REKLAMA

Zdeterminowani rolnicy i konsumenci idą do Pani Premier

 

Rolnicy i konsumenci zjednoczyli siły w walce o dobrą żywność i wybierają się do Pani Premier 22 grudnia o godz. 12:00. Wcześniej napisali do niej m.in.:

"...Piszemy do Pani z prośbą o NATYCHMIASTOWĄ INTERWENCJĘ w sprawie rozporządzenia do Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników.

Wspomniana Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku, tymczasem Ministerstwo Rolnictwa do tej pory daje sprzeczne odpowiedzi w sprawie rozporządzenia, nie ustala stanowiska z Ministerstwem Zdrowia. Natomiast Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nic nie wie o konieczności wydania takiego dokumentu, nic nie wyjaśnia, zastanawia się.
Tymczasem my, rolnicy, chcący od 1 stycznia 2017 roku podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego, dalej mamy liczne pytania na które nikt nie chce udzielić nam odpowiedzi; nie wiemy, co można, a czego nie można. A jednocześnie dziesiątki milionów konsumentów – wyborców (!) od lat pozbawionych jest powszechnej i codziennej możliwości zakupu prawdziwej, dobrej żywności wytworzonej w gospodarstwach rolników..."

..Podczas procedowania wyżej wspomnianej ustawy wielokrotnie zapewniano nas, że rozporządzenie wejdzie razem z ustawą 1 stycznia 2017 roku...- podkreśla Edyta Jaroszewska-Nowak, która uczestniczyła w posiedzeniach sejmowych komisji dotyczących tej ustawy.
 INFORMACJE DODATKOWE:

Jest sprawą niezwykle ważną aby zostało wydane w trybie pilnym rozporządzenie do Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników w którym będzie jasno zawarty zapis:
"Sprzedaż detaliczna małych ilości, wytworzonej przez rolnika żywności MA podlegać TYLKO rozdziałowi III załącznika II rozporządzenia 852/2004".

UZASADNIENIE: Mała skala i ograniczenia ilościowe tej działalności są wystarczającym powodem zastosowania minimalnych przepisów sanitarnych, które zawarte są w rozdziale III załącznika II do rozporządzenia WE 852/2004. Odwołanie się wprost do  zapisów Dyrektywy nie będzie wiązało się z koniecznością notyfikacji i przepisy mogą obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Dodajemy, że listy w powyższej sprawie wysłało setki Polaków do obydwu wyżej wspomnianych Ministerstw.

Również w tym rozporządzeniu muszą  być jasne odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Czy w ramach rolniczej sprzedaży detalicznej rolnik może sprzedawać w sklepach produkty wytworzone w swojej kuchni lub innym przystosowanym pomieszczeniu położonym na terenie swojego gospodarstwa? Przypominamy, że na to pytanie nie odpowiedział Minister Rolnictwa podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa.
2. Czy produkty produkcji pierwotnej sprzedawane w ramach powyższej ustawy będą/są też limitowane?
3. Czy rolnicza sprzedaż detaliczna produktów żywnościowych wytworzonych z warzyw i owoców też podlega TYLKO rozdziałowi III załącznika II rozporządzenia 852/2004?
4. Czy terenowe jednostki Państwowych Inspekcji Weterynaryjnej i Państwowych Inspekcji Sanitarnej, weterynarze i pracownicy sanepidu, zostali powiadomieni o zasadach  rolniczej sprzedaży detalicznej? Jeśli tak to w  jaki sposób zostali powiadomieni?
5. Czy bardzo już liczne dziś Kooperatywy Spożywcze będą, według rozporządzeń, mogły stanowić dla rolnika, organizację pośredniczącą w dotarciu do klienta-konsumenta ostatecznego? Pozwoli to na ułatwienie dostępności zdrowego, tradycyjnie wytwarzanego pożywienia dla świadomych  mieszkańców dużych miast i aglomeracji.
6. Czy służby weterynaryjne i sanitarne mają dostateczne środki i narzędzia, żeby służyć pomocą rolnikom i gwarantować dobrą jakość swojego doradztwa?
7. Kiedy nastąpi połączenie inspekcji w jedną czuwającą nad bezpieczeństwem żywnościowym obywateli i suwerennością żywnościowa kraju,  w miejsce wielu borykających się z problemami związanymi z utrzymaniem biur i brakiem środków na rzetelną działalność chroniącą interesy rolników i konsumentów, interesy Polski?

Szanowna Pani Premier, W swoim telewizyjnym orędziu 17.12. 2016 roku powiedziała Pani „...ułatwiliśmy sprzedaż produktów rolnikom, którzy chcą swoimi plonami handlować bezpośrednio...”

Tymczasem ustawa mająca ułatwić rolnikom tą sprzedaż jest dla nas nie jasna, budzi szereg wątpliwości i pytań. Wielu rolników w gospodarstwach ma tak zwaną letnią kuchnię, gdzie robione są przetwory. Z wyjaśnień Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w tych pomieszczeniach muszą być spełnione warunki określone w rozporządzeniu, którego jeszcze nie ma! Jeśli wspomniane rozporządzenie nie wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku to będziemy mieć kolejną martwą ustawę, która nic nie zmienia i rolnik będzie musiał spełnić wygórowane restrykcje weterynaryjne, karne i fiskalne. Czyli wszystko po staremu... a miało być lepiej co wielokrotnie obiecywali politycy PiS-u będąc w opozycji i podczas kampanii wyborczej. Dodać do tego należy, że cały proces "tworzenia" tego martwego prawa trwa już około 5 lat.


Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC

Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl

Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Zdeterminowani-rolnicy-i-konsumenci-ida-do-Pani-Premier.html
 

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

zmienia politycy ustawę, martwą lepiej obiecywali kolejną będziemy wspomniane pytań. opozycji miejsce rzetelną Premier, Szanowna Polski? konsumentów, proces chroniącą "tworzenia" orędziu środków brakiem utrzymaniem związanymi problemami staremu... telewizyjnym 17.12. kampanii ustawa szereg jasna, ułatwić wyborczej. mająca Dodać bezpośrednio...” Tymczasem powiedziała handlować plonami należy, swoimi którzy jednostki „...ułatwiliśmy rolnikom, pytanie terenowe milionów możliwości codziennej powszechnej pozbawionych wyborców konsumentów dziesiątki prawdziwej, jednocześnie można. można, wiemy, odpowiedzi; udzielić pytania zakupu dobrej handlu posiedzeniach Jest DODATKOWE: ustawy.   INFORMACJE dotyczących komisji sejmowych uczestniczyła rolników..." ..Podczas Jaroszewska-Nowak, podkreśla roku...- ustawą zapewniano wspomnianej procedowania detalicznego, rolniczego niezwykle m.in.: "...Piszemy wejść Ustawa rolników. Wspomniana INTERWENCJĘ NATYCHMIASTOWĄ prośbą napisali sprzeczne Wcześniej 12:00. grudnia wybierają żywność zjednoczyli   Rolnicy tymczasem rozporządzenia, podjąć takiego chcący rolnicy, Tymczasem zastanawia wyjaśnia, dokumentu, wydania ustala konieczności twierdzi, Zdrowia Natomiast Zdrowia. Ministerstwem stanowiska sprawą ważną 852/2004? sklepach położonym pomieszczeniu przystosowanym kuchni swojej wytworzone sprzedawać gospodarstwa? detalicznej pytania: 1. poniższe muszą  rozporządzeniu Również Ministerstw. terenie Przypominamy, obydwu limitowane? podlega owoców warzyw wytworzonych żywnościowych rolnicza będą/są odpowiedział sprzedawane pierwotnej produkcji Rolnictwa. Komisji posiedzenia Minister wspomnianych Polaków zostało ilości, działalności ilościowe ograniczenia 852/2004". UZASADNIENIE: podlegać rolnika małych powodem "Sprzedaż zapis: zawarty którym pilnym trybie wydane wystarczającym zastosowania wysłało zapisów Dodajemy, obowiązywać przepisy notyfikacji koniecznością wiązało Dyrektywy do  minimalnych wprost Odwołanie 852/2004. rozdziale zawarte sanitarnych, przepisów http://nowoczesnafarma.pl/Zdeterminowani-rolnicy-i-konsumenci-ida-do-Pani-Premier.html  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »