REKLAMA

Ekologia po polsku, czyli na poziomie podstawowym

 

Proekologiczne działania podejmowane przez Polaków sugerują wciąż bardzo ograniczoną wiedzę z zakresu ekologii – tak wskazuje badanie przeprowadzone przez Gumtree Polska. Większość Polaków jako swoje ekologiczne działania wymienia segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i energii elektrycznej oraz niemarnowanie jedzenia. Wiele z tych działań jest motywowanych raczej ekonomicznie, niż troską o dobro planety.

Ekologiczny styl życia po polsku
Post III  2Polacy zwracają szczególną uwagę na trzy aspekty dbania o środowisko. Wśród zasad, jakich byli uczeni, przeważa niemarnowanie jedzenia – tę odpowiedź wskazało 79% badanych. Na drugim miejscu pojawiło się oszczędzanie papieru i wody (72%), na trzecim segregowanie śmieci (58%). To ostatnie działanie jest również najczęściej wskazywaną proekologiczną aktywnością wśród Polaków – segregowanie śmieci deklaruje aż 93% z nas. Można zauważyć tutaj tendencję związaną z wiekiem – im osoba jest starsza, tym chętniej segreguje odpady (u badanych w wieku 18-29 lat robi to 89%, a tych w wieku 50-65 lat już 97%). Najwięcej Polaków segreguje śmieci w miastach liczących 200-500 tys. mieszkańców (95%). Większość osób, które przywiązują wagę do segregacji jest zdania, że ich działania mogą wywierać realny wpływ na środowisko (90%). Z kolei osoby, które uważają, że ich postępowanie nie ma znaczenia dla naszej planety, rzadziej decydują się na segregowanie odpadów (70%).

Gospodarka cyrkularna – fanaberia czy konieczność?
Blisko cztery lata temu Komisja Europejska przyjęła plan działania UE dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ, gospodarka cyrkularna), mający na celu wypracowanie modelu, który zarówno ekonomicznie, jak i środowiskowo wpłynie pozytywnie na naszą gospodarkę.

- Według koncepcji GOZ, wytworzone produkty, materiały czy surowce powinny być obecne w gospodarce możliwie jak najdłużej. Zgodnie z tym założeniem, odpady traktowane są jako surowiec wtórny, który należy recyklingować i wykorzystywać ponownie. Dzięki takiemu podejściu, produkty są wprowadzane do obiegu na nowo, a ich cykl życia nie kończy się tuż po jednorazowym wykorzystywaniu. Warto pomyśleć o tym, robiąc zakupy i wybiera
biodegradowalne opakowania, które łatwo poddaje się recyklingowi – zaznacza Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Jednym z działań, które wspierają środowisko jest kupowanie przedmiotów z drugiej ręki, dzięki czemu pomagamy przedłużyć cykl życia produktów. Mimo że aż 72% badanych deklaruje, że kupuje używane przedmioty, to jedynie 41% robi to z troski o środowisko. Zdecydowanie przeważa tutaj czynnik ekonomiczny – na chęć oszczędzenia pieniędzy wskazuje 76% osób. Co ciekawe, wśród tych, którzy zadeklarowali, że żyją ekologicznie, tylko połowa przyznała, że decyduje się na zakup rzeczy z drugiej ręki z chęci dbania o planetę.

Jak pokazuje badanie, większość badanych (64%) kupuje produkty w opakowaniach podlegających recyklingowi, jednak wciąż są osoby, dla których sposób pakowania nie ma znaczenia. Częściej zwracają na to uwagę kobiety (67%) niż mężczyźni (60%). Spośród kategorii wiekowych, najczęściej na kwestię biodegradowalności podczas zakupów zwracają uwagę osoby w wieku 50-65 lat (68%).

Jak wynika z badania, z plastikowych słomek do napojów chętnie korzystają młodzi w wieku 18-29 lat (48% ankietowanych), niż osoby powyżej 30 roku życia. Taki wynik może mieć swoje odzwierciedlenie w niskiej wiedzy ekologicznej oraz świadomości problemu. Z drugiej zaś strony, do młodych dorosłych wiedza oraz moda na nieużywanie plastikowych słomek powinna docierać przez social media, w których temat ten przewija się bardzo często.

