Implementacja Porozumienia paryskiego
Wiceminister Kurtyka podkreślił, że Porozumienie paryskie było dokumentem politycznym, który definiował podstawowe założenia. Dlatego o ile uzyskanie konsensusu w 2015 r. wynikało z dyplomacji i dobrej woli światowych liderów, o tyle w Katowicach czeka na uczestników o wiele bardziej skomplikowane przedsięwzięcie do realizacji.
„Musimy stworzyć swego rodzaju „instrukcję obsługi”, która mówi w jaki sposób założenia Porozumienia paryskiego wprowadzić w życie. Tak na prawdę dopiero to, co wypracujemy w Katowicach uruchomi cykl działań po stronie państw stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu” – powiedział wiceminister.
Sprawiedliwa transformacja jako jedna z kluczowych inicjatyw polskiej prezydencji
Wiceszef resortu środowiska nawiązał ponadto do jednej z inicjatyw polskiej prezydencji, czyli do deklaracji ministerialnej o sprawiedliwej transformacji. Uwzględnienie aspektu społecznego transformacji na drodze do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowe dla uzyskania społecznej aprobaty dla zachodzących zmian.
„Jestem przekonany, że dzięki podpisaniu na szczycie w Katowicach deklaracji ministerialnej na temat sprawiedliwej transformacji temat ten zyska dodatkowe poparcie polityczne” – mówił wiceminister Kurtyka.
„Długofalowe, wdrożenie solidarnej transformacji pomoże wygenerować i zachować poparcie społeczne dla polityk ograniczania emisji” – dodał.
Sprawiedliwa transformacja na przykładzie Katowic
Przyszły prezydent COP24 wyjaśnił, że światowy krajobraz zmienia się dynamicznie. Dlatego hasłem mającego odbyć się w tym roku w Polsce najważniejszego szczytu klimatycznego na świecie będzie „Changing together”. Konferencja odbędzie się w Katowicach i nie jest to miejsce przypadkowe, bowiem obecnie Katowice są jednym z symboli skuteczności polskiej strategii transformacji gospodarczej i społecznej, a także jej pozytywnego oddziaływania na środowisko.
Szczyt klimatyczny COP24
COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata.
W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Tym samym wyznaczona zostanie światowa polityka klimatyczna na kolejne lata.
Źródło
Ministerstwo Środowiska
http://www.mos.gov.pl/