Autorem artykułu jest Pracownia Permakultury
Agroleśnictwo to termin niezbyt w Polsce popularny, nawet wśród rolników. Agroleśnictwo to sposób zarządzania ziemią, który łączy pielęgnacje drzew (zwykle gatunków leśnych) wraz z inną produkcją agro lub zootechniczną.
Istnieją trzy rodzaje systemów agroleśniczych:
1.Las pastwiskowy - na jednym obszarze rosną drzewa i wypasają się zwierzęta. Zwykle drzewa mają indywidualne osłony chroniące je przed zgryzaniem przez zwierzęta. Umożliwia to bierzące uzyskiwanie dochodu z "plantacji drzew", bez tracenia możliwości używania ziemi przez kilka - kilkadziesiąt lat.
2.Uprawa alejowa - drzewa uprawiane są w rzędach, między nimi prowadzi się np. uprawę zboża lub traw na siano. W Chinach wykorzystuje się np. Paulownię puszystą (Paulownia tomentosa). Drzewo to ma większość korzeni na głębokości 40-100cm. Konkurencja o wodę i substancje mineralne jest zatem minimalna, paulownia wykorzystuje bowiem nawozy, które zostały wymyte poza zasięg korzeni zbóż. Paulownia daje również liście, któe są dobrą paszą dla krów, owiec, kóz.
3.Rolnictwo leśne - uprawa roślin ( i nie tylko) cieniolubnych w lesie. Przykładem jest uprawa żeńszenia lub grzybów np. boczniaków lub szitake. Umożliwia uzyskiwanie dochodu z lasu w czasie gdy jest on bardzo młody. Surowcem do produkcji szitake mogą być trociny pochodzące z trzebieży lasu.
Swoistym rodzajem wykorzystania drzew są również żywopłoty, które odpowiednio usytuowane (tak by chroniły od najsilniejszych wiatrów) mogą przyczynić się do wzrostu produktwyności pól uprawnych, lasów i pastwisk o kilka - kilkanaście procent. Nawet przy uwzglednieniu terenu zajętego przez żywopłot.
Kolejnym przykładem wykorzystania systemu agroleśniczego jest tzw. "leśny ogród". Leśny ogród to ogród zaprojektowany i utrzymywany na wzór lasu. Zamiast gatunków typowo leśnych sadzi się produktywne odmiany sadownicze. Ten system agroleśniczy nadaje się najlepiej do gospodarstw agroturystycznych, gdyż oprócz produkcji żywności teren ten cechuje się niezwykłą urodą - a to czynnik bardzo istotny, gdy chcemy przyciągnąć klientów w czasach kryzysu.
Podsumowując agroleśnictwo stanowi sposób na dywersyfikacje produkcji rolnej oraz uprawę coraz droższych drzew bez "zamrażania" ziemi na długie lata.
---
Wojciech Majda
Pracownia Permakultury
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Informacja dzięki uprzejmości Portalu Rolniczego NowoczesnaFarma.pl
Żródło: http://nowoczesnafarma.pl/Agrolesnictwo-szansa-na-zwiekszenie-oplacalnosci-produkcji-rolnej.html