Wiele osób planujących montaż instalacji solarnej prędzej czy później staje przed dylematem, jakie kolektory wybrać: płaskie czy próżniowe? Wbrew pozorom decyzja nie jest w tym wypadku prosta. Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac warto więc spojrzeć na całą sprawę biorąc pod uwagę dwa najważniejsze aspekty – możliwości montażowe oraz kryterium ceny.
Kolektory słoneczne to nic innego, jak urządzenia, których zadaniem jest przetworzenie promieniowania słonecznego w energię cieplną. Najczęściej wykorzystuje się je do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Sporadycznie służą one również do wspomagania ogrzewania budynków.
Obecnie na rynku dostępnych jest tak dużo produktów, że łatwo się w nich pogubić. Zanim jednak rozpoczniemy proces wyboru poszczególnych modeli, powinniśmy podjąć fundamentalną decyzję: kolektory płaskie czy próżniowe? Dylemat ten należy rozstrzygać na dwóch oddzielnych płaszczyznach – kierując się możliwościami montażu instalacji albo ceną urządzenia.
Warunki zabudowy
- W tym pierwszym wypadku powinniśmy zwrócić uwagę na ilość wolnej przestrzeni na dachu, jego azymut i stopień nachylenia. Pamiętajmy przy tym, że standardowe instalacje solarne powinny być skierowane w stronę południową oraz charakteryzować się nachyleniem od 30 do 60 stopni. Optymalnym zaś jest kąt 45 stopni – mówi Paweł Sokół z firmy Soleo.
W sytuacjach, gdy nie występują żadne istotne ograniczenia wynikające z warunków zabudowy, na ogół najbardziej optymalnym wyborem będą kolektory płaskie. Jeśli połać dachu ma zbyt niskie nachylenie, używa się po prostu uchwytów korekcyjnych lub stelaży.
Z kolei przy inwestycjach, gdzie z różnych względów jedynym sposobem montażu instalacji jest umiejscowienie jej pionowo, postawić należy na kolektory próżniowe.
Niektóre modele tego typu pozwalają nawet na obrócenie rur próżniowych, co poprawia kąt nachylenia absorberów do poziomu, tym samym nieznacznie niwelując niekorzystne warunki pracy. Nie miejmy bowiem złudzeń – montaż pionowy siłą rzeczy wiąże się z docieraniem mniejszej ilości promieniowania i związanymi z tym nieco niższymi uzyskami ciepła.
- Nie jest to zatem rozwiązanie dla każdego. Kolektory próżniowe montowane pionowo rekomendujemy przede wszystkim w miejscach z dużymi opadami śniegu, który mógłby długimi okresami zalegać na urządzeniu oraz przy instalacjach wspomagających ocieplanie budynku – wyjaśnia przedstawiciel Soleo.
Kryterium cenowe
Oprócz możliwości montażu, na decyzję o wyborze rodzaju kolektorów duży wpływ ma także koszt całej inwestycji. Co istotne, w tym wypadku należy brać jednak pod uwagę nie tylko cenę samego sprzętu, ale przede wszystkim jej stosunek do możliwych do uzyskania efektów ekonomicznych.
Z racji tego, że kolektory próżniowe są niemal zawsze droższe niż płaskie, ich wydajność powinna być zdecydowanie wyższa, dzięki czemu możliwe byłoby zastosowanie mniejszej ilości urządzeń.
- Jak się okazuje, z uwagi na duże różnice w cenie zakupu, w rzeczywistości koszt pozyskania ciepła z kolektorów próżniowych okazuje się być zdecydowanie wyższy, niż tego generowanego przez ich płaskie odpowiedniki – zauważa ekspert firmy Soleo.
Wynika to z faktu, iż za wysokowydajne kolektory próżniowe należy zapłacić odpowiednio więcej, te tańsze zaś cechują się mniejszą efektywnością.
Kierując się jedynie kryterium cenowym dużo lepszym rozwiązaniem staje się więc wybór kolektorów płaskich. Cena ich zakupu w relacji do powierzchni apertury jest niższa, dzięki czemu możliwe jest szybsze uzyskanie zwrotu z inwestycji.
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Co-wybrac-----kolektory-plaskie-czy-prozniowe-.html