REKLAMA

Zakaz zagrożony, prezes Kaczyński niepocieszony

popieraja Mimo, że mówi się, że zakaz chowu zwierząt na futra jednoczy polityków obydwu partii, projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt właśnie trafił do sejmowej “niszczarki” pod pretekstem sprawdzenia, czy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Wątpliwości są jednak bezzasadne, ponieważ takie prawo zostało już wprowadzone w wielu europejskich krajach, w tym w Holandii czy Czechach. W takim razie co, a raczej kto, kryje się za zablokowaniem ustawy?


28 lutego marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, skierował projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt do Komisji Ustawodawczej. Nie od dziś wiadomo, że trafiają tam ustawy, które są niewygodne i które często już nigdy poza tę komisję nie wychodzą.

– Mówiąc dosadnie, może to oznaczać, że ustawa właśnie trafiła do kosza. Ustawa, którą, jak wynika z sondaży, popiera większość Polaków i za którą opowiedziało się już ponad 100 posłów wszystkich partii – mówi Martyna Kozłowska, Fundacja Viva!


Oficjalnym powodem decyzji marszałka jest podejrzenie, że zakaz może być sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Tymczasem całkowity zakaz obowiązuje już w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Holandii, która w momencie jego wprowadzania, w 2013 roku, była czwartym producentem skór norczych na świecie. Niedługo po wprowadzeniu zakazu holenderscy hodowcy odwołali się do artykułu 1. Pierwszego Protokołu europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, jednak ich wnioski zostały odrzucone przez Sąd w Hadze, a holenderski Sąd Najwyższy utrzymał tę decyzję.

– Skoro wprowadzenie całkowitego zakazu w Holandii, Austrii, Czechach czy na Słowacji było zgodnie z prawem Unii Europejskiej, dlaczego z wprowadzeniem takiego zakazu w Polsce miałoby być inaczej? – pyta Mikołaj Jastrzębski, Fundacja Viva!


Zakaz popierają najważniejsi politycy zarówno z Prawa i Sprawiedliwości, jak i z Platformy Obywatelskiej, m.in. Jarosław Kaczyński czy Grzegorz Schetyna. Niestety hodowcy zwierząt futerkowych, którzy płacą znikome podatki, jak wynika z danych z Ministerstwa Finansów, a na zabijaniu zwierząt na futra zarabiają krocie, przez lata nawiązali kontakty polityczne i stworzyli silną grupę lobbingową. Bronią swojego interesu, nie bacząc na środki.

– Skierowanie projektu do komisji może wydłużyć prace ale nie mamy wątpliwości, że posłowie przedłożą interes lokalnych społeczności i środowiska, w którym wszyscy żyjemy, nad interes garstki wpływowych hodowców - mimo ogromnego lobbingu przemysłu futrzarskiego.– mówi Cezary Wyszyński, Fundacja Viva!

VIVA

 

125ml milk

popieraja
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

zwierząt Kaczyński zagrożony, zakazu niepocieszony mówi Fundacja prawem prezes – które Europejskiej, Holandii, wynika jednak Europejskiej. interes hodowcy właśnie ochronie ustawy projekt nowelizacji holenderski zarówno popierają najważniejsi zostały wnioski politycy Sprawiedliwości, Wolności, Jastrzębski, Platformy Obywatelskiej, Jarosław Grzegorz Schetyna. Niestety Viva! Zakaz Polsce Mikołaj Austrii, Hadze, Najwyższy utrzymał decyzję. – wprowadzenie całkowitego Czechach inaczej? Słowacji zgodnie odrzucone dlaczego wprowadzeniem takiego miałoby futerkowych, zabijaniu którzy wszyscy wydłużyć wątpliwości, posłowie przedłożą lokalnych społeczności środowiska, którym żyjemy, projektu garstki wpływowych hodowców ogromnego lobbingu przemysłu futrzarskiego.– Cezary Wyszyński, komisji Skierowanie płacą nawiązali znikome podatki, danych Ministerstwa Finansów, Człowieka zarabiają krocie, kontakty środki. – polityczne stworzyli silną grupę lobbingową. Bronią swojego interesu, bacząc Podstawowych wprowadzeniu Ochronie Ustawodawczej. ustawy? 28 lutego marszałek Sejmu, Kuchciński, skierował Komisji wiadomo, raczej trafiają ustawy, niewygodne często komisję wychodzą. – Mówiąc dosadnie, zablokowaniem Czechach. ustawa pretekstem jednoczy polityków obydwu partii, trafił sejmowej “niszczarki” sprawdzenia, Holandii zgodny Wątpliwości bezzasadne, ponieważ zostało wprowadzone europejskich krajach, oznaczać, trafiła Konwencji skór państwach członkowskich która momencie wprowadzania, czwartym producentem norczych całkowity świecie. Niedługo holenderscy odwołali artykułu Pierwszego Protokołu europejskiej obowiązuje Tymczasem kosza. posłów Ustawa, którą, sondaży, popiera większość Polaków którą opowiedziało wszystkich sprzeczny partii Martyna Kozłowska, Viva! Oficjalnym powodem decyzji marszałka podejrzenie, Viva! VIVA  
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »