Program Polskiej Energetyki Jądrowej oraz współpraca Ministerstwa Klimatu i Środowiska z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej były głównym tematem poruszanym przez wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas spotkania z Frank’iem A. Rose, który pełni rolę Głównego Zastępcy Administratora amerykańskiej Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (National Nuclear Security Administration – NNSA). Wspólne spotkanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Polskiej Agencji Atomistyki dotyczyło także współpracy na forum Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że Polska wysoko ceni współpracę z USA w obszarze energii w szczególności w obszarze transformacji energetycznej i klimatu.
Współpraca z USA w obszarze energii jądrowej ma duże znaczenie dla modernizacji polskiego systemu energetycznego. Energetyka jądrowa będzie istotną częścią polskiego miksu energetycznego jako niezawodne źródło wytwarzania energii elektrycznej
– mówił wiceminister A. Guibourgé-Czetwertyński.
2 listopada 2022 r. polski rząd przyjął uchwałę uznającą potrzebę budowy pierwszej elektrowni jądrowej w oparciu o amerykańską technologię reaktora AP1000. Dzięki decyzji rządu kontynuowane są przygotowania projektu, w szczególności możliwe jest rozpoczęcie prac projektowych. Budowa pierwszego reaktora elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, po uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej i środowiskowej oraz podpisaniu ostatecznej umowy z dostawcą technologii i wykonawcą.
Zdjęcia (2)
Źródło
Ministerstwo Klimatu
https://www.gov.pl/web/klimat