emisją treści edukacyjnych w mediach. Beneficjentami pomocy są głównie jednostki samorządu terytorialnego, parki narodowe, stowarzyszenia oraz fundacje.
„Dla województwa podkarpackiego, podobnie jak dla wielu innych regionów Polski, kwestie smogu i walki o czyste powietrze, nisko i zeroemisyjnego transportu czy odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, są nadal tematami wymagającymi wielu działań edukacyjnych. Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej pozwala znaleźć na ten cel środki finansowe. Przeznaczona na Program kwota 56 mln. zł, w połączeniu z wkładem własnym Wojewódzkich Funduszy da ponad 60 mln złotych, co stanowi znaczny wkład w rozwój edukacji ekologicznej na poziomie regionalnym i lokalnym w Polsce.” – powiedział Paweł Mirowski zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Źródło
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
https://www.nfosigw.gov.pl/