Obchodząc go, pamiętajmy o wszystkich zwierzętach – domowych i dziko żyjących, a w szczególności o tych zagrożonych wyginięciem ze względu na nielegalne pozyskiwanie i handel ich okazami, które w ostatnich latach bardzo przybrały na sile.
Rocznie międzynarodowy obrót okazami zwierząt nielegalnego pochodzenia sięga setek milionów sztuk, a jego wartość jest liczona w miliardach dolarów. Skala handlu dziką fauną i florą porównywalna jest z handlem bronią i narkotykami.
Obszary handlu gatunkami zagrożonymi
Objęte kontrolą są obszary handlu tradycyjnego i internetowego, a w szczególności: rynek produktów skórzanych i futer, produktów paramedycznych, rynek zoologiczny i kwiaciarski, meblarski i wystroju wnętrz. Działania kontrolujące handel międzynarodowy niejednokrotnie są skuteczniejsze niż ochrona gatunków w kraju występowania. Służba Celna zajmuje się zwalczaniem nielegalnego wwozu i wywozu gatunków zagrożonych, z kolei policja skupia się na kontroli rynku wewnętrznego, działając wszędzie tam, gdzie obiektem działań komercyjnych są okazy gatunków CITES, a gdzie istnieje podejrzenie złamania przepisów.
Konwencja Waszyngtońska
W ostatnich latach szczególnie niepokojące są nielegalne polowania na słonie i nosorożce. Corocznie w Afryce giną setki tych zwierząt. W Europie – w związku z rosnącym zainteresowaniem medycyną naturalną, niektóre dzikie populacje też mogą być zagrożone.
Narzędziem chroniącym te gatunki jest Konwencja Waszyngtońska (CITES)(link otwiera się w nowym oknie). Celem Konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu tymi zwierzętami i roślinami, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.
Polska ratyfikowała przystąpienie do konwencji CITES 12 grudnia 1989 r. Funkcję Organu Zarządzającego Konwencji w Polsce pełni Minister Środowiska, a funkcję Organu Naukowego Konwencji w Polsce - Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
Pamiętajmy o podnoszeniu świadomości na temat wartości dzikiej przyrody, zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami, a także kluczowej roli Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).