REKLAMA

Grupa EKOTECH w 2018 roku przetworzyła dla budownictwa ponad 300 tys. ton popiołu z energetyki węglowej. Posłużył do budowy m.in. trasy S3

 

 
Grupa EKOTECH, rozwijająca od ponad 20 lat technologię przetwarzania popiołu węglowego
w produkty budowlane, w 2018 roku dostarczyła na place budów 319 tys. ton spoiwa TEFRA
®.
To bardziej ekologiczny zamiennik cementu i wapna, który został wykorzystany m.in. przy budowie oddanego w tym roku odcinka trasy ekspresowej S3 między Nową Solą a Legnicą.
 
Zwiększenie produkcji TEFRY® o 22 procent w stosunku do zeszłego roku oznacza także jeszcze większą redukcję emisji CO2, która powstaje przy produkcji cementu. W tym roku udało się ją zmniejszyć o 157 tys. ton.
Tak wysoki wynik jest dowodem na to, że mądrze zarządzana energetyka węglowa może przynosić ograniczenie emisji, a rosnąca produkcja spoiwa pokazuje, że jest popyt na rozwiązania na bazie popiołu z energetyki węglowej. Pomijając kontekst biznesowy, który oczywiście również jest dla nas ważny, najbardziej przy podsumowaniu roku 2018 cieszy fakt, że wskaźniki te pokazują tak naprawdę rosnącą świadomość dot. wykorzystania minerałów antropogenicznych. – podkreśla Kamil Szczygielski, Prezes Grupy EKOTECH. – To świetnie rokuje na przyszłość, szczególnie w Polsce, gdzie nie wykorzystuje się w pełni potencjału tkwiącego w ubocznych produktach spalania węgla. – dodaje.
 
 
Jak zastosowanie TEFRY® ogranicza emisję CO2
Jednym ze składników cementu jest klinkier portlandzki – materiał do którego produkcji potrzebna jest bardzo wysoka temperatura. Wytwarza się ją poprzez spalanie paliw kopalnych, co prowadzi także do emisji CO2. Jak szacują naukowcy z Berkeley, 7 proc. CO2 co roku dostającego się do atmosfery powstaje właśnie przy produkcji cementu. Do produkcji TEFRY® stosuje się materiał nie wymagający dalszej obróbki termicznej – popiół węglowy.
Grupa EKOTECH swoją działalnością wpisuje się w założenia gospodarki bezodpadowej, eliminując problem składowania popiołu. Uwzględnia także fakt, że jeszcze przez wiele lat Polska będzie inwestowała w energetykę węglową. Rozwijanie przyjaznych klimatowi rozwiązań jest globalnym wyzwaniem - odbywającą się w Katowicach Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP 24) była poświęcona m.in. ekologicznym technologiom.
 
Technologia wytwarzania TEFRY®, jej właściwości, a także przeznaczenie, wpisuje się w zagadnienia międzynarodowego szczytu klimatycznego, co tylko potwierdza, że obraliśmy najlepszy z możliwych kierunków w kontekście poprawy sytuacji klimatycznej nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam, gdzie powstają uboczne produkty spalania. – zaznacza Szczygielski.
 
Co istotne, technologia ta sprawdza się w praktyce. Z wykorzystaniem spoiw TEFRA® w całym kraju zostało wybudowanych już przeszło 800 km dróg ekspresowych i autostrad, w tym m.in. oddany do użytku w tym roku odcinek trasy S3 między Nową Solą a Legnicą.
 
Najważniejsze to zmienić sposób postrzegania popiołu. W Polsce w przeważającej większości wciąż jest on uważany za odpad, z którym nie da się zrobić nic więcej, niż tylko go składować, co jest oczywiście kosztowne, zatruwa środowisko i najzwyczajniej w świecie stwarza problem. My udowodniliśmy, że popiół nie musi generować kosztów, a co ważniejsze odpowiednio przetworzony, przyczynia się do zmniejszenia emisji do atmosfery dwutlenku węgla – podsumowuje Prezes Zarządu EKOTECH.
 
 
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

technologiom.   Technologia wytwarzania TEFRY®, zagadnienia przeznaczenie, Katowicach przyczynia międzynarodowego szczytu klimatycznego, potwierdza, obraliśmy najlepszy możliwych przetworzony, Konferencją wyzwaniem odbywającą dwutlenku Zarządu założenia gospodarki bezodpadowej, eliminując problem podsumowuje składowania węgla Uwzględnia Polska kontekście inwestowała energetykę węglową. Rozwijanie przyjaznych klimatowi rozwiązań globalnym zmniejszenia kierunków sytuacji poprawy uważany sposób postrzegania Polsce ważniejsze przeważającej kosztów, większości wciąż generować udowodniliśmy, odpad, Legnicą.   Najważniejsze którym zrobić problem. więcej, stwarza składować, kosztowne, zatruwa środowisko najzwyczajniej zmienić odcinek świecie sprawdza klimatycznej wszędzie powstają uboczne spalania. zaznacza Szczygielski.   Co istotne, technologia odpowiednio działalnością użytku wykorzystaniem TEFRA® całym zostało wybudowanych przeszło dróg ekspresowych autostrad, oddany praktyce. szacują swoją przynosić która udało zmniejszyć ton. Tak wysoki dowodem mądrze zarządzana energetyka węglowa ograniczenie większą emisji, rosnąca produkcja pokazuje, rozwiązania Pomijając kontekst biznesowy, również ważny, redukcję oznacza podsumowaniu bardziej     Grupa EKOTECH, rozwijająca technologię przetwarzania węglowego budowlane, dostarczyła budów TEFRA®. ekologiczny zeszłego zamiennik wapna, został wykorzystany budowie oddanego odcinka ekspresowej Legnicą.   Zwiększenie procent stosunku najbardziej cieszy węglowy. Grupa spalanie składników klinkier portlandzki którego potrzebna bardzo wysoka temperatura. Wytwarza poprzez kopalnych, emisję prowadzi naukowcy Berkeley, dostającego właśnie stosuje wymagający dalszej obróbki termicznej CO2 Jednym ogranicza wskaźniki świetnie pokazują naprawdę rosnącą świadomość wykorzystania minerałów antropogenicznych. podkreśla Szczygielski, EKOTECH. rokuje zastosowanie przyszłość, szczególnie wykorzystuje pełni potencjału tkwiącego ubocznych produktach spalania węgla. dodaje.     Jak EKOTECH.    
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »