REKLAMA

Rywalizacja sportowa okazją do wsparcia walki z kryzysem środowiskowym?

 

Tak! Bo w wojnie z plastikiem liczy się każda siła.


Copernicus AkzoNobel 1 1Czy mamy świadomość, ile śmieci trafia do środowiska za sprawą działań człowieka? Każdego roku 8 milionów ton plastiku wycieka do oceanów, zagrażając istnieniu ponad 600 gatunkom morskim. Naukowcy szacują, że do 2050 roku ilość plastiku przekroczy liczbę ryb. Dlatego w walce o zmniejszenie zanieczyszczenia oceanów liczą się wszelkie działania, które mogą przyczynić się do osiągnięcia tego celu – akcje uświadamiające problem, projekty edukacyjne, zupełnie oddolne inicjatywy, globalne przedsięwzięcia firm, które nieraz obejmują takie obszary, jakie nigdy nie przyszłyby nam do głowy. W przypadku ochrony wód można także odwołać się do… pasji, jaką bez wątpienia jest żeglarstwo.


Żeglarze w trosce o oceany
Czy biznes i sport mogą przyczyniać się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i budowania świadomości społecznej w zakresie jego ochrony? Jak najbardziej – dowodzi tego zaangażowanie firmy AkzoNobel w jedną z najważniejszych imprez żeglarskich na świecie, czyli Volvo Ocean Race. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale również okazja do wsparcia walki z globalnym kryzysem środowiskowym, jakim jest zanieczyszczenie plastikiem mórz i oceanów. Przy okazji regat AkzoNobel organizuje spotkania, dyskusje i panele z przedstawicielami świata sportu, biznesu, polityki oraz nauki, które mają odbicie w realnych decyzjach. Na przykład w styczniu tego roku, podczas właśnie takiego spotkania w Hong Kongu tamtejsze władze zobowiązały się przekazać 20 milionów dolarów hongkońskich na modernizację zakładów recyklingu tworzyw sztucznych.


AkzoNobel w trakcie trwania wyścigu, wspiera również Akademię Młodych, której głównym zadaniem jest przekazywanie wiedzy na temat żeglarstwa oraz jest partnerem 12 wiosek regatowych zlokalizowanych w portach na trasie wyścigu. Ich odwiedzający mają szansę zapoznać się z instalacjami obrazującymi wpływ tworzyw sztucznych na przyrodę oraz poznają inicjatywy AkzoNobel, które mają na celu ochronę środowiska. W trakcie odpoczynku między kolejnymi etapami wyścigu, załoga AkzoNobel bierze czynny udział w sprzątaniu plaż m.in. w Kapsztadzie, wspierając tym samym globalną akcję Ocean Clean.


AkzoNobel to marka, dla której idea sustainability od lat jest jednym z najważniejszych obszarów działalności. Potwierdza to miejsce lidera w rankingu Dow Jones Sustainability Index najbardziej zrównoważonych firm z branży chemicznej. Firma zadeklarowała bycie wolną od węgla do 2050 roku. – Dołączyliśmy do VOR, ponieważ to wspaniała okazja do realizowania naszej misji i działania na rzecz środowiska – tym razem oceanów. Te prestiżowe regaty są niepowtarzalnym katalizatorem do tego, aby globalnie poruszyć temat zanieczyszczenia oceanów. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w wyścigu oraz być partnerem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju – mówi Katarzyna Kowalczyk, menedżer ds. komunikacji firmy AkzoNobel.


Co farby mogą mieć wspólnego z ochroną środowiska?
Jednym z ciekawszych wydarzeń Volvo Ocean Race jest Wyścig Legend, który odbywa się z okazji 45-lecia regat. W tej jubileuszowej edycji udział bierze polski jacht Copernicus, który będzie najstarszym jachtem w wyścigu. Cały czas jest on jachtem czynnym, a do tegorocznego wyścigu został specjalnie przygotowany, aby bez problemów przepłynąć wyznaczoną trasę. W jaki sposób? AkzoNobel produkuje specjalne powłoki do jachtów i statków, które zapobiegają narastaniu warstw glonów i wodorostów na środkach transportu wodnego. Wpływa to na znacznie lepszą konserwację łodzi i statków, a więc dłuższą żywotność poszczególnych elementów. Wszystkie jachty biorące udział w Volvo Ocean Race są pomalowane oraz zabezpieczone specjalistycznymi produktami z portfolio firmy AkzoNobel – także Copernicus. AkzoNobel przekazało specjalistyczne produkty, aby jacht został odpowiednio przygotowany do rejsu. Został on nie tylko pomalowany stoczniowymi farbami AkzoNobel, ale także zabezpieczony lakierami, spowalniającymi proces korozji.
Warto również podkreślić, że oficjalny dostawca powłok dla stoczni zadbał nie tylko o ochronę samych łodzi. Specjalne powłoki nie pozwalają uszkodzonym elementom łodzi odrywać się i wpadać do oceanu. Ograniczają również obrastanie statków trawami morskimi co dodatkowo wpływa na obniżenie zużycia paliwa. – Przykładamy najwyższą wagę do jakości naszych produktów. Zależy nam na tym, aby dzięki innowacyjnym technologiom były nie tylko trwałe i wydajne, ale także przyjazne środowisku – mówi Katarzyna Kowalczyk. – Zaprojektowane przez nas powłoki stoczniowe są przykładem na to, że te dwa aspekty można z sukcesem łączyć. Prowadzone przez nas badania udowodniły, że seria produktów z linii Intersleek pozwoliła oszczędzić 32 miliony ton CO2 w ciągu 21 lat.


Walka toczy się też na lądzie
Jedna plastikowa butelka rozkłada się ponad 1000 lat, reklamówka 400 lat. Dlatego świadomość zagrożenia, jakim dla oceanów jest plastik, jest ważna nie tylko wśród żeglarzy i pasjonatów innych sportów wodnych. Dlaczego? Według danych organizacji na rzecz ochrony środowiska Keep Britain Tidy ponad 80 proc. zanieczyszczeń morskich pochodzi z lądu. Dlatego sportowcy wszystkich dziedzin mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia zaśmiecania wód. W jaki sposób? Sport to nie tylko uprawianie danej dyscypliny. To także ogromne imprezy sportowe, masowe wydarzenia, reklamy – czyli okazje, przy których wykorzystywane są ogromne ilości plastiku. Jak podaje independent.co.uk, impreza sportowa rozmiarów London Marathon może pozostawić po sobie aż siedem ton odpadów. Plastik znajduje się też w akcesoriach i odzieży sportowej, wykorzystywany jest przy organizowaniu cateringu, obsłudze i oprawie imprez. – Cały świat sportu ma ogromny wpływ na walkę z ochroną oceanów. Budowanie tej świadomości to początek ogromnych zmian, w których będziemy dalej brać aktywny udział – dodaje menedżer ds. komunikacji AkzoNobel.

***
AkzoNobel to firma z pasją malowania. Od 1792 roku jesteśmy ekspertem w produkcji farb i lakierów, kreującym standardy w kolorze i ochronie powierzchni. Nasze portfolio zawiera światowej klasy marki, takie jak Dulux, International, Sikkens i Interpon – które cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Firma z siedzibą główną w Holandii działa w ponad 80 krajach i zatrudnia około 35 000 pracowników, którzy z pasją dostarczają wysokiej jakości produkty i usługi, zgodnie z oczekiwaniem naszych klientów. Do końca 2018 roku zostanie zakończony proces sprzedaży obszaru biznesowego Specialty Chemicals. Więcej informacji na stronie www.akzonobel.com/poland

125ml milk

Copernicus AkzoNobel 1 1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach ekologicznych oraz przydatnych poradach możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

organizuje mórz zanieczyszczenie globalnym nauki, rywalizacja, świecie, żeglarskich imprez jedną zaangażowanie dowodzi ochrony? zakresie społecznej polityki odbicie zmniejszenia dolarów głównym Młodych, Akademię wspiera trwania sztucznych. AkzoNobel recyklingu zakładów modernizację hongkońskich przekazać realnych zobowiązały władze tamtejsze spotkania takiego właśnie podczas styczniu przykład decyzjach. budowania przyczyniać przekazywanie oceanów, zmniejszenie liczbę przekroczy ilość szacują, Naukowcy morskim. gatunkom istnieniu zagrażając wycieka wszelkie Każdego człowieka? sprawą trafia śmieci świadomość, siła. Czy każda wojnie   Tak! liczą działania, biznes przyszłyby oceany Czy trosce żeglarstwo. Żeglarze wątpienia pasji, do… odwołać wód przypadku głowy. obszary, osiągnięcia obejmują nieraz przedsięwzięcia globalne inicjatywy, oddolne zupełnie edukacyjne, projekty problem, uświadamiające zadaniem wiedzy dłuższą środowiska? edycji jubileuszowej regat. 45-lecia odbywa Legend, Wyścig wydarzeń ciekawszych Jednym wspólnego Copernicus, AkzoNobel. Co Kowalczyk, rozwoju zrównoważonego uczestniczyć możemy dumni, Jesteśmy poruszyć globalnie polski niepowtarzalnym narastaniu konserwację lepszą znacznie Wpływa wodnego. transportu środkach wodorostów glonów warstw zapobiegają najstarszym jachtów specjalne produkuje trasę. wyznaczoną przepłynąć problemów specjalnie tegorocznego czynnym, katalizatorem regaty żeglarstwa przyrodę sprzątaniu czynny załoga etapami kolejnymi między odpoczynku środowiska. inicjatywy poznają sztucznych wspierając obrazującymi instalacjami zapoznać szansę odwiedzający trasie portach zlokalizowanych regatowych wiosek Kapsztadzie, globalną prestiżowe branży naszej realizowania wspaniała ponieważ Dołączyliśmy węgla wolną zadeklarowała chemicznej. zrównoważonych akcję Sustainability rankingu lidera miejsce Potwierdza działalności. obszarów jednym sustainability marka, Clean. AkzoNobel www.akzonobel.com/poland
REKLAMA

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »