Wprowadzamy reformę planowania urządzania lasów. W jej ramach zapewniamy maksymalną partycypację społeczną - społeczny nadzór nad gospodarką leśną zgodnie z programem rządu. Nowe regulacje służyć będą zapewnieniu realnej kontroli przez sądy administracyjne zgodności planów urządzania lasu z wymogami prawa. Zwracamy obywatelkom i obywatelom prawo współdecydowania o lasach.
NAJWAŻNIEJSZE
- Zwracamy nadzór nad planami urządzenia lasów ludziom.
- Realizujemy obietnice wyborcze – to kolejny element zmiany myślenia o lasach. Nowa filozofia odpowiada oczekiwaniom społecznym.
- Ustawa ma 3 filary:
- Stawiamy na realną partycypację ludzi w całym procesie
- Poprawiamy ochronę przyrody
- Tworzymy jasne i działające procedury, to zapewni komfort pracy leśnikom.
- Większa partycypacja społeczna - zapewnienie możliwości realnej, szerokiej partycypacji społecznej na każdym etapie planowania i sporządzania PUL (plan urządzenia lasu) oraz UPUL (uproszczony plan urządzenia lasu) dla lasów komunalnych;
- Realny dialog - wprowadzamy obowiązek: informowania o konsultacjach społecznych w prasie, BIP, Internecie; prowadzenia działań edukacyjnych i informacyjnych oraz sporządzenia raportu z realizacji partycypacji społecznej;
- Lepsza ochrona przyrody -wprowadzenie obligatoryjnej strategicznej oceny dla środowiska oraz uzyskania zgody regionalnego dyrektora ochrony środowiska dla zatwierdzenia planu urządzenia lasu;
- Jasne zasady - określenie formy prawnej zatwierdzenia planów urządzenia lasu, procedur postępowania i kryteriów oceny PUL przez ministra właściwego do spraw środowiska oraz sankcji za naruszanie postanowień PUL;
- wskazanie zadań i czynności, których wykonywanie jest możliwe bez zatwierdzonego planu urządzenia lasu;
- wprowadzenie sądowej kontroli zgodności z prawem PUL i UPUL;
- włączenie rad gmin do procesu opracowania PUL, jak też uczynienie z nich forum debaty nad gospodarowaniem lasami i przedstawienia osiągnięć leśników;
- Szybsze procedury - przyspieszenie zatwierdzania PUL przez Ministerstwo;
- Prace nad nowelizacją ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody rozpoczęto na początku 2024 r. Projekt trafi teraz do uzgodnień i konsultacji społecznych.
Wygraliśmy wybory mówiąc, że wróci przyzwoitość. Ustawa o planach Urządzenia Lasów przywraca poczucie elementarnej sprawiedliwości, wszyscy będziemy mieli wpływ na lasy, nasze wspólne dobro
- mówi wiceminister Mikołaj Dorożała.
Wideo
Szczegóły zmian w ustawie
- Sądy administracyjne będą mogły kontrolować zgodność planów urządzania lasu z wymogami prawa.
- Możliwość społecznego wypowiedzenia się o projekcie PUL zarówno przed jak i po jego sporządzeniu.
- Konsultacje społeczne realizowane w wielu formach, trwające co najmniej 30 dni.
- Konsultacje społeczne będą służyły poszerzeniu wiedzy o lokalnych warunkach fachowcom, czyli leśnikom, którzy pracują nad PUL.
- Włączenie rad gmin w proces urządzania lasów i debaty nad nimi.
- Przeprowadzenie dla każdego planu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
- Uzyskanie potwierdzenia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska co do zgodności planu z wymaganiami ochrony przyrody.
- Organizacje społeczne działające na rzecz ochrony przyrody będą mogły zwrócić się do sądu administracyjnego o kontrolę legalności PUL.
- Projekty planów trafią do ministra najpóźniej na 3 miesiące przed końcem obowiązywania.
- Wzmacniamy ciągłość prowadzenia gospodarki leśnej - zaskarżanie do sądu administracyjnego nie będzie automatycznie powodowało wstrzymania wykonywania PUL.
- Tworzymy przyjazną procedurę z konkretnymi przesłankami zatwierdzania PUL lub jego zwrotu przez ministra.
Społeczny nadzór
Nowelizacja ustawy w zakresie Planów Urządzenia Lasu (PUL) odda współdecydowanie o lasach w ręce obywatelek i obywateli.
Każdy będzie mógł się wypowiedzieć o projekcie planu urządzenia lasu (PUL) zarówno przed, jak i po jego sporządzeniu. Proponujemy by konsultacje społeczne trwały co najmniej po 30 dni i były prowadzane w różnych formach takich jak np: zbieranie uwag, spotkania otwarte, panele eksperckie lub warsztaty, spotkania plenerowe i spacery studyjne organizowanych na obszarach sporządzanego planu urządzania lasu, a także ankiety lub geoankiety. Konsultacje te będą służyły poszerzeniu wiedzy o lokalnych warunkach fachowców, czyli leśników, którzy pracują nad PUL.
Zależy nam też na pełnej transparentności procesu tworzenia i zatwierdzania planów urządzania lasów. Informacje z nim związane będą obligatoryjne publikowane w Internecie
W proces urządzania lasów mają zostać włączone rady gmin, które staną się forum dyskusji o gospodarce leśnej i przestrzenią do wyjaśnienia przez leśników jej zasad społeczeństwu. Będą one również opiniować projekty planów urządzania lasu.
Ochrona środowiska
Wbudowane zostaną również gwarancje, aby plan urządzenia lasu spełniał wymagania ochrony środowiska. W tym celu konieczne będzie przeprowadzenie dla każdego planu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jak też uzyskanie potwierdzenia od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska co do zgodności planu z wymaganiami ochrony przyrody.
Odpowiedź na potrzeby leśników
Nowelizacja stworzy jasne zasady i da komfort pracy leśnikom. Naprawiamy wiele problemów, na które wskazywały też sądy europejskie.
Obecne regulacje nie dają szans ministrowi na zatwierdzenie planu urządzenia lasu przed zakończeniem obowiązywania dotychczasowego, co obarcza nadleśnictwa luką planowania.
Musimy przyspieszyć procedury, związane z zatwierdzaniem planów urządzania lasu (PUL). Wyeliminujemy patologiczny system, w którym projekty planów trafią do ministra już po zakończeniu obowiązywania dotychczasowego planu. Teraz będą trafiać najpóźniej na 3 miesiące przed końcem obowiązywania, aby minister mógł zatwierdzić plan przed 1 stycznia
- wskazał wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.
Nowelizacja ustawy o lasach i ochronie przyrody przewiduje wzmocnienie ciągłości prowadzenia gospodarki leśnej, ważnej dla leśników i przemysłu drzewnego. Zaskarżenie do sądu administracyjnego nie będzie automatycznie powodowało wstrzymania wykonania planu urządzenia lasu.
Docelowo plan urządzania lasu będzie miał wśród celów określenie limitu pozyskania drewna, a nie wielkości przewidzianej do pozyskania. Jego naruszenie będzie sankcjonowane. Ponadto z myślą o stronie społecznej przygotowywane będą uzasadnienia każdej rębni. Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły zweryfikować na ustawowo wymaganych mapach plan cięć i pozyskania drewna.
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat