REKLAMA

Bicie młotkiem po głowie, rażenie prądem - raport Vivy i Basty z nagrań pod rzeźnią w Witkowie.

 

fot Fundacja Viva oraz Inicjatywa Basta 2Bicie po głowie młotkiem, rażenie prądem we wrażliwe miejsca czy przepędzanie zwierząt z poważnymi urazami nóg – to tylko niektóre z obrazów znęcania się nad zwierzętami, zarejestrowanych na nagraniach wykonanych przez aktywistów BASTY i Vivy w jednej z polskich ubojni. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! i Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! opublikowały właśnie video-raport „Rzeźnia w Witkowie”, będący skutkiem wielomiesięcznego śledztwa.

Aktywiści działający na rzecz praw zwierząt od lutego do sierpnia 2016 roku dokumentowali rozładunek zwierząt z ciężarówek na terenie jednej z rzeźni w woj. zachodniopomorskim. Na licznych nagraniach udokumentowano okrucieństwo i przemoc pracowników rzeźni wobec świń i krów oraz nieprawidłowości związane z transportem zwierząt. Wszystkie nagrania drastycznych praktyk wobec zwierząt pochodzą z jednego miejsca – rzeźni spółdzielni Agrofirma Witkowo. Spółdzielnia zajmuje się hodowlą zwierząt na mięso, mleko i jaja oraz prowadzi rzeźnię i fermę futrzarską.

Brutalne traktowanie zwierząt nie było incydentalne, a wręcz powtarzało się podczas każdego dnia prowadzonej przez aktywistów obserwacji. Aktywiści Basty i Vivy w rzeźni Agrofirmy zarejestrowali m.in.:

- kopanie i bicie zwierząt we wrażliwe części ciała np. głowę;

- ciągnięcie za uszy;

- uderzanie zwierząt młotkiem, pałką i tatuownicą kolcową;

- używanie w niedozwolony sposób poganiacza elektrycznego;

- wprowadzanie do rzeźni zwierząt rannych i z poważnymi kontuzjami nóg;

- dopuszczenie do tratowania osłabionych, leżących świń przez inne zwierzęta.

W oparciu nagrania video zebrane w czasie śledztwa Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami przez pracowników rzeźni.

Organizacje ochrony zwierząt alarmują od lat – nadzór nad produkcją produktów pochodzenia zwierzęcego jest niewystarczający. Niewyszkoleni pracownicy znęcają się nad zwierzętami, które nie chcą bądź nie mają siły iść. Załadunek i rozładunek zwierząt jest newralgicznym momentem procesu hodowania i zabijania zwierząt. Zwierzęta, które spędziły dotychczasowe życie na fermie, nie chcą wchodzić do ciężarówek i z nich schodzić - problemy potęguje hałas, nadmierne tłoczenie, zbyt strome i śliskie rampy oraz przede wszystkim zniecierpliwienie i brutalność pracowników.

Aktywiści udokumentowali, że zwierzęta są transportowane starymi pojazdami o niezabezpieczonych rampach, z których zwierzęta zsuwają się i ranią. – Podobne sytuacje dokumentowaliśmy w dotychczasowych śledztwach dotyczących transportu zwierząt czy obrotu zwierzętami na targach – przypomina Cezary Wyszyński, prezes Fundacji VIVA! – Nadzór nad dobrostanem zwierząt jest niemożliwy do realizacji w sytuacji, w której tnie się koszty, bo konsument domaga się dużych ilości mięsa – dodaje.


Zwierzęta hodowane na mięso traktowane są jako zwierzęta 2 kategorii. Żyją i umierają poza zasięgiem oczu konsumentów. Przy braku zainteresowania organów nadzorujących są traktowane jak rzeczy - bite, kopane, czasami celowo potwornie katowane. Nikt nie liczy się z ich cierpieniem, a dowody przestępstwa znikają w przemysłowych mielarkach - w gotowym i zapakowanym produkcie nie widać, że zwierzę było przed śmiercią katowane.

– Jedynym pewnym sposobem na nie przyczynianie się do cierpienia zwierząt jest bojkotowanie produktów pochodzenia zwierzęcego – podkreśla Łukasz Musiał z Basty – Szczególnie w sytuacji, w której dobrostan zwierząt nie leży w interesie pracowników ani właścicieli ubojni – dodaje.

Osoby, które chcą wypróbować dietę bezmięsną, zachęcamy do przystąpienia do programu Zostań Wege na 30 Dni http://www.zostanwege.pl/zostan-wege-na-30-dni


Fundacja Viva prowadzi zbiórkę crowdfundingową na kolejne śledztwa ukazujące kulisy przemysłu mięsnego: https://wspieram.to/szklanescianyrzezni


Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=XaFvqXlBWOA&feature=youtu.be

 

125ml milk

fot Fundacja Viva oraz Inicjatywa Basta 2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

sytuacje przede śliskie wszystkim zniecierpliwienie brutalność strome tłoczenie, problemy schodzić potęguje hałas, nadmierne pracowników. Aktywiści udokumentowali, Podobne ranią. Żyją dokumentowaliśmy dotychczasowych zsuwają których starymi transportowane pojazdami niezabezpieczonych rampach, śledztwach zainteresowania dodaje. Osoby, ubojni wypróbować dietę zachęcamy bezmięsną, właścicieli interesie Łukasz podkreśla Musiał Szczególnie dobrostan przystąpienia programu mięsnego: przemysłu https://wspieram.to/szklanescianyrzezni Link filmu: https://www.youtube.com/watch?v=XaFvqXlBWOA&feature=youtu.be   kulisy ukazujące http://www.zostanwege.pl/zostan-wege-na-30-dni Fundacja Zostań zbiórkę crowdfundingową kolejne bojkotowanie cierpienia celowo czasami potwornie katowane. dowody cierpieniem, kopane, rzeczy konsumentów. zasięgiem wchodzić organów nadzorujących znikają przemysłowych Jedynym katowane. – pewnym sposobem przyczynianie śmiercią zwierzę gotowym mielarkach zapakowanym produkcie widać, umierają Zwierzęta, Spółdzielnia Witkowo. zajmuje hodowlą rzeźnię mięso, Agrofirma spółdzielni drastycznych Wszystkie praktyk pochodzą jednego fermę futrzarską. Brutalne Aktywiści obserwacji. Agrofirmy zarejestrowali m.in.: - prowadzonej każdego incydentalne, traktowanie wręcz powtarzało podczas zarejestrowanych transportem skutkiem będący wielomiesięcznego śledztwa. Aktywiści działający Witkowie”, „Rzeźnia ubojni. Inicjatywa opublikowały właśnie video-raport lutego sierpnia wykonanych przemoc krów nieprawidłowości związane okrucieństwo udokumentowano polskich dokumentowali terenie zachodniopomorskim. licznych kopanie części produkcją nadzór urazami przepędzanie Niewyszkoleni niewystarczający. alarmują ochrony popełnienia podejrzeniu niektóre nóg rzeźni. Organizacje pracownicy znęcają BASTA! zabijania spędziły dotychczasowe życie hodowania procesu iść. bądź Załadunek newralgicznym momentem zawiadomienie złożyła używanie kolcową; - niedozwolony sposób poganiacza tatuownicą pałką głowę; - ciała ciągnięcie uszy; - uderzanie elektrycznego; - wprowadzanie oparciu zwierzęta. W zebrane czasie obrazów leżących osłabionych, kontuzjami rannych nóg; - dopuszczenie tratowania fermie,
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »