Konferencja pt. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – demonstracje ekologiczne” odbyła się w dn. 10-11.12.2024 w Warszawie. Operacja realizowana była w ramach konsorcjum, którego liderem było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
Operacja była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków EFRROW w ramach poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych: w ramach działania” Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego PROW na lata 2014-2020.
Konferencja była podsumowaniem 2,5 letniej współpracy rozpoczętej 20 czerwca 2022 roku miedzy partnerami konsorcjum - 320 doradcami z 17 jednostek doradztwa rolniczego wraz z 60 opiekunami naukowych z 7 instytutów naukowych.
W ramach realizacji operacji zostały wykonane następującej działania:
- Założenie 265 obiektów demonstracyjnych w gospodarstwach/ podmiotach prowadzonych w systemie rolnictwa ekologicznego lub przetwarzających surowce jakości ekologicznej
- Przeprowadzenie demonstracji na obiektach demonstracyjnych dla 8773 rolników, domowników i małżonków rolników oraz osób zatrudnionych w rolnictwie, w tym:
- 2 wizyty w produkcji roślinnej i zwierzęcej
- 1 wizyta w zakresie przetwórstwa i uboju - Zorganizowanie 46 seminariów tematycznych dla 2240 ostatecznych odbiorców
- Zorganizowanie dwudniowej konferencji krajowej podsumowującej realizację operacji
-Trudno uwierzyć, że minęło prawie 3 lata. Pamiętam jak spotkaliśmy się po raz pierwszy i dyskutowaliśmy na temat potencjalnych możliwości stworzenia konsorcjum i przygotowania oferty na zaproszenie ARiMR bo wiemy, że program realizowany jest w ramach umowy z agencją i pełnego zamówienia publicznego. Takimi słowami dyrektor H.Skórnicki z CDR/Radom otworzył konferencję. Z kolei dyrektor Edyta Wieczorkiewicz Dudek z Departamentu Innowacji, Cyfryzacji i Transferu Wiedzy podkreśliła istotę wspólnoty UE oraz wspólnej polityki rolnej- Ten projekt był bardzo ważny i bardzo długo nad nim wspólnie pracowaliśmy. Sam w sobie tworzy wielkoskalowość, nie tylko ze względu na budżet ale pod względem czasu, zakresu działań, liczebności osób, składu konsorcjum. Wysokość budżetu była tak wysoka, że nie byłoby nas na to stać gdyby nie środki z WPR. Jest to projekt wyróżniający się na tle działań, które dotychczas realizujemy.
Małgorzata Waszewska z GIJAHRS przedstawiła rolnictwo ekologiczne w Polsce i w UE. Prelegentka zwróciła uwagę na przyrost gospodarstw ekologicznych w ostatnich latach- Nasze dane pochodzą od jednostek certyfikujących które, zbierają je podczas kontroli u producenta ekologicznego, każdy producent podlega kontroli raz do roku.
W debacie plenarnej uczestniczyli dr inż. Paweł Radomski, dr Piotr Ochodzki IHAR, Robert Kuryluk, Małgorzata Kucharska ŚODR, Dariusz Pomykała CDR O/Radom, z-ca dyrektora Jan Golba z Departamentu Rolnictwa Ekologii i Jakości Żywności. Na pytanie co udało się zrealizować jakie cele zostały osiągnięte w projektach demonstracyjnych? Prelegenci odpowiadali:
-Uważam, że takie działania jakie realizowane były w ramach projektu powinny być kontynuowane. Zintegrowały naszą społeczność: ekologiczną, doradczą oraz naukową i dzięki tej długoletniej współpracy była możliwość realizacji tego projektu- podkreślił kierownik Działu Rolnictwa Ekologicznego i Programów Rolnośrodowiskowych Dariusz Pomykała z CDR/O Radom
-Projekt wniósł dużo korzyści w doradztwie, środki finansowe umożliwiły założenie profesjonalnych demonstracji, dzięki którym mogliśmy pokazać innowacje rolnikom ekologicznym, dobre praktyki, szkolenia bez tego było by to bardzo trudne – zreferowała Małgorzata Kucharska z ŚODR w Modliszewicach.
- W projekcie odpowiadałem za upowszechnianie nauki. Uważam, że był to najbardziej klasyczny przykład współpracy jaka powinna funkcjonować między nauką, doradztwem, a praktyką wraz z innym jednostkami, które wspierają współpracę. Powinno dalej funkcjonować konsorcjum, nawet nieformalnie-odpowiedział dr inż. Paweł Radomski.
W czasie konferencji przeprowadzono także 3 panele tematyczne:
- Zboża(żyto, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe )rzepak, kukurydza, ziemniaki, bobowate i ich mieszanki, przetwórstwo zbóż
Moderator: dr hab. Jarosław Stalenga, prof. IUNG
Dr hab. Krzysztof Jończyk IUNG, prof. dr hab. Jerzy Księżak IUNG, dr hab. Józef Tyburski, prof. UWM, dr Roman Warzecha IHAR, Agnieszka Dobosz – Idzik KPODR
Prelegenci przedstawili obiekty demonstracyjne- rodzaje roślin, zbóż ich gatunki wraz z wykorzystaniem, ich zalety w oddziaływaniu na środowisko glebowe. - Warzywa, sady, rośliny jagodowe, zioła przetwórstwo owoców lub warzyw
Moderator: dr hab. Małgorzata Tartanus IO,
dr hab. inż Katarzyna Bączek, prof. SGGW, dr Magdalena Ptaszek IO, prof. dr hab. Krystian Marszałek IBRPS, Agnieszka Jareczek PODR, Jędrzej Górecki, Dariusz Kuna
-Dzięki demonstracjom mogliśmy promować wiedzę z zakresu ekologicznej produkcji warzyw, roślin jagodowych, ziół i przetwórstwa owoców. Podkreślił jeden z prelegentów. Operacja pozwoliła porównać efekty dotychczas stosowanych praktyk w zakresie agrotechniki, nawożenia i ochrony w prowadzonych gospodarstwach ekologicznych. Kluczowym elementem było zacieśnienie relacji między nauką, a praktyką. - Bydło mięsne, bydło mleczne, świnie , owoce, kozy, króliki, kurczęta rzeźne i kury nioski, ubój zwierząt i przetwarzanie produktów mięsnych oraz przetwórstwo mleka, akwakultura, pasieki
Moderator: dr hab. Piotr Wójcik, prof. IZ,
prof. dr hab. Grzegorz Borsuk UP Lublin, Jerzy Grabowski MODR, Jarosław Abramowski.
Prof. dr hab. Grzegorz Borsuk z UP W Lublinie przybliżył temat ekologicznych pasiek oraz podsumował demonstracje w tym temacie. Pokreślił też ważną rolę jaką odgrywają pszczoły w środowisku.
Dr hab. Piotr Wójcik, prof IZ zaprezentował podczas panelu właściwe zarządzanie stadem bydła mięsnego w oparciu o całoroczny wypas kwaterowy oraz wykorzystanie naturalnych ujęć wody na pastwisku; zarządzanie energią wykorzystywaną do pastuchów elektrycznych i szerokie wykorzystanie fotowoltaiki w gospodarstwie.
W drugim dniu konferencji Bartosz Pytlak Naczelnik Wydziału Rolnictwa Ekologicznego z MRiRW, zreferował temat -Systemy wymiany informacji w rolnictwie ekologicznym natomiast Ireneusz Gradka kierownik Zespołu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem z CDR/O Radom omówił zasady wsparcia rolnictwa ekologicznego z funduszy UE w nowej perspektywie finansowej w latach 2023-2027.
W wydarzeniu uczestniczyło ponad 220 osób.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Wsparcie-dla-projektow-demonstracyjnych-i-dzialan-informacyjnych--demonstracje-ekologiczne--relacja-z-konferencji.html