Ekologia? Tak, ale w stopniu podstawowym
74% Polaków deklaruje, że żyje ekologicznie, jednak wśród tej grupy pojawiły się osoby (47%), które nie znają pojęcia zero waste (ZW). Tylko 5% osób słyszało o zasadach ZW już ponad 2 lata temu i wdrożyło je do swojego życia. Zdecydowana większość respondentów wskazuje też, że chciałaby żyć bardziej ekologicznie (87%). Interesujący jest fakt, że wśród pozostałych 13% respondentów, aż trzy czwarte uważa, że ich codzienne działania mogą wywierać realny wpływ na środowisko, a mimo to nie czują oni potrzeby, aby żyć bardziej ekologicznie.

Wyniki badania Gumtree Polska pokazują, że ekologia to dla Polaków wciąż bardzo wąskie pojęcie i nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele codziennych działań i wyborów może przyczynić się do dbałości o środowisko. Faktycznie robimy pewne kroki, aby żyć bardziej ekologicznie, jednak ograniczamy się prawie wyłącznie do podstawowych aktywności.

Badanie Gumtree.pl zostało zrealizowane przez SW Research w dniach 19-22.02.2019 metodą wywiadów on-line (CAWI) na reprezentatywnej próbie 1036 Polaków w wieku 18-65 lat.

O Gumtree:
Serwis bezpłatnych ogłoszeń Gumtree powstał w marcu 2000 roku, w Londynie. Początkowo jego głównym celem
było ułatwienie lokalnej społeczności wymiany dóbr i informacji o podstawowych potrzebach mieszkańców. Z czasem stał się jednym z największych serwisów internetowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, oferując internautom dostęp do setek tysięcy bezpłatnych ogłoszeń uporządkowanych tematycznie i geograficznie. Dziś Gumtree działa w 70 miastach na całym świecie i stale się rozwija. W Polsce serwis obecny jest od 2004 roku.

 

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Post III  2
lat. O reprezentatywnej Interesujący ekologicznie. Wyniki zdajemy pojęcie wąskie ekologia pokazują, Polska badania potrzeby, wyborów czują środowisko, codzienne uważa, czwarte respondentów, pozostałych codziennych przyczynić (CAWI) zostało on-line wywiadów metodą 19-22.02.2019 dniach Research zrealizowane Gumtree.pl dbałości aktywności. Badanie wyłącznie prawie ograniczamy kroki, robimy Faktycznie połowa ręki, żyją związaną 200-500 liczących Najwięcej chętniej starsza, wiekiem tendencję (95%). zauważyć Można deklaruje aktywnością proekologiczną wskazywaną również mieszkańców osób, ostatnie rzadziej cztery konieczność? Blisko fanaberia cyrkularna (70%). Gospodarka odpadów decydują planety, przywiązują naszej znaczenia postępowanie uważają, (90%). zdania, segregacji działanie (58%). Europejska przeprowadzone jedzenia. elektrycznej energii śmieci, wymienia ekologiczne Polska. badanie raczej ekologii zakresu wiedzę ograniczoną sugerują podejmowane   Proekologiczne motywowanych troską trzecim odpowiedź (72%), papieru pojawiło miejscu drugim badanych. wskazało jedzenia planety. Ekologiczny uczeni, jakich Wśród zasad, aspekty szczególną Polacy polsku Komisja przyjęła zadeklarowali, zaznacza działań, Jednym Gumtree.pl. Komunikacji Koordynator Merska, Katarzyna recyklingowi kupowanie poddaje łatwo opakowania, wybiera biodegradowalne zakupy robiąc pomyśleć wspierają przedmiotów jednorazowym czynnik którzy ciekawe, osób. pieniędzy oszczędzenia chęć ekonomiczny Zdecydowanie dzięki troski jedynie przedmioty, używane produktów. przedłużyć pomagamy wykorzystywaniu. kończy dotyczący środowiskowo wytworzone koncepcji Według gospodarkę. - naszą pozytywnie wpłynie zarówno materiały modelu, wypracowanie mający cyrkularna), gospodarka zamkniętym gospodarki produkty, surowce wprowadzane wtórny, podejściu, takiemu Dzięki ponownie. wykorzystywać recyklingować należy surowiec powinny traktowane założeniem, Zgodnie najdłużej. możliwie gospodarce obecne roku.    
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »