REKLAMA

Nowe śledztwo Fundacji Viva i Basty - przemoc w ubojni świń!

22Kopanie, bicie poganiaczami,  czy ciągnięcie zwierząt za nogi owinięte łańcuchem – to tylko niektóre z obrazów znęcania się nad zwierzętami, zarejestrowanych na nagraniach wykonanych przez aktywistów BASTY i Vivy w jednej z polskich ubojni. Inicjatywa na Rzecz Zwierząt BASTA! i Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! opublikowały właśnie video-raport „Rzeźnia w Szczecinie”.

Aktywiści działający na rzecz praw zwierząt podczas 13 wyjazdów w 2016 i 2017 roku dokumentowali miejsce rozładunku zwierząt z ciężarówek na terenie jednej z rzeźni w województwie Zachodniopomorskim. Na licznych nagraniach udokumentowano przemoc pracowników rzeźni i kierowców ciężarówek wobec świń. Każdego dnia na miejscu byli pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej, którzy nie reagowali na brutalne traktowanie zwierząt. Wszystkie nagrania pochodzą z jednego miejsca – rzeźni Agryf w Szczecinie, która należy do firmy Animex.

Firma Animex jest największą na polskim rynku firmą mięsną. Od 1999 roku należy do światowego giganta Smithfield Foods Incorporated. Od września 2013 Smithfield Foods, a tym samym także Animex Foods, są częścią globalnej firmy WH Group – największego producenta mięsa wieprzowego na świecie. W Polsce do firmy należą takie marki jak: Krakus, Morliny, Berlinki, Morlinki, Mazury, Yano.

Brutalne traktowanie zwierząt nie było incydentalne, a wręcz powtarzało się podczas prowadzonych przez aktywistów obserwacji. Aktywiści Basty i Vivy w rzeźni Agryf zarejestrowali:

- używanie wózka służącego do przewożenia martwych zwierząt do transportu zwierząt niezdolnych do chodzenia o własnych siłach

- ciągnięcie osłabionych świń za nogi za pomocą łańcucha

- bicie zwierząt poganiaczami

- uderzanie poganiaczami we wrażliwe części ciała (m. in. w twarz, głowę)

- kopanie zwierząt i popychanie nogą

- wyciągnięcie osłabionej świni za ucho z ciężarówki

- używanie pękniętych poganiaczy, które dodatkowo mogą ranić zwierzęta

- uderzanie i dźganie przez kraty w ciężarówce

- uderzanie boczną częścią poganiacza

- zwierzęta stłoczone w zagrodzie

- zestresowane, kwiczące świnie wskakujące jedne na drugie


W oparciu o nagrania video zebrane w czasie śledztwa Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.

 

Organizacje ochrony zwierząt alarmują od lat – nadzór nad produkcją produktów pochodzenia zwierzęcego jest niewystarczający. Niewyszkoleni pracownicy znęcają się nad zwierzętami, które nie chcą bądź nie mają siły iść. Załadunek i rozładunek zwierząt jest newralgicznym momentem procesu hodowania i zabijania zwierząt. Zwierzęta, które spędziły dotychczasowe życie na fermie, nie chcą wchodzić do ciężarówek i z nich schodzić - problemy potęguje hałas, nadmierne tłoczenie oraz przede wszystkim zniecierpliwienie i brutalność pracowników.

 

Nieświadomi konsumenci kupią te produkty wspierając znęcanie nad zwierzętami i sponsorując hodowanie i zabijanie kolejnych pokoleń zwierząt – przypomina Cezary Wyszyński, prezes Fundacji VIVA! – Przemysł mięsny i jego pracownicy traktują zwierzęta, które mają zostać zabite jak przedmioty odmawiając im prawa do spędzenia ostatnich chwil przed śmiercią bez dodatkowego cierpienia – dodaje.


Zwierzęta hodowane na mięso traktowane są jako zwierzęta 2 kategorii. Żyją i umierają poza zasięgiem oczu konsumentów. Przy braku zainteresowania organów nadzorujących są traktowane jak rzeczy - bite, kopane, czasami celowo potwornie katowane. Nikt nie liczy się z ich cierpieniem, a dowody przestępstwa znikają w przemysłowych mielarkach - w gotowym i zapakowanym produkcie nie widać, że zwierzę było przed śmiercią bite.

– Jedynym pewnym sposobem na nie przyczynianie się do cierpienia zwierząt jest bojkotowanie produktów pochodzenia zwierzęcego – podkreśla Gosia Rawa z Basty – Najpierw były fermy norek, potem Witkowo, teraz mamy kolejne miejsce w naszym województwie gdzie dochodzi do przemocy wobec zwierząt – dodaje.

Osoby, które chcą wypróbować dietę bezmięsną, zachęcamy do przystąpienia do programu Zostań Wege na 30 Dni zostanwege.pl

 

LINK do filmu: https://vimeo.com/218615967

 

Fundacja Viva

125ml milk

22
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

znęcają Zostań programu fermie, iść. Załadunek rozładunek newralgicznym momentem przystąpienia procesu hodowania zabijania Zwierzęta, spędziły dotychczasowe Wyszyński, Cezary mięsny prezes produkcie potwornie dodaje. Osoby, katowane. przemocy cierpieniem, dowody znikają przemysłowych mielarkach gotowym zapakowanym widać, czasami zwierzę bite. – Jedynym pewnym dochodzi naszym sposobem kolejne przyczynianie Witkowo, bojkotowanie podkreśla celowo kopane, Przemysł hodowane norek, traktują zwierzęta, zostać zabite przedmioty odmawiając spędzenia ostatnich zachęcamy dodatkowego dodaje. Zwierzęta bezmięsną, rzeczy mięso podejrzeniu kategorii. Żyją umierają zasięgiem konsumentów. zainteresowania organów dietę nadzorujących wypróbować popełnienia boczną prokuratury polskim Weterynaryjnej, którzy reagowali brutalne Wszystkie pochodzą jednego miejsca Szczecinie, która Animex. Firma największą firmą miejscu mięsną. światowego giganta Incorporated. września także globalnej największego producenta mięsa wieprzowego świecie. Inspekcji Każdego należą opublikowały Kopanie, poganiaczami,  owinięte łańcuchem niektóre obrazów zarejestrowanych wykonanych polskich ubojni. Inicjatywa BASTA! właśnie świń. video-raport „Rzeźnia Szczecinie”. Aktywiści działający wyjazdów dokumentowali rozładunku terenie Zachodniopomorskim. licznych udokumentowano pracowników kierowców Polsce Krakus, zawiadomienie dźganie kopanie popychanie nogą - wyciągnięcie osłabionej świni ciężarówki - pękniętych poganiaczy, dodatkowo ranić zwierzęta - ciężarówce - twarz, poganiacza - stłoczone zagrodzie - zestresowane, kwiczące świnie wskakujące drugie W oparciu zebrane czasie śledztwa złożyła głowę) - ciała Morliny, służącego Berlinki, Morlinki, Mazury, Yano. Brutalne incydentalne, wręcz powtarzało prowadzonych obserwacji. Aktywiści zarejestrowali: - wózka przewożenia części martwych transportu niezdolnych chodzenia własnych siłach - osłabionych świń pomocą łańcucha - poganiaczami - poganiaczami wrażliwe   Fundacja
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »