Projekt zakłada powstanie specjalnej komisji, która zajmie się opiniowaniem wniosków o wydanie zezwoleń i świadectw w sprawach związanych z CITES. Dotychczas obowiązki te wykonywała Państwowa Rada Ochrony Przyrody, która pełni głównie funkcję opiniodawczo-doradczą w szerokim zakresie ochrony przyrody.
Dzięki nowym przepisom osoby prywatne, naukowcy, przedsiębiorcy oraz ogrody zoologiczne, będą mogli szybciej otrzymać stosowne zezwolenie lub świadectwo. Rozwiązanie będzie miało także pozytywny wpływ na ochronę przyrody i dobrostan zwierząt, ze względu na zniwelowanie opóźnień dla pilnych transferów zwierząt pomiędzy ogrodami zoologicznymi i szybsze uzyskiwanie dokumentów dla przychówku uzyskiwanego przez hodowców, umożliwiając przekazanie zwierząt nowym właścicielom w optymalnym okresie.
Najważniejsze rozwiązania
Powołana zostaje Komisja do spraw CITES.
- W jej skład wchodzić będzie od 5 do 10 członków, którzy będą powoływani i odwoływani przez Minister Klimatu i Środowiska.
- Osoby powoływane do komisji będą musiały posiadać odpowiednie wykształcenie oraz kompetencje dotyczące ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem.
Tryb pracy komisji zostanie określony w regulaminie.
Opiniowanie dokonywane przez komisję będzie mogło odbywać się drogą elektroniczną.
Do czasu rozpoczęcia pracy przez Komisję, sprawy CITES będą opiniowane przez PROP na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo 30 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat