„Półmaraton górski „Do źródeł Wisły” wpisuje się w bliską Ministerstwu Środowiska ideę edukacji ekologicznej oraz poszerzania świadomości nt. rzeki Wisły. Jestem przekonany, że przedsięwzięcie zwróciło uwagę mieszkańców na piękno Królowej Polskich Rzek, ale też na potrzebę jej ochrony” – podkreśla wiceminister Gajda.
Podczas obchodów Ministerstwo Środowiska zorganizowało punkt informacyjny nt. nowego systemu segregacji odpadów komunalnych, który obowiązuje od 1 lipca 2017 r. Jednym z elementów dbania o czystość wód i brzegów rzek jest bowiem ich niezaśmiecanie.
Na stoisku Ministerstwa Środowiska były rozdawane pakiety edukacyjno-informacyjne w postaci worków do segregacji odpadów (w 5 kolorach, i z oznaczeniami zgodnymi z nowym systemem), a także ulotki. Zawierały one informacje nt. prawidłowej segregacji śmieci oraz punkty odbioru posegregowanych odpadów funkcjonujących na terenie RZGW wiślanych (Gliwice, Kraków, Warszawa, Gdańsk). Ponadto w ramach współpracy zaplanowano również dystrybucję pakietów (od drugiej połowy lipca) na szlakach żeglownych rzeki Wisły podczas pobierania opłat za korzystanie z dróg wodnych i śluz w trakcie trwania sezonu turystycznego.
Obchody w Gliwicach
Rok Rzeki Wisły 2017 był okazją dla gliwickiego RZGW – zarządcy zbiornika Wisła Czarne, by przybliżyć rzekę mieszkańcom i turystom, którzy na miejsce letniego wypoczynku wybrali Wisłę. Z tej okazji 8 i 9 lipca na odwiedzających czekało wiele atrakcji. Jedną z nich była możliwość zwiedzenia galerii zbiornika Wisła Czarne. Dzieci i młodzież spotkały się z ratownikami beskidzkiej grupy GOPR, którzy przedstawili m.in. zasady bezpieczeństwa w górach i nad wodą. Odwiedzający mogli się także zapoznać z konsekwencjami zaśmiecania wody.