REKLAMA

„Nie ma śmieci – są surowce”

 
Cementownia Chełm paliwa alternatywneTegoroczna Akcja Sprzątanie świata (15-17 września) odbywa się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. O tym, że wiele przedmiotów można powtórnie wykorzystać, wie polska branża cementowa. Należąca do CEMEX Polska Cementownia Chełm to branżowy lider w stosowaniu paliw alternatywnych, pochodzących w dużej mierze z odpadów komunalnych. W kolejnych latach wspomniane paliwa mają zapewniać chełmskiemu zakładowi nawet 86% ciepła potrzebnego do wypalania klinkieru – półproduktu do produkcji cementu.

W polskich cementowniach paliwa alternatywne są wykorzystywane od kilkunastu lat w zastępstwie węgla kamiennego. Ważna część tych paliw pochodzi z odpowiednio wyselekcjonowanych odpadów, produkowanych przez gospodarstwa domowe. Do cementowni, po wcześniejszym rozdrobnieniu i segregacji, mogą trafić te odpady, które nie nadają się do recyklingu. W praktyce są to np. rozdrobnione reklamówki, foliowe opakowania po żywności, styropianowe tacki i różnego rodzaju tekstylia.

Cementownie CEMEX Polska wykorzystują paliwa alternatywne, pochodzące głównie ze wspomnianych odpadów komunalnych, a także przemysłowych. O dotychczasowym i planowanym zakresie zastosowania paliw alternatywnych w zakładach CEMEX Polska, możemy przeczytać w opublikowanym niedawno przez firmę Raporcie zrównoważonego rozwoju (www.raport.cemex.pl).

Z publikacji dowiadujemy się, że ciepło potrzebne do wytwarzania klinkieru w Cementowni Chełm i Cementowni Rudniki (także należącej do CEMEX Polska) pochodziło w ostatnich latach odpowiednio w ponad 80% i ponad 53% właśnie z paliw alternatywnych.

Taki wynik został osiągnięty w bardzo krótkim czasie. Jeszcze 10 lat temu było to mniej niż 25% w przypadku zakładu w Chełmie i mniej niż 5% w zakładzie w Rudnikach. Obecnie chełmska cementownia jest liderem w Polsce oraz grupie CEMEX na świecie pod względem wykorzystania paliw alternatywnych.

- Wykorzystując paliwa alternatywne do produkcji klinkieru, zmniejszamy oddziaływanie cementowni na środowisko i lokalną społeczność. Redukujemy emisję CO2, odciążamy lokalne składowiska i przyczyniamy się do ograniczenia ilości składowanych odpadów – wylicza Tadeusz Radzięciak, Dyrektor Cementowni Chełm, Członek Zarządu CEMEX Polska. – Dzięki zastosowaniu paliw alternatywnych na tak dużą skalę, zabezpieczamy odbiór odpadów nie tylko z Chełma i okolic, ale też innych miejscowości w woj. lubelskim. Pozytywnie wpływa to na rozwój lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami – dodaje.

 

Nominacja do Zielonego Oskara

Rezultat, z jakim CEMEX Polska wdraża paliwa alternatywne, został dostrzeżony także poza granicami naszego kraju. W 2017 r. Cementownia Chełm została nominowana do Europejskich Nagród EMAS AWARDS za działania pozwalające na oszczędzanie zasobów i wdrożenie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym znalazła się w prestiżowym gronie 20 firm i instytucji, docenionych przez Komisję Europejską w obszarze zarządzania ochroną środowiska.

CEMEX jest jednym z wiodących, globalnych producentów i sprzedawców cementu, betonu towarowego i kruszyw. Globalna skala działania oraz dobra znajomość lokalnych rynków sprawia, że od ponad 110 lat CEMEX dostarcza wysokiej klasy rozwiązania budowlane w ponad 50 krajach na całym świecie. Dąży do innowacyjnych rozwiązań branżowych i promuje zrównoważoną przyszłość. CEMEX obecny jest na polskim rynku od 2005 roku. Polską bazę stanowią
2 cementownie (Cementownia Rudniki i Cementownia Chełm), 41 wytwórni betonu zlokalizowanych na terenie całego kraju oraz 7 kopalń kruszyw. W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy na stronę: www.cemex.pl.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

125ml milk

Cementownia Chełm paliwa alternatywne
Tadeusz Radzięciak, Dyrektor Chełm, Członek Zarządu Polska. Dzięki zastosowaniu skalę, zabezpieczamy odbiór Chełma AWARDS obiegu pozwalające Polską krajach całym świecie. Dąży innowacyjnych rozwiązań branżowych promuje zrównoważoną przyszłość. obecny polskim stanowią rozwiązania cementownie (Cementownia Chełm), wytwórni zlokalizowanych terenie całego kopalń uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy stronę: budowlane wysokiej oszczędzanie obszarze zasobów wdrożenie modelu gospodarki klinkieru, zamkniętym. znalazła prestiżowym gronie instytucji, docenionych Komisję Europejską zarządzania dostarcza ochroną środowiska. CEMEX jednym wiodących, globalnych producentów sprzedawców cementu, towarowego Globalna znajomość rynków sprawia, zmniejszamy Obecnie Wykorzystując pochodzi wypalania półproduktu cementu. W polskich cementowniach wykorzystywane kilkunastu zastępstwie węgla kamiennego. Ważna część wyselekcjonowanych ciepła odpadów, produkowanych gospodarstwa domowe. cementowni, wcześniejszym rozdrobnieniu segregacji, trafić odpady, które nadają potrzebnego zakładowi praktyce wykorzystać,   Tegoroczna Sprzątanie świata (15-17 września) odbywa hasłem „Nie surowce”. przedmiotów powtórnie polska chełmskiemu branża cementowa. Należąca branżowy stosowaniu alternatywnych, pochodzących dużej mierze komunalnych. kolejnych wspomniane zapewniać recyklingu. rozdrobnione alternatywnych. - czasie. potrzebne wytwarzania (także należącej Polska) pochodziło ostatnich właśnie alternatywnych. Taki osiągnięty bardzo krótkim Jeszcze dowiadujemy przypadku zakładu Chełmie zakładzie Rudnikach. chełmska cementownia liderem Polsce grupie świecie względem wykorzystania ciepło publikacji reklamówki, przemysłowych. foliowe opakowania żywności, styropianowe różnego rodzaju tekstylia. Cementownie wykorzystują pochodzące głównie wspomnianych komunalnych, dotychczasowym (www.raport.cemex.pl). Z planowanym zakresie zastosowania zakładach Polska, możemy przeczytać opublikowanym niedawno firmę Raporcie zrównoważonego rozwoju www.cemex.pl.
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »