Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie? A może zauważyłeś nagły wzrost ilości transportów ciężarowych, jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów lub nieużytkowanych terenów przemysłowych? Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba apeluje: zgłoś to Inspekcji Ochrony Środowiska.
Jak zaznaczył wiceminister Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22 czerwca 2021 r., w ostatnich latach nasila się zjawisko porzucania odpadów.
„Są one nielegalnie deponowane na terenach leśnych, wyrobiskach poeksploatacyjnych, opuszczonych terenach przemysłowych. Duży problem stanowi również porzucanie odpadów przez nieuczciwe podmioty w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych”
– powiedział.
P.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Marek Chibowski ostrzegł właścicieli gruntów oraz magazynów pod wynajem przed działalnością oszustów.
„Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości pod pozorem legalnej działalności i gromadzą tam odpady bez wiedzy właściciela, a po wypełnieniu obiektu zaprzestają działalności i znikają”
– dodał.
Zgodnie z ustawą o odpadach, posiadacz odpadów jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu, który zdeponował nielegalnie odpady, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa więc na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji. Dlatego należy zachować dalece idącą ostrożność, dokładnie weryfikować firmy, z którymi zawierane są umowy oraz regularnie kontrolować wynajmowane pomieszczenia i grunty. W przeciwnym wypadku kosztem utylizacji takich odpadów, który często może wynosić kilka milionów złotych, mogą zostać obciążeni właściciele gruntów.
„Ograniczone zaufanie oraz rzetelna analiza umów i osób, z którymi je zawieramy, mogą zaoszczędzić sporych kłopotów finansowych. Należy pamiętać, że przyjmując na swój teren odpady, bierzemy na siebie olbrzymi koszt ich utylizacji, o który wzbogaciła się zorganizowana grupa przestępcza”
– podkreślił wiceminister Ozdoba.
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zaapelował także, aby uważnie obserwować swoje najbliższe otoczenie i niezwłocznie informować Policję oraz Inspekcję Ochrony Środowiska o podejrzeniu nielegalnego postępowania z odpadami lub niezgodnego z prawem korzystania ze środowiska.
„Na stronie internetowej GIOŚ został stworzony specjalny interaktywny formularz, który w sposób łatwy i sprawny umożliwia zgłoszenie np. nielegalnego składowiska odpadów”
– wyjaśnił.
„Wystarczy wskazać lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis danego zgłoszenie (ewentualnie zamieszczając do niego zdjęcie). Zgłoszenia można dokonać również w sposób anonimowy”
– zaznaczył Marek Chibowski, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Wszystkie zgłoszenia dokonane elektronicznie trafiają bezpośrednio do Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, który po ich dokładnej analizie podejmuje decyzję o dalszych działaniach w sprawie.
Jak dodał wiceminister Ozdoba, oprócz nowelizacji Kodeksu karnego oraz Kodeksu wykroczeń, który będzie istotnie zaostrzać kary za przestępstwa przeciwko środowisku, ważna jest również wykrywalność tych przestępstw.
„W 2020 roku udało nam się zwiększyć wykrywalność przestępstw środowiskowych o ponad 20% – w ubiegłym roku skierowano ponad 600 aktów oskarżenia wobec osób podejrzewanych o takie czyny, podczas gdy w 2015 r. było tylko 44 takich aktów”
– powiedział.