REKLAMA

Brak kotłowni to nie problem - pompy ciepła od De Dietrich

 

Bardzo często podczas budowy lub modernizacji domu inwestor staje przed dylematem wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym będą znajdowały się główne elementy systemu grzewczego. Odpowiadamy zatem na pytanie - czy kotłownia w budynku jest niezbędna? 

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy dla naszego domu. Sposobów na ogrzanie obiektu jest przynajmniej kilkanaście, a wybierać można spośród różnych technologii i rodzaju wykorzystywanego paliwa. Urządzeniem, którego popularność ciągle wzrasta, a jednocześnie nie wymaga specjalnego pomieszczenia do zainstalowania jest pompa ciepła. Jednostkę wewnętrzną można zamontować w dowolnym miejscu, gdyż nie ma specjalnych wytycznych określających jej konkretne położenie w budynku. Dodatkowo, to nowoczesne urządzenie grzewcze nie wymaga obecności komina czy miejsca do składowania opału. 

Powietrzna pompa ciepła - wymogi montażu

W przypadku powietrznych pomp ciepła mamy do czynienia z dwoma typami rozwiązań, różniącymi się pod względem konstrukcyjnym: split oraz monoblok. Modele split to urządzenia, w których układ chłodniczy podzielony jest na część zewnętrzną pobierającą energię z otoczenia oraz część wewnętrzną przekazującą ją do instalacji grzewczej. Konstrukcja monoblok to rozwiązanie, gdzie wszystkie komponenty układu chłodniczego zintegrowane są w jednej obudowie i usytuowane na zewnątrz obiektu, a wewnątrz zlokalizowany jest jedynie moduł hydrauliczny. Wymogi montażowe związane z poszczególnymi typami urządzeń są analogiczne. 

Jednostka wewnętrzna

Dzięki temu, że pompa ciepła nie wymaga specjalistycznej kotłowni dla montażu jednostki wewnętrznej, system gwarantuje oszczędność miejsca i dowolną aranżację pomieszczenia technicznego.  W przypadku pomp ciepła nie ma konieczności transportu i składowania paliwa, czy rozpalania i cyklicznego czyszczenia kotła. Eliminuje się więc wszechobecny pył i kurz, tak uciążliwy zwłaszcza dla inwestorów podejmujących się modernizacji systemu grzewczego. Urządzenie jest stosunkowo ciche i niezwykle proste w obsłudze, a sterowanie sprowadza się jedynie do ustawienia żądanych temperatur w pomieszczeniach za pomocą dedykowanych regulatorów pokojowych. Smukła obudowa i niewielkie gabaryty do minimum ograniczą miejsce niezbędne do instalacji. Powszechnie wykorzystywane do celów grzewczych pompy ciepła umożliwiają również przygotowanie ciepłej wody przez cały rok, a modele dostępne z zabudowanym pod wspólną obudową zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. to dodatkowa oszczędność miejsca, gdyż zajmują nawet mniej niż 1 m² powierzchni.  

Jednostka zewnętrzna

Ogromną zaletą powietrznych pomp ciepła i wykorzystywanych przez nie jednostek zewnętrznych jest fakt, że nie wymagają przeprowadzania kosztownych prac ziemnych, jak w przypadku pomp gruntowych. Moduł zewnętrzny może zostać zainstalowany wszędzie, niezależnie od ukształtowania terenu czy typu zabudowy, jednak należy unikać dystrybucji hałasu w niepożądanym kierunku, np. sąsiedztwa. Decydując się na to rozwiązanie przede wszystkim należy przestrzegać zalecanych przez producentów odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną oraz pozostałych przeszkód występujących w najbliższym otoczeniu. Miejsce montażu modułu zewnętrznego powinno znajdować się na fundamencie na wysokości ok. 30-60 cm lub elewacji budynku. Istotne jest także to, aby miejsce w którym zostanie zainstalowana jednostka pozwalało na odprowadzenie skroplin powstałych w procesie odszraniania parownika. Lokalizacja modułu powinna również uwzględniać maksymalną długość i trasę instalacji chłodniczej, a odległości pomiędzy jednostką wewnętrzną, a zewnętrzną najczęściej mogą wynosić ok. 10-20 m. Stosowanie się do zalecanych przez producenta odległości zapewni poprawną pracę urządzenia, małe straty na przesyle oraz brak konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego.

