Projekt Fish for Good to inicjatywa, której celem jest wprowadzenie bardziej zrównoważonych praktyk połowowych w rybołówstwach krajów rozwijających się. W ramach projektu w Republice Południowej Afryki udało się zgromadzić szerokie grono interesariuszy w celu przeprowadzenia analizy porównawczej i wprowadzenie ulepszeń w wybranych rybołówstwach.
Droga do zrównoważonych połowów w RPA
Przedstawiciele rządu, branży rybnej, małoskalowych rybołówstw, instytucji naukowych, organizacji pozarządowych oraz sprzedawców detalicznych utworzyli specjalną Grupę Doradczą, która wybrała rybołówstwa z RPA, które będą uczestniczyły w projekcie Fish For Good – nowej inicjatywie organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council). Projekt ten koncentruje się na wspieraniu rybołówstw w Indonezji, Meksyku i Republice Południowej Afryki w ich drodze do zrównoważonego działania, dostarczaniu im pomocy i narzędzi, które posłużą udoskonaleniu praktyk połowowych i przywróceniu zdrowych zasobów ryb.
W ramach projektu Fish For Good dziewięć rybołówstw1 z RPA zostało wybranych do wstępnej oceany pod kątem zgodności ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC. Poza oceną wstępną, pięć rybołówstw otrzyma dodatkowo wsparcie w postaci rozwoju oraz implementacji planu działania usprawniającego praktyki rybołówstwa.
Saasa Pheeha, Dyrektor Zarządzania Rybołówstwem Przybrzeżnym i Dalekomorskim (ang. Offshore and High Seas Fisheries Management), z Departamentu Rolnictwa, Leśnictwa I Rybołówstwa (ang. Department of Agriculture, Forestry and Fisheries, DAFF) komentuje, że “jako opiekun zasobów rybnych w RPA, Departament z przyjemnością wspiera inicjatywy, które łączą różnych interesariuszy, działając na rzecz lepszego zarządzania rybołówstwami”.
Projekt Fish For Good
Ponad połowa poławianych na świecie ryb pochodzi z krajów globalnego południa, w których powszechny jest problem znaczącego przełowienia, wynikający między innymi z braku danych, braku właściwych regulacji oraz słabej współpracy.
Projekt Fish For Good ma na celu przyśpieszenie budowania sieci zrównoważonych rybołówstw w Indonezji, Meksyku i Republice Południowej Afryki. Projekt ten jest czteroletnią inicjatywą organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council), współfinansowaną przez Holenderską Loterię Pocztową (ang. Dutch Postcode Lottery), której celem jest wprowadzenie w rybołówstwach krajów rozwijających się bardziej zrównoważonych praktyk połowowych. Objęte projektem rybołówstwa będą używały kryteriów zrównoważonego rybołówstwa MSC jako odniesienia do wprowadzanych ulepszeń, co umożliwi im w przyszłości ubieganie się o Certyfikat Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
Mapowanie oraz analiza luk, bazujące na Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC, zostaną wykorzystane do zidentyfikowania obszarów, w których należy dokonać ulepszeń. Kolejnym krokiem będzie implementacja tzw. projektów oceny wstępnej (ang. Project Pre-Assessment, PPA), które koncentrując się na specyficznej dla danego państwa analizie, pozwolą przybliżyć Program MSC wielu rybołówstwom w RPA.
PPA, czyli projekty oceny wstępnej, obejmują wiele rybołówstw, służąc zwiększeniu dostępności programu MSC. Projektem oceny wstępnej może być dowolny projekt, który w sposób strategiczny korzysta z oceny wstępnej MSC lub innych narzędzi MSC we współpracy z wieloma rybołówstwami jednocześnie. Jego zamierzony wpływ wykracza poza aktualny projekt i ma na celu wywarcie wpływu na zarządzanie na poziomie bardziej holistycznym niż tylko rybołówstwa, które już są zdolne do ubiegania się o certyfikat MSC. Dlatego PPA dążą do zaangażowania nie tylko sektora rybołówstwa i organizacji pozarządowych, ale przede wszystkim organów zarządzających, naukowych agend doradczych oraz firm w łańcuchu dostaw zainteresowanych pozyskiwaniem surowca z tych rybołówstw.
Znaczenie Grupy Doradczej zauważa jej przewodniczący, profesor Kevern Cochrane z Rhodes University, mówiąc: „Interesariusze w branży rybnej: rybacy i organizacje rybackie oraz firmy w łańcuchu dostaw, mają różne priorytety i cele. Wszystkim nam zależy na lepszym zarządzaniu łowiskami, jednak niezwykle ważne jest, aby opinie przedstawicieli różnych podmiotów miały równe szanse na przedstawienie swoich poglądów, dzięki czemu wszyscy będą mogli skorzystać z procesu, który wprowadzi projekt Fish for Good.”
Komentując swoją rolę w projekcie, Andrew Gordon, Menadżer ds. Rybołówstwa w RPA organizacji MSC dodaje: „Od powstania organizacji w 1997 roku, MSC stale udowadnia, że opracowany przez nas program certyfikacji rybołówstw oraz produktów rybnych może pomóc wprowadzać realne zmiany w rybołówstwom, pomagając tym samym chronić ekosystemy morskie. Mając na uwadze przyszłość, MSC zobowiązało się do wzmożonych wysiłków na rzecz rybołówstw w krajach rozwijających się. Jest to w szczególnie naglące zadanie, ponieważ rybołówstwa w krajach rozwijających się są jednymi z najbardziej zagrożonych przełowieniem, a jednocześnie odgrywają kluczową rolę zarówno pod względem bezpieczeństwa żywnościowego, jak i zapewnienia środków do życia dla mieszkańców obszarów przybrzeżnych.”
Więcej informacji na temat projektu Fish For Good można znaleźć na stronie www.msc.org/fishforgood
* * *
MSC (Marine Stewardship Council) jest niezależną, międzynarodową organizacją pozarządową. Wraz z naukowcami, rybakami oraz organizacjami ekologicznymi MSC opracowało standardy środowiskowe w zakresie zrównoważonego rybołówstwa, aby promować przyjazne środowisku praktyki rybackie wśród konsumentów i partnerów na całym świecie. Działania MSC obejmują wyróżnianie odpowiedzialnych praktyk rybackich certyfikatem MSC, certyfikację w łańcuchu dostaw, współpracę z partnerami biznesowymi oraz programy edukacyjne wpływające na decyzję zakupowe konsumentów na całym świecie.
Niebieski certyfikat MSC znajdujący się na produktach rybnych i owocach morza pochodzących ze zrównoważonych połowów, gwarantuje, że pochodzą one ze stabilnych i dobrze zarządzanych łowisk, a produktami rybnymi i owocami morza będziemy cieszyć się zarówno my jak i przyszłe pokolenia.
Już ponad 328 rybołówstw z ponad 35 krajów świata posiada certyfikat MSC, a ponad 80 kolejnych przechodzi obecnie proces certyfikacji. Programem objętych jest już blisko 14% światowych połowów. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 29 000 produktów w ponad 100 krajach na całym świecie. W Polsce dostępnych jest już ponad 600 produktów, które można znaleźć w największych sieciach handlowych
www.msc.org/pl