Ciche i eleganckie urządzenia

Powietrzne pompy ciepła i ich nowoczesne konstrukcje są urządzeniami stosunkowo cichymi. Najczęściej poziom ciśnienia akustycznego jednostki zewnętrznej znajduje się w przedziale od 30 do 50 dB, mierzony w odległości 5 m od urządzenia. Przy zamkniętych oknach urządzenie nie powinno więc być uciążliwe wewnątrz domu. Niektóre z powietrznych pomp ciepła, np. Alezio marki De Dietrich, posiada tryb pracy nocnej, który pozwala nie tylko na oszczędność energii, ale odpowiada także za obniżenie prędkości wentylatora i tym samym wyciszenie jednostki. Warto także wspomnieć, że pompy ciepła korzystające z darmowej energii skumulowanej w powietrzu, gruncie lub wodzie podczas swej pracy w miejscu zainstalowania nie emitują do atmosfery żadnych spalin i szkodliwych substancji. Podobnie jak w przypadku innych systemów ogrzewania,  duże znaczenie dla instalacji pompy ciepła ma przeprowadzanie corocznych przeglądów, pozwalających zachować cały układ grzewczy w dobrej kondycji. Odpowiednio dobrana, zainstalowana i użytkowana pompa ciepła nie tylko ekonomicznie ogrzeje dom i zapewni ciepłą wodę użytkową, ale również zagwarantuje komfort domownikom znacznie dłużej niż inne źródła ciepła.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O MARCE DE DIETRICH:

De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku, po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług pod nazwą BDR THERMEA.

Marka koncentruje się na zapewnieniu swoim Klientom wysokiego komfortu, oszczędności energii oraz ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska.
Więcej informacji: www.dedietrich.pl

 

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

ciepła, powietrzu, wodzie dobrana, przeprowadzanie Odpowiednio kondycji. dobrej grzewczy zachować pozwalających przeglądów, corocznych znaczenie miejscu ogrzewania,  systemów innych Podobnie substancji. spalin żadnych atmosfery emitują zabudowy, m² ukształtowania obecności różniącymi rozwiązań, czynienia montażu W wymogi opału.  Powietrzna komina grzewcze konstrukcyjnym: Dodatkowo, położenie konkretne określających wytycznych specjalnych miejscu, dowolnym względem monoblok. Jednostkę monoblok obudowie jednej zintegrowane chłodniczego układu komponenty wszystkie rozwiązanie, Konstrukcja Modele grzewczej. przekazującą otoczenia energię pobierającą podzielony chłodniczy których zamontować ciepła. zewnątrz znajdowały zależy niezbędna?  Wszystko budynku kotłownia pytanie Odpowiadamy elementy główne będą ogrzewania pomieszczenia, osobnego wydzielenia dylematem inwestor budowy często   Bardzo rodzaj wybierzemy specjalnego rodzaju jednocześnie wzrasta, ciągle popularność którego Urządzeniem, paliwa. wykorzystywanego technologii naszego różnych spośród wybierać kilkanaście, przynajmniej obiektu ogrzanie Sposobów usytuowane obiektu, niezależnie celów obudową wspólną zabudowanym dostępne modele przygotowanie umożliwiają grzewczych wykorzystywane zasobnikiem Powszechnie instalacji. niezbędne ograniczą minimum gabaryty niewielkie obudowa zintegrowanym c.w.u. pokojowych. przeprowadzania wszędzie, zainstalowany zostać zewnętrzny Moduł gruntowych. ziemnych, kosztownych wymagają dodatkowa zewnętrznych jednostek wykorzystywanych zaletą zewnętrzna Ogromną powierzchni.   Jednostka zajmują miejsca, Smukła regulatorów zlokalizowany specjalistycznej transportu konieczności technicznego.  aranżację dowolną gwarantuje system wewnętrznej, wewnętrzna Dzięki rozpalania analogiczne.  Jednostka urządzeń poszczególnymi związane montażowe Wymogi hydrauliczny. moduł paliwa, cyklicznego dedykowanych proste pomocą pomieszczeniach temperatur żądanych ustawienia sprowadza sterowanie obsłudze, niezwykle czyszczenia Urządzenie podejmujących inwestorów zwłaszcza uciążliwy wszechobecny Eliminuje kotła. www.dedietrich.pl  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »